Tęsknicie za dekoracyjną architekturą? Co powiecie na wieżowiec pokryty skomplikowanymi figurami i dekoracyjnym mosiądzem? Nowojorski architekt Mark Foster Gage zaproponował rozwiązanie dla pozbawionych rzeźbiarskich smaczków budynków.

Gage zaprojektował pokrytą rzeźbami, wysoką na 102 piętra wieżę, stanowiącą alternatywę dla szklanych kubików. To nie tylko rozwiązanie eleganckie, ale też funkcjonalne. Chodziło mu o stworzenie bryły, która byłaby cenna nie tylko od wewnątrz, ale też z zewnątrz. Rzeźbiarskie motywy to nie tylko estetyka. Niektóre tworzyłyby tarasy widokowe, a poszczególne piętra wyróżniałyby się także od zewnątrz. W tym przypadku projekt dotyczy przestrzeni dla użytkowników przestrzeni biurowych, stanowiąc jednocześnie wartość dla całego otoczenia oraz miasta. Architekt brał pod uwagę wiele aspektów, m.in. to, jak zmienia się wygląd bryły z różnej perspektywy i odległości. Chodziło o stworzenie wizytówki miasta. Nawiązujące do gargulców, rzygaczy i maszkar figury pozbawione są dawnej symboliki. Kiedyś chroniły budynek przed złem, w nowoczesnej wersji chodziło przede wszystkim o ekskluzywność i ustawność pomieszczeń, a także nawiązanie do miejskiego krajobrazu i jego historii.

Projekt Marka Fostera Gage’a zawiera cztery balkony wspierane na betonowych skrzydłach i wychodzące poza strukturę fasady. Detale pokrywające budynek to symetryczny zespół betonowych rzeźb i geometrycznych mosiężnych kontur, umiejscowionych z każdej strony wieżowca. Na wierzchołku wieży zaplanowano platformę widokową, otoczoną ochronną barierą, wykonaną z metalu. Architekci z biura Marka Fostera Gage’a zajęli się też wstępnym zaplanowaniem wnętrza, umiejscowili w nim dwukondygnacyjną salę balową, a także przestronną restaurację. W połowie wysokości miałoby się znajdować panoramiczne lobby ze strefą handlową. Według koncepcji architekta doskonałym miejscem do tej realizacji byłby West 57th Street na Manhattanie. 

3

 

2

 

3

Fot. wizualizacje Mark Foster Gage Architects