Zwierzęta mówią ludzkim głosem, a świąteczne drzewka uprawiają seks, bo dlaczego by nie? W święta (i nie tylko) wszystko jest możliwe. 

Tak, tak, nie tylko my i zwierzęta uprawiamy seks, aby się rozmnażać. Również rośliny, w tym rośliny iglaste (na przykład popularne w naszym kraju sosny, świerki i jodły, czyli te, które najchętniej kupujemy w świątecznym okresie) rozmnażają się płciowo, wytwarzając osobno męskie i żeńskie kwiatostany. Pyłek wytwarzany przez kwiatostan męski (w postaci pręcika) musi dostać się do kwiatostanu żeńskiego (w postaci szyszki). Pyłki są przenoszone przez wiatr. Jeśli szczęśliwie dojdzie do zapłodnienia, szyszka zamyka się do czasu, aż nasiona dojrzeją. 

4

Fot. flickr.com

Psst: bywa, że drzewa iglaste czasami zmieniają płeć. Dzisiaj wydaje się, że to nic wielkiego, ale jednak my to dopiero robimy od niedawna, a wiele gatunków tych drzew jest na Ziemi od milionów lat w przeciwieństwie do nas. 

Niby to wszystko nic takiego, ale czy od razu nie patrzymy inaczej, bardziej po ludzku na to drzewko, które co roku ląduje na środku pokoju?