W doniczkach, w ogródku, parkach, lasach. Rosną obok nas, od zawsze – bez nich nie ma życia. A jednak współczesny człowiek często nie potrafi rozróżnić nawet klonu od olszy. Aplikacja PlantNet przychodzi w sukurs.

Taka tabelka: po jednej stronie zbiór logotypów, po drugiej – obrys liści. Większość z nas łatwo zidentyfikuje większość marek: Adidas, Pumę czy Apple’a, ale o wiele trudniej pójdzie nam z topolą, wiązem albo wierzbą. Nawet prosty na pierwszy rzut oka dąb różni się na ten szypułkowy i bezszypułkowy. Nieskomplikowany test sprawdzający znajomość świata, w którym żyjemy, daje do myślenia. Może też zawstydzić – w końcu natura to o wiele ważniejszy system niż znaki firmowe. Dla każdego, kto chciałby szybko nadrobić braki w przyrodoznawstwie i jest ciekawy, co rośnie wokół niego, powstała aplikacja PlantNet, która rozpoznaje rośliny po zdjęciu.

Jeśli odkryliście w sobie ogrodniczą pasję, zainteresowało was dobroczynne właściwości zielarstwa albo po prostu fascynuje was świat dookoła, to apka, którą powinniście mieć na swoich smartfonach. Jeden klik dzieli nas od identyfikacji reprezentanta flory. PlantNet działa jak wyszukiwarka obrazów Google: wystarczy, że sfotografujesz nieznaną roślinę, by na podstawie podobieństwa aplikacja wynalazła w swojej bazie danych odpowiedź. Użytkownicy mogą dodawać własne zdjęcia z opisem. To gratka dla powiększającego się grona wielbicieli jadalnych chwastów – dzięki PlantNet mogą upewnić się, że nic im się nie stanie po spożyciu zebranych ziół. Pomoże też zaimponować, gdy na spacerze z nonszalancją będziemy opowiadać o gatunkach drzew, które właśnie mijamy. Ciekawi, co to za roślina? Zrób jej fotkę!

2

Fot. plantnet-project.org