Gwiazda wielokrotnie udowodniła swój talent, nie tylko wokalny, ale także aktorski. Tym razem czeka ją jednak nielada wyzwanie – Beyoncé zabiera się za własny film. Nie będzie to łatwa historia.

Beyoncé to obecnie jedna z największych gwiazd muzyki na świecie. Jej płyty rozchodzą się w setkach milionów kopii, a trasy koncertowe biją rekordy popularności i sprzedaży. Udało jej się również wystąpić (z powodzeniem) w kilku filmach, m.in. Dreamgirls, za który otrzymała dwie nominacje do Złotych Globów

Właśnie nadszedł czas na kolejny projekt piosenkarki. Beyoncé pisze scenariusz i chce zagrać w swoim filmie – historii opowiadającej życie Saartjie Baartman, kobiety, która na początku XIX wieku została umieszczona w angielskim „freak show“, czyli gabinecie osobliwości. Saartjie, pochodząca z Afryki Południowej, była niewolnicą, którą „właściciel“ – Hendrick wraz z chirurgiem brytyjskiej marynarki wojennej, Aleksandrem Dunlopem, sprowadzili do Anglii. Skąd to zainteresowanie? Ze względu na przerost bioder i pośladków oraz wystające wargi sromowe – tzw. fartuszek hotentocki, stąd zresztą jej późniejszy przydomek – hotentocka Wenus. Saartjie była upokarzana, pokazywana w klatce, dotykana przez mężczyzn, poniewierana, a gdy się znudziła, wywieziono ją do Holandii, a potem do Francji. Tam handel niewolnikami był nadal legalny, dlatego kobieta trafiała z rąk do rąk. Obiecywano jej fortunę, której nigdy się nie doczekała. Doczekała się za to roli obiektu medycznego i badań naukowych, wciąż będących dowodem na rasizm i uprzedzenia przekonanych o swojej wyższości Europejczyków. Mierzono ją, badano, a po jej przedwczesnej śmierci, wypreparowano szkielet, a mózg i narządy płciowe zachowano w słojach z formaliną. Szczątki trafiły do muzeum, a pogrzeb, o który zabiegano przez dziesiątki lat, odbył się dopiero w 2002 roku, po wielu odmowach rządu i naukowców francuskich, a dzięki ogromnej mobilizacji obywateli RPA.

Beyoncé liczy na Oscara, chce, by środowisko filmowe ją zauważyło i doceniło. 

Fot. fragment teledysku XO, youtube.com