W wielorodzinnym domu w miejscowości Sundbyberg obok Sztokholmu pachnie lasem. I choć wewnątrz nie wydaje się by dominowało drewno, jego kojący zapach roztacza się na każdym kroku.

Od fasady, przez konstrukcję, stolarkę, a nawet ściany windy. Dom zaprojektowany przez zespół Anny Hoglund z biura architektonicznego Wingardha został w całości wybudowany z cedru. Nowoczesna architektura i tradycyjny materiał? Ograne? W dobrym projekcie nigdy. Osiągające wysokość do 60 m drzewa sosnowate porastały kiedyś europejskie obszary basenu Morza Śródziemnego. Dziś występują przede wszystkim w rejonach górskich Azji i Afryki, lecz naturalny surowiec wykorzystywany był od wieków do budowy statków, budynków czy produkcji mebli. W przypadku nieruchomości z Sundbyberg zdobna elewacja zapowiada konsekwentnie zrealizowany koncept. Drewniane łuski pokrywające wszystkie ściany zewnętrzne budynku tworzą plastyczną fakturę, wpisując się w miejskie, ale zielone otoczenie. Nie chodzi tu jednak o sam efekt wizualny, ale też ochronę środowiska, a także niesłabnące korzyści płynące z używania drewna w budownictwie. Elastyczny, trwały, lekki, tani i mało wymagający. 

Architekci zdecydowali się na kompleksową pracę z drewnem nie tylko z wyżej wymienionych względów. Zdawali sobie sprawę z niszy na rynku i postanowili ją szybko wypełnić. Wewnątrz panuje typowa dla skandynawskich przestrzeni stylistyka. Jesteśmy na ostatniej kondygnacji, gdzie rodzinny apartament wyróżniają ukośne ściany i najlepsze widoki na okolicę. Duże, gęsto zaplanowane okna w ciemno-drewnianych ramach, oszczędna kolorystyka, naturalne tkaniny i rodzime wzornictwo zapewniają spójny odbiór. Główną przestrzeń zajmuje tu salon połączony z kuchnią i jadalnią. Drewniany stół z krzesłami z Muuto stanowi granicę pomiędzy dwiema strefami, a jego centralne ulokowanie przy okazałym oknie wywołuje uczucie nieskończonej przestrzeni. Po drugiej stronie mieszkania wyróżniono w podobny sposób sypialnię. Łóżko z pościelą z H&M Home ulokowane przy samym oknie, obok drzwi tarasowe i wyjście na kameralny taras wyłożony drewnianymi modułami, pokrywającymi fasadę budynku. Na wiklinowych meblach, w otoczeniu drzew cytrynowych poranki z kawą smakują najlepiej.  

1

 

2

 

4

 

5

 

7

 

8

Fot. Kristofer Johnsson dla Residence Magazine