Radość, pozytywna energia, heroizm, ale też traumatyczne wspomnienia i wszechobecna bieda. Dziesiąte urodziny Domu Spotkań z Historią to m.in. wystawa zgłębiająca codzienne życie warszawiaków w pierwszej dekadzie po wojnie.

Wystawa Na nowo. Warszawiacy 1945-55, koncert Mai Kleszcz i Izy Kowalewskiej, turniej Warszawa w rozumie z Januszem Weissem. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Warszawy i turystów w weekend 20 i 21 lutego br. Minęło już 10 lat, odkiedy na ul. Karowej w Domu Spotkań z Historią miała miejsce perwsza wystawa Oblicza totalitaryzmu. Prezentując różne spojrzenia na znane fakty, DSH konsekwentnie przypomina o losach mieszkańców nie tylko Warszawy czy Polski, ale całej Europy w XX wieku. Od tego czasu zorganizowano tam dziesiątki ekspozycji i wydarzeń, które pomagają nie tylko zachować pamięć, ale stanowią też żywą platformę dyskusji oraz nauki dla nowych pokoleń.

Tak się złożyło, że miniona dekada przypadła na okres rosnącego zainteresowania historią najnowszą, w tym dziejami Warszawy. Pojawiła się rosnąca potrzeba społeczna, na którą Dom Spotkań z Historią starał się odpowiadać i zarazem inspirować do czerpania z przeszłości tego, co tworzy naszą tożsamość – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Jubileuszowa ekspozycja to nie tylko fotograficzna dokumentacja poświęcona odbudowie stolicy, ale opowieść o ludziach, którzy z nieposkromioną determinacją oraz witalnością budowali swoje życie na nowo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program znajdziecie pod adresem: dsh.waw.pl

1

2

Fot. materiały prasowe