Oscary 2016 coraz bliżej. W tym roku w polskich kinach jeszcze przed wielką galą będzie można zobaczyć nominowane filmy krótkometrażowe, a wśród nich ciekawe animacje.

Od starożytnej Grecji po kosmos – wraz z bohaterami wyróżnionych przez Akademię Filmową krótkometrażowych filmów animowanych udamy się w najróżniejsze, odległe zakątki. Oscar jednak może przypaść tylko jednej produkcji. Jakie animacje stają w tym roku do boju?

Nie mogło zabraknąć nowej propozycji studia Pixar. Siedmiominutowy obraz Sanjay's Super Team to ukłon w stronę kultowych amerykańskich bajek o superbohaterach. Pixar nie pozwala sobie jednak na automatyczne powielanie starych schematów – w rolach herosów występują więc wymarzone przez małego chłopca hinduskie bóstwa.

Bohaterką kolejnego filmu, Świat jutra, jest natomiast mała dziewczynka, która wyrusza w podróż do swojej odległej przyszłości. Intrygująca i dopracowana wizualnie opowieść w klimacie science-fiction to dzieło znanego rysownika Dona Hertzfeldta. Świat jutra zdobył już 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Czy film Hertzfeldta niedługo będzie mógł pochwalić się również Oscarem?

Skoro jest przyszłość, musi być i przeszłość. Dzięki animacji Richarda Williamsa o nazwie Prolog przeniesiemy się do starożytnej Grecji. I wcale nie będzie przyjemnie. Oczami małej dziewczynki zobaczymy okrucieństwo towarzyszące walce ateńczyków i spartan. Williams ma już na koncie jedną statuetkę, może rok 2016 również przyniesie mu Oscara.

Kolejna pozycja w kolejce o najbardziej prestiżową nagrodę w branży to Nie możemy żyć bez kosmosu Konstantina Bronzita. Animacja opowiada historię przyjaźni dwóch mężczyzn, którzy chcą zostać kosmonautami. Aby osiągnąć swój cel, muszą najpierw przejść przez serię wyzwań i wyczerpujących treningów.

A na sam koniec prawdziwa perełka – Niedźwiedzia opowieść. Film zwyciężył już między innymi na Palm Springs International ShortFest. Jak podpowiada tytuł, twórcy przedstawiają nam historię niedźwiedzia. Pełną ciepła i błyskotliwego humoru. Gdzie zobaczyć najlepsze animacje ostatniego roku? W ramach projektu Oscar Shorts między 15 a 28 lutego będzie można obejrzeć obrazy nominowane zarówno w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski oraz najlepszy krótkometrażowy film animowany. Seanse odbędą się między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Gdyni. Szukajcie plakatów Oscar Shorts!

oscar award14

Fot. materiały prasowe