Kochamy je za niepowtarzalny zapach, za rozrywkę, mądrość i niezawodne towarzystwo. Książki. Lekkie i te ambitne, do pociągu i na spokojny wieczór. Niekoniecznie nowości, ale zawsze lektury warte polecenia. Zobaczcie, co redakcja enter the ROOM czyta w tym tygodniu!

Trela, Beata Guczalska. Wydawnictwo Marginesy

W teatrze jestem, w filmie bywam – mówi sam o sobie Trela. Choć zagrał ponad 300 ról, słowo gwiazdor jakoś do niego nie przystaje. Bo Trela nigdy nie robił nic dla poklasku. Mimo sławy pozostał autentyczny i enigmatyczny jednocześnie. Guczalska jest nim wyraźnie zafascynowana. Biografia wybitnego aktora jej autorstwa ma w sobie coś z peanu, ale chyba nie można jej za to winić. W końcu Trela to rzeczywiście postać nietuzinkowa o jednej z najbardziej charakterystycznych twarzy w Polsce. Prawdziwy kameleon, który z równym powodzeniem odgrywał swoje role w Człowieku z żelaza, Sanatorium pod Klepsydrą, w Teatrze Starym w Krakowie czy w spektaklach telewizyjnych dla dzieci. Książka Guczalskiej to nie tylko hołd dla fascynującego człowieka, ale i bezkompromisowego aktorstwa, które nie ma nic wspólnego z chęcią rozgłosu i szybkiego zysku. Historię Treli zdecydowanie warto przeczytać.

Aleksandra Nowak

 

Dziewczyna z rewolwerem, Amy Stewart. Wydawnictwo Czwarta Strona

Westerny przeżywają prawdziwy renesans. W ostatnich miesiącach na ekranach polskich kin można było zobaczyć Nienawistną ósemkę Tarantino, Zjawę Iñárritu czy Slow West Macleana. Ale przecież na ekranie się nie kończy, podobny klimat mogą oferować książki. I tu warto wspomnieć o Dziewczynie z rewolwerem. Powieść Amy Stewart bazuje na prawdziwej historii – życiu Constance Kopp, która była jedną z pierwszych kobiet piastujących stanowisko szeryfa w Stanach Zjednoczonych. Stewart świetnie ożywia historyczne postaci; wyraźnie nawiązuje do klimatu westernów, ale nie staje się niewolnicą konwencji, jej proza ma współczesny rys. Zresztą Dziewczyna z rewolwerem klasycznym westernem być nie może choćby ze względu na to, że główne bohaterki, siostry Kopp, mieszkają nie na Dzikim Zachodzie, a na farmie pod Nowym Jorkiem. Stewart opowiada o odważnych kobietach, ale i o amerykańskim kapitalizmie, o emancypacji oraz przemianach społecznych i obyczajowych początku XX wieku. Ciekawa pozycja, nie tylko dla kobiet. Dodatkowy punkt za świetne od strony wizualnej polskie wydanie.

Karol Idzikowski

 trela stewart spring book

Fot. Marcos Rodriguez Velo dla enter the ROOM