Kiedy słyszymy o domu z jacuzzi czy skateparkiem, wyobrażamy sobie luksusowy budynek, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Jednak od czego jest kreatywność? Niektórym do zapewnienia sobie atrakcji wystarczy kawałek ziemi i kilka drzew. Tak właśnie powstał The Cinder Cone.

Każdy ma czasem taki dzień, kiedy chce się zaszyć się w jakimś kącie i odciąć choć na chwilę od wszystkich i od wszystkiego. Już od dziecka chowaliśmy się w domkach zbudowanych z krzeseł i koców, barykadowaliśmy się poduszkami na łóżku. A szczęściarz Harry Potter miał nawet swoją komórkę pod schodami. Największym marzeniem było posiadanie domku na drzewie, najlepiej jak najwyżej, żeby nie przychodzili nieproszeni goście.  

I taki domek na drzewie powstał. W 2014 pisarz i fotograf Foster Huntington postanowił spełnić marzenie z dzieciństwa i stworzył The Cinder Cone. Jest to wieloplatformowy projekt, którego centralnym punktem jest oczywiście domek na drzewie podzielony na salon i sypialnię. Pomieszczenia umieszczone są na drzewach daglezji na wysokości ok 9-12 metrów nad ziemią i łączą się ze sobą wiszącym 25 metrowym mostem. Do stworzenia przejścia między pomieszczeniami użyto śrub ze stali o wysokiej wytrzymałości, dzięki czemu wykorzystane drzewa niewiele ucierpiały. Niższa część konstrukcji, uchodząca za pokój dzienny, czyli Studio, będący miejscem pracy Huntingtona. Znajdziemy tutaj wiele półek, komputer, kanapy, zlew i piec. Wyżej znajduje się Octagon, czyli prywatne pomieszczenie sypialne. Wnętrze The Cinder Cone jest dość minimalistyczne, ale też bardzo klimatyczne. Pomysłodawca na tym nie zakończył swojego projektu, zaszalał trochę bardziej. Dom jest także wyposażony w jacuzzi i bowl skate, czyli betonowe wgłębienie w ziemi, służące do jazdy na deskorolce.

the cinder cone architecture 01

The Cinder Cone znajduje się na wiejskiej działce w hrabstwie Skamania w Waszyngtonie. Koszt tej konstrukcji to 170 tysięcy dolarów. Cena nie obejmuje ziemi, która należy do rodziny Huntingtona. Budowa domku na drzewie wraz z jego atrakcjami trwała rok. W projekcie wzięli udział ludzie z różnych środowisk. Pomagali zawodowi stolarze, a także amatorzy, którzy wszystkiego nauczyli się w trakcie pracy. Proces budowania swojego wymarzonego domu Foster Huntington udokumentował w krótkim filmie, a także w książce dostępnej na stronie Kickstarer. Również Instagram Fostera jest pełen zdjęć doliny i wnętrza domu.

Ciężko sobie wyobrazić codzienne życie w domku na drzewie. Co innego wyjechać na kilka dni do nadrzewnego hotelu i sprawdzić, jak to jest obudzić się w koronie drzew. Takich hoteli nie trzeba szukać daleko, są dostępne w Polsce.

Zasada, że im mniej tym lepiej kolejny raz zadziałała. Nie musimy budować pałacu z fortecą, żeby stworzyć sobie bezpieczneschronienie. Huntington pokazuje, że wystarczy kilka desek, młotek i mamy swój azyl. Po co schodzić na ziemię, skoro można żyć z głową w chmurach i to dosłownie.

the cinder cone architecture 02

the cinder cone architecture 04

the cinder cone architecture 05

the cinder cone architecture 06

the cinder cone architecture 07

the cinder cone architecture 08

Fot. Instagram @fosterhunting