Andrea Diaconu, Anja Rubik, Anna Jagodzińska, Barbara Palvin, Eniko Mihalik, Monika Jagaciak, Karolina Kurkova, Kasia Struss, Magdalena Frąckowiak, Małgosia Bela i Vanessa Axente, czyli modelki z Polski, Węgier, Czech i Rumunii, które zrobiły światową karierę. Piękne i silne kobiety, które urzekły pracujące wspólnie małżeństwo fotografów: Ingelę Klementz FaragoPetera Farago. Pochodząca ze Szwecji Ingela i Peter, który jest Węgrem, współpracę z francuskim domem mody rozpoczęli w 2011 roku od projektu „Northern Women in Chanel”, w ramach którego uwiecznili skandynawskie topmodelki. Po jego sukcesie przyszedł czas na Słowianki: „Uchwycenie intensywności tych kobiet, które wyrzeźbił wiatr wiejący ze szczytu Karpat poprzez wielkie węgierskie równiny, było prawdziwie inspirującą modową podróżą” – powiedzieli artyści. Powstał album i mobilna wystawa „Women in Chanel”, której pierwszym przystankiem jest Polska, a dokładnie wnętrza Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. 

chanel vernissage wernisaz wystawa VANESSA AXENTE królikarnia women in chanel

„Uchwycenie intensywności tych kobiet, które wyrzeźbił wiatr wiejący ze szczytu Karpat poprzez wielkie węgierskie równiny, było prawdziwie inspirującą modową podróżą” – Peter Farago i Ingela Klementz Farago.

Każde ze zdjęć tego wizjonerskiego duetu fotograficznego to kompletna historia, pełna niuansów i dopracowanych detali, które urzekają i zostają w głowie po opuszczeniu wystawy. Ingela i Peter wybrali modelki ze względu na urodę, ale i inteligencję, nieszablonowe osobowości, które udało im się podkreślić na swoich zdjęciach. Połączenie słowiańskiej delikatności i charyzmy modelek z fascynującymi kreacjami z kolekcji Haute Couture i Pret-à-Porter projektu Karla Lagerfelda dla Chanel robi wrażenie. Potęgują je starannie wybrane lokalizacje zdjęć jak na przykład wnętrze artystycznej pracowni w Warszawie czy bezkresna węgierska równina. Gra światła, spojrzenia, gestów daje malarskie i poetyckie efekty. 

chanel vernissage wernisaz wystawa MALGOSIA BELA

Fotograficy nie ukrywają, że fascynują ich silne kobiece osobowości jak choćby Maria Skłodowska-Curie, która stała się inspiracją dla sesji z Anną Jagodzińską. Bardzo ważne jest dla nich również nawiązanie intymnej więzi z modelką na planie, dzięki czemu z ich zdjęć biją prawdziwe emocje. Osiągają to przez ograniczenie swojej ekipy do niezbędnego minimum, co daje komfort pracy i pozwala wykreować wyjątkową atmosferę, jest okazją do zaistnienia magicznych momentów, które zostają uwiecznione na zdjęciach. Nic dziwnego, że Karl Lagerfeld w pełni im zaufał, pozwolił na artystyczną swobodę i otworzył przed nimi drzwi archiwów Chanel. 

Wystawę „Women in Chanel można zobaczyć w Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni do 20 kwietnia 2016. Wstęp wolny. 

Album „Women in Chanel” można kupić na stronie faragopublishing.com.

chanel vernissage wernisaz wystawa ANNA JAGODZINSKA

 

chanel vernissage wernisaz wystawa Kasia Struss

 

chanel vernissage wernisaz wystawa Anja Rubik

 

chanel vernissage wernisaz wystawa MONICA JAC JAGACIAK

 

chanel vernissage wernisaz wystawa BARBARA PALVIN 

Fot. materiały prasowe Chanel