Kolekcja Les Exclusifs de Chanel to unikatowa linia zapachów dla kobiet i mężczyzn dostępna wyłącznie w butikach marki i nielicznych autoryzowanych miejscach sprzedaży na całym świecie. Każda z siedemnastu podanych w duchu chanelowskiego minimalizmu kompozycji nawiązuje do życia prywatnego lub pracy twórczej Gabrielle Chanel. Szokujący na ówczesne czasy Cuir de Russie był skierowany do kobiet, które ośmieliły się publicznie palić papierosy. Coromandel symbolizuje ukochane przez Coco chińskie parawany, którymi otaczała się w swoim apartamencie przy Rue Cambon. Jersey poświęcono ulubionemu elementowi garderoby kreatorki – wygodnemu męskiemu swetrowi. 28 La Pausa ma z kolei oddawać atmosferę śródziemnomorskiej willi, gdzie Coco spędzała wakacje. Dwie ostatnie kreacje w kolekcji inspiracje czerpią z postaci, które wywarły niebagatelny wpływ na życie i pracę Chanel.

Les Exclusifs cocochanel chanel boy arthur Capel 2

Boy to druga, po zapachu Misia, kompozycja, która wyszła spod rąk nadwornego nosa marki Chanel – Oliviera Polge’a. Zastąpił on niedawno na tym miejscu swojego ojca – Jacques’a – który dla francuskiej marki stworzył niepowtarzalne zapachy w latach 1981-2015. Inspiracją dla najnowszych perfum była postać kochanka, przyjaciela i partnera biznesowego Coco – Arthura Edwarda Capela. Lepiej znany pod pseudonimem Boy, Arthur Capel był biznesmenem, politykiem, graczem polo, a dla Chanel źródłem inspiracji, przyjacielem i sponsorem jej twórczych przedsięwzięć. To on sfinansował pierwszy butik marki w Paryżu, jego sweter, którym Coco otuliła się w chłodny dzień w Deauville natchnął ją do wyzwolenia kobiecej garderoby z gorsetów, a po jego tragicznej śmierci chanelowska mała czarna (Little Black Dress) stała się klasycznym elementem damskiej szafy.

Les Exclusifs cocochanel chanel boy arthur Capel 3

Przy tworzeniu zapachu Olivier Polge kierował się ideą dualizmu i zaskoczenia. Nie chciał tworzyć tradycyjnego zapachu uniseks, ale kompozycję, która w duchu gender bender mieszała by w sobie elementy męskie i damskie:

„Pracując nad tym zapachem moim zamysłem nie było stworzenie kompozycji uniseks, pragnąłem zagłębić się raczej w rejony męskie… i pokazać jak świetnie mogą one brzmieć na kobiecie. To nie ma być zapach <<pomiędzy>>. To zapach o charakterze męskim, który może nosić kobieta, tak jak kobieta może pożyczyć od chłopaka jego koszulę. Tak naprawdę płeć tego zapachu określi osoba nosząca go, nie ja.”

Świeża, aromatyczna i paprociowa kompozycja przywołuje atmosferę klasycznego barbershopu. Zapach budują w głównej mierze lawenda i geranium pochodzące z południa Francji rozświetlone nutami cytryny, grejpfruta i kwiat pomarańczy. W kwiatowym sercu grają nuty heliotropu i róży, głęboką bazę zaś budują sandałowiec, wanilia i piżmo.

OLIVIER POLGE Les Exclusifs cocochanel chanel boy arthur Capel  

Zapach Chanel Boy miał swoją premierę pod koniec marca w poświęconym urodzie i zapachom butiku marki w paryskiej dzielnicy Marais. Dostępny będzie we wszystkich butikach Chanel oraz w około 240 punktach na całym świecie od czerwca bieżącego roku.

Les Exclusifs cocochanel chanel boy arthur Capel

Fot. Chanel, wwd.com, fragrantica.com