Ponure, industrialne budynki ze sterczącymi kominami, z których wydobywa się toksyczny dym? Spalarnie nie muszą ani tak wyglądać, ani w ten sposób funkcjonować. Te nowej generacji, stworzone z myślą o ekologii, imponują zarówno stroną wizualną, jak i świadomym podejściem do środowiska.

Gdy słyszymy o spalarniach odpadów, w naszych głowach uruchamia się raczej negatywny ciąg skojarzeń. Zakłady przemysłowe zajmujące się termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych, przemysłowych, a także niebezpiecznych dla zdrowia śmieci i osadów ściekowych nie cieszą się najlepszą sławą. Pomimo tego, że wykorzystywane w nich technologie są szeroko stosowane na całym świecie, nadal budzą wiele kontrowersji. Główne wady wytykane spalarniom? Emitowanie zanieczyszczeń powietrza oraz wysokie koszty utylizacji śmieci. Spalarnie nie muszą być jednak takie straszne – część z nich korzysta z coraz nowszych technologii, które niwelują negatywne dla środowiska skutki niszczenia odpadów. Z kominów wydobywa się głównie para wodna, bo reszta substancji jest separowana ze spalin i utylizowana. Ekologiczna spalarnia? Dziś to możliwe. 

Spalarnie to z pewnością dobra alternatywa dla odstraszających wysypisk śmieci. Pomysłowo zaprojektowane na pierwszy rzut oka przypominają coraz częściej hale sportowe, galerie sztuki czy hotele. Nowoczesne spalarnie powstają nawet w centrach miast i nie rażą, wręcz przeciwnie: z powodzeniem wpisują się w miejską przestrzeń, a nawet zapewniają okolicznym mieszkańcom dostęp do różnorodnych aktywności, na przykład... jazdy na snowboardzie. Zobaczcie sami. Oto najciekawsze projekty spalarni, które już powstały oraz tych, które dopiero zostaną zrealizowane.

 avignon francja spalarnia eco eko chiny polska architektura

calce francja spalarnia eco eko chiny polska architektura

ansbach niemcy spalarnia eco eko chiny polska architektura

kopenhaga spalarnia eco eko chiny polska architektura

 kopenhaga spalarnia eco eko chiny polska architektura 2

kopenhaga spalarnia eco eko chiny polska architektura 3

kopenhaga spalarnia eco eko chiny polska architektura 4

roskilde spalarnia eco eko chiny polska architektura

roskilde spalarnia eco eko chiny polska architektura 2

rzeszow spalarnia eco eko chiny polska architektura

spalarnia eco eko chiny polska architektura

1

 

Fot. materiały prasowe