Dorosłość to zgoda na uczestniczenie w wyścigu szczurów, gotowość na założenie rodziny czy kupienie własnego mieszkania? A może dorosłym da się być nie spełniając wszystkich kulturowych wzorców? Na te pytania starają się odpowiedzieć reżyserowie, których filmy zostaną pokazane na festiwalu Netia Off Camera w ramach sekcji specjalnej pod tytułem „Tylko dla dorosłych?”.

„Dorośnij wreszcie!” – mówią ci, którym wydaje się, że dojrzałość opanowali już do perfekcji. I czasem mają rację, choć tylko czasem. W końcu dorosłość niejeden ma odcień, podobnie jak niedojrzałość. Niektórzy biorą przykład z Piotrusia Pana i za nic nie chcą realizować społecznych schematów. Mówi się, że dziś takich osób jest coraz więcej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a psychologowie sugerują, że mamy już do czynienia z syndromem. Inni marzą o kroku wstecz i o powrocie do życia na innych zasadach, jeszcze inni dorastają w ekspresowym tempie, choć wcale nie mają na to wpływu. O nich wszystkich, ze sporą dozą humoru i ironii, mówią produkcje, które zostaną zaprezentowane w maju w ramach sekcji „Tylko dla dorosłych?”. Czyje filmowe zapasy z dorosłością będziemy mogli zobaczyć na ekranie?

Wszystkim fanom „Frances Ha” oraz Noaha Baumbacha i Grety Gerwig z pewnością przypadnie do gustu nowa propozycja filmowego duetu – „Mistress America”. Znowu lądujemy w Nowym Jorku, tym razem śledzimy jednak życie Tracy (podobnie jak Frances granej przez Gerwig). Dziewczyna przeprowadza się do Wielkiego Jabłka, by rozpocząć studia. Szybko poznaje o ponad 10 lat starszą Brooke, która zostaje jej przewodnikiem po mieście i po życiu. Tylko że Brooke, choć o dekadę starsza, jest równie niedojrzała, co Tracy.

5 offcamera krakow przeglad filmow kino dla doroslych

Kadr z filmu „Mistress America”

Z Nowego Jorku przeniesiemy się niedaleko, bo do New Jersey, ale historia opowiadana przez Petera Solletta znacząco różni się od tej pokazanej przez Baumbacha. Film „Freeheld” z Julianne Moore i Ellen Page w rolach głównych koncentruje się na życiu Laurel, policjantki w wieku średnim, która zakochuje się w młodszej mechanik samochodowej – Stacie. Większość kolegów z pracy odwraca się od Laurel, nie akceptując jej orientacji. Po kilku latach okazuje się, że kobieta jest chora na raka i nie ma szans na wyleczenie. Laurel zaczyna walczyć o to, by należne jej pieniądze mogła otrzymywać opiekująca się nią Stacie. Akcja filmu toczy się w czasie, gdy prawo stanowe nie uznawało jeszcze związków jednopłciowych. Walka Laurel przeradza się w aktywistyczną batalię z konserwatywnym społeczeństwem, które nie uznaje modelu rodziny innego niż tradycyjny. Sollett oparł swój obraz na prawdziwej historii.

2 offcamera krakow przeglad filmow kino dla doroslych

Kadr z filmu „Freeheld”

Choroba jest także osią innego prezentowanego filmu – „James White”. Tytułowy James, grany przez Christophera Abbotta, znanego z serialu „Dziewczyny”, to dwudziestoparolatek, któremu życie upływa głównie na imprezowaniu. Chłopak będzie musiał jednak niebawem zmienić swoje priorytety, gdyż jego matka (Cynthia Nixon) choruje na raka. „James White” otrzymał świetne recenzje po Sundance. Zobaczymy, czy debiut reżysera Josha Monda zrobi równie duże wrażenie na polskiej widowni.

3 offcamera krakow przeglad filmow kino dla doroslych

Kadr z filmu „James White”

O chorobie rodzica głównego bohatera mówi też obraz polskiego reżysera mieszkającego na stałe w Niemczech, Piotra J. Lewandowskiego. Jego pełnometrażowy debiut „Jonathan” pokazuje chłopaka mieszkającego na farmie i opiekującego się chorym na raka ojcem. Trudna sytuacja zmienia się na lepsze, gdy w okolicy pojawiają się dwie ważne dla bohaterów osoby – niewidziany od lat przyjaciel ojca i Anka, młoda dziewczyna, którą zaczyna łączyć z Jonathanem silne uczucie. Nie zabraknie tajemnic z przeszłości, oswajania się ze śmiercią i próby sportretowania miłości rodzącej się w nietypowych warunkach.

4 offcamera krakow przeglad filmow kino dla doroslych

Kadr z filmu „Jonathan”

Bohater kolejnego prezentowanego w ramach sekcji filmu do dwudziestolatków już się nie zalicza, choć pewnie chciałby. Przechodzący kryzys wieku średniego czterdziestoletni lekarz Kostis przeprowadza się na niewielką wyspę i zaczyna zajmować turystyką. Podczas sezonu wyspa się zapełnia, a wśród przyjezdnych jest młoda i zmysłowa Anna oraz jej rozrywkowi znajomi. Zauroczony dziewczyną Kostis rzuca się w wir imprez z nadzieją na przeżycie drugiej młodości, tymczasem biznes sam się nie poprowadzi. Grecki reżyser Argyris Papadimitropoulos w filmie „Suntan” rozbawia widza, ale i celnie punktuje ludzkie słabości.

W ramach sekcji „Tylko dla dorosłych?” będzie też można zobaczyć nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale film Ursuli Meier„Twoja siostra” z piękną Léą Seydoux. Reżyserka zabiera nas w szwajcarskie Alpy i robi zbliżenie na rodzeństwo. Dwunastoletni Simon kradnie sprzęt narciarski bogatym turystom i odsprzedaje go lokalnym dzieciakom. Wszystko komplikuje się, gdy chłopiec poznaje pewnego Brytyjczyka, a jednocześnie pogarszają się jego relacje z siostrą. Simon i Louise będą musieli również stawić czoła przeszłości, przed którą oboje bardzo chcą uciec.

6 offcamera krakow przeglad filmow kino dla doroslych

Kadr z filmu „Twoja siostra”

Podczas festiwalu Netia Off Camera wyświetlany będzie również film urugwajskiego reżysera Federica Veiroja. Fabuła „Apostaty” rozgrywa się w Madrycie. Główny bohater, Gonzalo, to trzydziestoletni wieczny student. Gonzalo stwierdza, że będzie w stanie ułożyć sobie życie dopiero, gdy jednoznacznie odetnie się od przeszłości, czyli od Kościoła rzymskokatolickiego. Dokonanie aktu apostazji nie będzie jednak proste. Veiroj doskonale obnaża kościelną hipokryzję i biurokrację.

Chcecie sprawdzić, co niezależne kino ma do powiedzenia na temat dorosłości? Filmy pokazywane na Netia Off Camera w ramach sekcji będzie można zobaczyć w krakowskich kinach między 29 kwietnia a 8 maja. Redakcja enter the ROOM objęła patronat medialny nad sekcją „Tylko dla dorosłych?”.

offcamera krakow przeglad filmow kino dla doroslych

Kadr z filmu „Apostata”

Fot. materiały prasowe