Majówka za pasem, wiosna też już hula. Pora ruszyć się z domów! Zabieramy was na najciekawsze wystawy w tym miesiącu. W planach Warszawa, Kraków, Toruń, Wrocław i Katowice. 

WARSZAWA

warszawa sztuka galeria wystawa wernisaz artysta maj

Podróżnicy

Jest rok 1989, przed Polską otwierają się granice. Za nimi czekają nowe możliwości, nowe światy, w tym ten najbardziej hołubiony, czyli pływający w dostatku mityczny Zachód. O przyspieszonych procesach globalizacyjnych, które dotknęły Europę Środkowo-Wschodnią po wkroczeniu na kapitalistyczne salony przypomina Zachęta w najnowszej wystawie „Podróżnicy”. Soczewka, którą wybiera kuratorka Magdalena Moskalewicz pokazuje problem w skali mikro – poprzez zjawisko masowych wyjazdów, migracji, wczasów i dalekich wypraw z dawnych krajów bloku wschodniego, Jugosławii i ZSRR. W pracach 23 artystów z 15 krajów odnajdziemy ślady dawnych wędrówek – synonimów wywalczonej wolności politycznej. To ważna wystawa również w kontekście współczesnego kryzysu imigracyjnego, który pokazuje naszą jednostronną chęć uczestniczenia w świecie, bez chęci dzielenia się wywalczonymi przywilejami; bez tej, zdawałoby się, słynnej polskiej gościnności.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Od 14 maja do 21 sierpnia

 

Pożegnanie Emilii

Tym razem nie wystawa, ale równie ważne wydarzenie na mapie Warszawy. Oto bowiem dobiega końca czteroletnia działalność Muzeum Sztuki Nowoczesnej w dotychczasowym pawilonie Emilia. Wydarzenia pożegnalne rozpoczną się 6 maja i będą trwać przez dziewięć kolejnych dni. W programie znajdziecie m.in. koncert Wojciecha Bąkowskiego, konferencję „Modernizm prawem chroniony” czy spotkanie wokół książki „Emilia: meble, muzeum, modernizm”. Obchody zakończą się 14 maja, czyli w Noc Muzeów – o godzinie 23.50 nastąpi oficjalne zamknięcie słynnego pawilonu.

Choć 14 maja będzie ostatnią okazją na obejrzenie modernistycznej perełki, pamiętajcie, że tego samego dnia będziecie mieć także możliwość obejrzenia do późnej nocy aż 250 instytucji w samej Warszawie, w tym 52 muzeów. Dodając do tego inne duże miasta, propozycji na zagospodarowanie sobie czasu w Noc Muzeów jest całkiem sporo.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Od 6 do 14 maja

 

Eksploatacja 

Możecie jeszcze nie kojarzyć Leszka Margasińskiego, ale macie szansę to zmienić. Świeżo upieczony absolwent warszawskiego ASP, uczestnik kilku wystaw zbiorowych, członek nieformalnej grupy artystycznej Oskar Karaś właśnie doczekał się swojej pierwszej wystawy indywidualnej w Galerii Promocyjnej, która powstała dzięki stypendium Inicjatywy ENTRY 2015 i inicjatywie jego alma mater. Pospieszcie się na Stare Miasto, bo macie tylko kilkanaście dni na obejrzenie ekspozycji. 

Galeria Promocyjna

Od 11 do 29 maja

 

Henryk Stażewski

W ramach cyklu Masters organizowanego przez fundację Anny i Jerzego Staraków tym razem obejrzymy powojenne prace najwybitniejszego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej w Polsce, w tym monochromatyczne kompozycje budowane przy użyciu form „beczułkowatych” czy strukturalne metalowe reliefy. Płótnom Stażewskiego towarzyszyć będą także dwa unikatowe dzieła: „Powidok słońca. Kobieta w oknie” Strzemińskiego oraz „Rzeźba Abstrakcyjna nr 2” Kobro.

Spectra Art Space

Do 31 lipca

 

W muzeum wszystko wolno

Może nie wszystko, ale na pewno dużo – zwłaszcza dzieciom, które postanowiły przejąć kuratorską pałeczkę i zadbać o najnowszą wystawę w Muzeum Narodowym. Przez sześć miesięcy grupa 69 dzieci w wieku 6-14 lat pracowała nad autorską ekspozycją „W muzeum wszystko wolno” – wybierały eksponaty z kolekcji muzeum, opracowywały scenariusze i scenografie wystawy, przygotowywały podpisy, pracowały nad promocją. Efekt? Ekspozycja poświęcona sześciu różnym tematom (m.in. Taniec Minotaura, Las, Pokój strachów czy Zmiany), nieszablonowo zestawiająca ze sobą obiekty z różnych epok i stylów, a także wymagająca od widza przede wszystkim ciekawości, poczucia humoru i chęci zaangażowania się w odkrywanie zagadek. Bez wątpienia jedna z najprzyjemniejszych wystaw tego sezonu.

Muzeum Narodowe 

Do 8 maja

 

TORUŃ

torun sztuka galeria wystawa wernisaz artysta maj

Czyste wody

Nie planujcie niczego na wieczór trzynastego maja – o godzinie 19.00 w toruńskim CSW odbędzie się wernisaż „Czystych wód” – warto wpaść i zobaczyć, co przygotowała kuratorka Lora Sariaslan. Ekspozycja, na którą składają się prace dziewięciorga artystów i artystek, fotografów, malarzy czy performerów, będzie bowiem największą dotychczasową prezentacją sztuki tureckiej w Polsce. Drugim atutem jest tematyka wystawy, na wskroś aktualna, poruszająca się po społeczno-kulturowej orbicie. Nonkonformizm, opór, zaangażowanie obywatelskie, pamięć, tożsamość – wokół tych pojęć będą skonstruowane „Czyste wody”.

Centrum Sztuki Współczesnej

Od 13 maja do 18 września 

 

WROCŁAW

wrocaw sztuka galeria wystawa wernisaz artysta maj

Milczenie dźwięków

W tym miesiącu dobiega końca wystawa wrocławskiego Muzeum Współczesnego. Nad problemem milczenia dźwięków zastanawia się Jerzy Kornowicz, który skomponował utwór o tym samym tytule. Nad możliwościami kryjącymi się w ciszy – Marek Wasilewski. Nad jej utopią i paradoksami – Anna Zaradny, Mateusz Sadowski czy Tomasz Tatarczyk. W rozważaniach towarzyszą im także Igor Omulecki, Maciej Zdanowicz, Rafał  Wilk czy Zbigniew Rogalski. Chodźcie pomilczeć do Wrocławia.

Muzeum Współczesne

Do 30 maja

 

KATOWICE

katowice sztuka galeria wystawa wernisaz artysta maj

Z głębi. Artyści Muzeum Śląskiemu

Mija rok od momentu otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Jeśli jeszcze nie zdążyliście go zobaczyć, teraz nadarza się doskonała okazja. Katowickie muzeum postanowiło stworzyć ogromną wystawę będącą przeglądem różnorakich postaw artystycznych i kierunków najnowszej sztuki współczesnej w Polsce. Wystawiają m.in.: Althamer, Fangor, Kuśmirowski, Sawicka Abakanowicz, Dwurnik, Natalia LL, Libera, Pągowski, Robakowski, Żmijewski. Takich nazwisk nie wypada przegapić.

Muzeum Śląskie 

Do 26 czerwca

 

KRAKÓW

krakow sztuka galeria wystawa wernisaz artysta maj

Max Pinckers. Czy zaśpiewają niczym krople deszczu, czy nie ugaszą mojego pragnienia /Aneta Grzeszykowska

12 maja to początek wyczekiwanego przez wielu Miesiąca Fotografii w Krakowie, który obejmie kilkanaście wystaw odbywających się do 12 czerwca w całym mieście. Uczestniczy w nim także MOCAK, który przygotował na tę okoliczność dwie ekspozycje. Pierwszą z nich jest wystawa zdjęć urodzonego w Belgii Maxa Pinckersa, który w ramach swojego nowego projektu wyruszył do Indii, by udokumentować i wydobyć na światło dzienne różne aspekty małżeństwa i miłości w kraju swej młodości. Drugą zaś ekspozycja Anety Grzeszykowskiej podejmującej w swych pracach tematykę szeroko pojętej cielesności. Może przy okazji zobaczycie też „Medycynę w sztuce”, najświeższą wystawę MOCAK-u, o której pisaliśmy w zeszłym miesiącu?

MOCAK

Do 12 czerwca