Co nas do siebie przyciąga? Które zmysły odpowiadają za to, że pojawia się u nas pożądanie? Czy ludzkie feromony faktycznie istnieją i mają wpływ na nasze wybory, zarówno łóżkowe, jak i życiowe?

Zapach ma znaczenie. Perfumy to jedne z najlepiej sprzedających się dóbr luksusowych, z czego przede wszystkim utrzymują się domy mody. Chcemy pachnieć wyjątkowo. Dla siebie i dla otoczenia. Dla potencjalnych kochanków. Zapach, czy to nasz naturalny, czy nawet najdroższych perfum, może przyciągać lub odpychać. Bo węch to bardzo ważny zmysł, ale i indywidualny. Każdy z nas ma inne preferencje zapachowe. Jednak są i takie zapachy, które są niewyczuwalne, a przyciągają nas do siebie. Podobno. Bo niby dlaczego koło osób nam bliskich chcemy siedzieć tuż obok, przytulać się, głaskać? Czyżby to działanie bezwonnych feromonów wysyłających bodźce do naszego mózgu, które wywołują u nas pozytywną reakcję? Na przykład pobudzają seksualnie? 

2 seks sex feromony zapach chemia

Dyskusja na temat tego, czy ludzkie feromony istnieją wciąż się toczy. Od 1959 roku, kiedy feromony w ogóle odkryto, przeprowadzane są kolejne badania. Grupa kobiet musiała na przykład w imię nauki wąchać przepocone męskie podkoszulki. Bez wątpienia chemia nami rządzi. Hormony odpowiadają za naszą atrakcyjność, za to, czy mamy ochotę na seks, za naszą płodność. Prawdopodobnie odpowiadają też za produkcję substancji chemicznych w skórze, które wyłapuje organ lemieszowy, czyli dodatkowy narząd węchowy zlokalizowany u podstawy przegrody nosowej. Feromony są na pewno uwalniane przez niektóre owady i zwierzęta. Są wykorzystywane do chemicznej komunikacji osobników tego samego gatunku, ponieważ niosą ważne informacje o stanie emocjonalnym, poczuciu zagrożenia, mogą być wezwaniem do grupowego ataku lub ucieczki, do odstraszania, jak i do wabienia partnerów. Ich występowanie u człowieka byłoby uzasadnione, mogły się przydawać zwłaszcza ludziom pierwotnym, w dużej mierze działającym instynktownie. 

 4 seks sex feromony zapach chemia

Niektórzy naukowcy twierdzą, że feromony przydają się nam dzisiaj przede wszystkim do łączenia się w pary seksualne lub na życie. Wielu z nas na pewno doświadczyło chemii pożądania, którą można określić jako niewytłumaczalną siłę, która nas do siebie przyciąga, która ma przede wszystkim seksualny charakter. Wygląd i wszystkie inne wady oraz zalety schodzą na dalszy plan, po prostu mamy na kogoś ogromną ochotę. Chemiczne mechanizmy mogą rządzić także naszym dobieraniem się w stałe pary. Według badaczy bezwonne substancje chemiczne mają dostarczać nam czy też raczej naszej podświadomości informacji o genach partnera. A czym bardziej się one różnią od naszych, tym lepiej, tym bardziej natura będzie chciała nas połączyć. Mało romantyczne, prawda? 

Okazuje się, że naturę da się jednak oszukać, a nos, zwłaszcza kobiecy, zmiennym jest. Otóż reakcja na męskie feromony jest dziesięć tysięcy raz silniejsza w czasie owulacji. Z kolei u kobiet, których cykl jest regulowany przez hormonalne środki antykoncepcyjne, nie obserwuje się zwiększonej podatności na męskie związki chemiczne, co więcej, często spada w ogóle zainteresowanie seksem, następuje obniżenie libido, co może się również wiązać z mniejszą wrażliwością na męskie feromony. W latach 70. z kolei odkryto, że u kobiet, które np. ze sobą mieszkają (prowadzono badania m.in. w więzieniach) czy pracują następuje synchronizacja cykli menstruacyjnych. Prawdopodobnie właśnie pod wpływem kobiecych feromonów.

3 seks sex feromony zapach chemia

Prowadzono również badania na osobach homoseksualnych. Okazało się, że na przykład homoseksualni mężczyźni reagowali przede wszystkim na męskie feromony, podobnie jak na homoseksualne kobiety działały zwłaszcza feromony żeńskie. Czyli coś z tymi feromonami jest na rzeczy. Seksuolodzy zwykle uznają, że feromony istnieją i wykorzystują wiedzę o ich wpływie na nasze seksualne reakcje do leczenia zaburzeń u swoich pacjentów, stosując feromony syntetyczne.

Zapach w ogóle od zarania dziejów uznawany był za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Średniowieczne prostytutki stosowały na przykład wydzieliny z pochwy jako sposób na przyciągnięcie klientów, aplikując je sobie za uszami. Jeśli chcecie wiedzieć, jak smakować i pachnieć lepiej we własnym zakresie, przeczytajcie to. Bo to, co jemy, pijemy, to, czy palimy papierosy nie pozostaje bez wpływu na nasz zapach i smak naszych wydzielin. A poza tym w kwestii uwodzenia pozostaje nam posiłkowanie się perfumami, w których wykorzystuje się feromony zwierzęce, takie jak choćby piżmo, czyli wydzielinę z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego. Nie brzmi dobrze? Ale za to jak pachnie!

1 seks sex feromony zapach chemia 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na podstawie materiałów z flickr.com