Liczą się tylko ekstremalne postawy – często kolidujące ze zdrowym rozsądkiem, pełne pasji i namiętności. Przynajmniej takiego zdania są reżyserowie, których filmy będzie można obejrzeć w ramach sekcji „Do utraty tchu” na krakowskim festiwalu Netia Off Camera. Na ekranie zagoszczą bohaterowie, którzy nie chcą żyć według utartych schematów i nie boją się skrajnych emocji.

Ludzie oddający się niesztampowym hobby, poświęcający wszystko w imię pasji czy miłości. Na nich skupia się sekcja specjalna „Do utraty tchu”. W końcu żyć można na wiele sposobów, byle wyciskać z każdego dnia wszystko, co się da. Kogo zobaczymy na ekranie?

Na pewno najbardziej znaną czarnoskórą baletnicę, czyli Misty Copeland. Dokument Nelsona George’a pokazuje tancerkę po tym, jak ta dostaje główną partię w operze „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego. „A Balerina’s Tale” tytułem nawiązuje do nazw bajek, ale historia wspinania się na szczyt przez Copeland do przyjemnych nie należy. Reżyser dokumentu od początku daje nam znać, że świat baletu należy do białych tancerzy i tancerek, a atletycznie zbudowana Afroamerykanka startowała z przegranej pozycji.

Z determinacją można walczyć nie tylko o sukces zawodowy, ale i o… stary związek. Podobno nie powinno się wchodzić dwa razy do tej samej rzeki, ale bohaterowie „Fado” nic sobie z tego nie robią. Fabian, młody, obiecujący lekarz, pewnego dnia widzi na stole operacyjnym śmierć kobiety, która łudząco przypomina jego dawną miłość – Doro. Mężczyzna rzuca wszystko i jedzie do Lizbony, aby odzyskać dziewczynę. Pytanie tylko, czy związek, który raz się popsuł, da się jeszcze naprawić? Pełnometrażowy debiut Jonasa Rothlaendera to opowieść o toksycznej miłości i przeradzającej się w obsesję zazdrości stawiająca uniwersalne pytania na temat damsko-męskich relacji.

5 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Fado”

Determinacji nie brak również bohaterom dokumentu „Fursonas” traktującego o mało znanej w Polsce subkulturze „futrzaków”. O kim mowa? O dorosłych ludziach, którzy mają słabość do pluszowych strojów zwierząt i postaci z kreskówek. Zachowanie tytułowych fursonas budzi wiele kontrowersji, głównie ze względu na to, że ich preferencje traktowane są jak nietypowy fetysz. Reżyser, Dominic Rodriguez, stawia pytanie o celowość szeregu niepisanych nakazów dotyczących cielesności.

4 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Fursonas”

Kolejnym dokumentem, który będzie można zobaczyć w ramach sekcji „Do utraty tchu”, będzie film „Chasing Niagara”. Rush Sturges opowiada o zawodowym kajakarzu Rafie Oritzie i jego przyjaciołach, którzy marzą o przeprawie przez wodospad Niagara. Stawka będzie wysoka, bo jest nią życie. Nawet dla doświadczonych, zaznajomionych z ryzykiem kajakarzy, taki spływ to właściwie porywanie się z motyką na słońce. Co więcej: przeprawianie się przez Niagarę do legalnych nie należy. Sturges portretuje bohaterów, których można uznać za lekkomyślnych, ale i gotowych na wszystko, by spełniać marzenia.

6 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Chasing Niagara”

Z północy Ameryki przeniesiemy się do Europy, a konkretniej do Niemiec. Tam mieszka Anna, główna bohaterka filmu „Baden Baden”. Z pozoru śmiała, pewna siebie, młoda kobieta, która jednak nie potrafi radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i nawet drobny stres może wyprowadzić ją z równowagi. Anna odchodzi z pracy, po tym jak zrugał ją szef. Wyjeżdża do Strasburga, zamieszkuje u babci i zaczyna budować swoje życie od nowa. Z takim rozchwianiem emocjonalnym nie będzie jej łatwo. Rachel Lang mówi jednak o Annie z czułością. Reżyserka wnikliwie portretuje nie tylko dziewczynę, ale i całe pokolenie, które nie wie, jak dorosnąć, ucieka od konfrontacji i trudnych decyzji, a z drugiej strony potrafi spojrzeć na wiele spraw zupełnie nieszablonowo.

7 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Baden Baden”

O dojrzewaniu mówi też francuski film „Being 17”. André Téchiné przedstawia widzom dwóch nastolatków, którzy uczęszczają do tej samej szkoły w niewielkiej miejscowości. Damien jest synem lekarki i stale nieobecnego w domu pilota wojskowego. Czarnoskóry Thomas to natomiast adoptowany syn farmerów. W wynika splotu okoliczności Thomas ląduje w domu Damiena. Chłopcy nie przypadają sobie do gustu, jednak z czasem zaczynają być sobie coraz bliżsi na przekór dzielącym ich różnicom społecznym. Téchiné odważnie i subtelnie zarazem opowiada o dorastaniu i o pierwszej, wielkiej namiętności.

3 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Being 17”

O życiu na krawędzi mówi dokument „Sound of Redemption, The Frank Morgan story”. Tytułowy Morgan to wybitny jazzowy saksofonista, który uzależnił się od heroiny i aby zdobyć pieniądze na narkotyki, rabował banki. W końcu został złapany i spędził aż 30 lat w San Quentin – największym i chyba najbardziej znanym zakładzie karnym w Stanach Zjednoczonych. Reżyser, N.C. Heikin, nie próbuje jednak snuć moralizującej opowiastki, na pierwszym miejscu stawia muzykę i jej twórcę o wyrazistej osobowości.

2 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Sound of Redemption, The Frank Morgan story”

Na koniec absolutna perełka. „Tanna” to pełnometrażowy debiut znanych dokumentalistów – Bentleya Deana i Martina Butlera. Filmowcy spędzili na tytułowej wyspie w Oceanii 7 miesięcy, obserwując zwyczaje lokalnej społeczności. W swoim filmie, bazującym na prawdziwej historii i nakręconym z udziałem rdzennych mieszkańców, skupiają się na zakazanej miłości. Główna bohaterka, Wawa, zgodnie z tradycją, zostaje oddana sąsiedniemu plemieniu i nie może poślubić chłopaka, którego kocha. Młodzi, niczym szekspirowscy Romeo i Julia, buntują się przeciwko woli starszych, a ich wybory będą mieć drastyczne konsekwencje. Jakby tego wszystkiego było mało, historia rozgrywa się w pobliżu czynnego wulkanu.

Macie ochotę na ekstremalne kinowe doznania? Koniecznie wybierzcie się do Krakowa. Festiwal Netia Off Camera potrwa od 29 kwietnia do 8 maja. Redakcja enter the ROOM objęła patronat medialny nad sekcją specjalną „Do utraty tchu”.

1 off camera krakow filmy festiwal

Kadr z filmu „Tanna”

Fot. materiały prasowe