Podniecenie = energia, czyli orgon – uniwersalna energia seksualna, która może pomóc ludziom osiągnąć doskonały orgazm, a także wywołać deszcz. Czy orgazm i płynąca z niego energia może pomóc w leczeniu chorób i zapobiegać wojnom? Według Wilhelma Reicha i jego kontrowersyjnych poglądów jest to możliwe. 

Czy energię można gromadzić z przestrzeni? Wilhelm Reich, jeden z uczniów Freuda twierdzi, że jest to zadanie wykonalne, które dodatkowo może ułatwić życie i pomóc w leczeniu wielu chorób. Cofnijmy się do roku 1897, kiedy to niedaleko Drohobycza  w rodzinie ateistycznych Żydów na świat przychodzi mały Wilhelm Reich. Spokojne dzieciństwo chłopca przerywa traumatyczne doświadczenie. Mając 14 lat, przyłapuje matkę w łóżku ze swoim nauczycielem. Niczego nieświadomy donosi o tym ojcu. Zdesperowana matka popełnia samobójstwo. Trzy lata później na gruźlicę umiera jego ojciec. Od tego czasu pozostawiony sam sobie Reich bierze sprawy we własne ręce. Nie tylko zajmuje się gospodarstwem, ale także nauką. Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczyna studia medyczne. Skupia się na seksualności, ponieważ uważa, że seksuologia to dziedzina nauki zaniedbywana przez naukowców. Utwierdza się w przekonaniu, że seksualność jest „ośrodkiem, wokół którego obraca się całe życie społeczne i wewnętrzne życie jednostki”.

Zgodnie z teorią napięć mięśniowych Reicha wszystkie problemy psychiczne, zdrowotne czy społeczne wynikają z „uczuciowej plagi”, czyli zablokowania przepływu energii w organizmie.

Koncepcja ludzkich popędów przyjęta przez Reicha nie cieszyła się powodzeniem w środowisku naukowym. Wyróżnił trzy warstwy ludzkich popędów emocjonalnych. Warstwa trzecia to poziom kontaktów zastępczych i konformistycznej ogłady społecznej. Druga to stłumiona podświadomość i zakazane popędy. Z kolei warstwa pierwsza to spontaniczne impulsy, które pozwalają nawiązywać kontakty. Według hipotezy Reicha jeżeli niedozwolone popędy z warstwy drugiej zostaną uwolnione, wówczas w człowieku ujawnią się pozytywne popędy z poziomu pierwszego. Opracował on też wegetoterapię, za co został wyrzucony z Towarzystwa Psychoanalicznego Zygmunta Freuda. Jego terapia polegała na głębokim masażu ciała połączonym z rozmową z pacjentem. Chory mógł w momencie bólu wykrzyczeć to, co go uwiera, żeby pozbyć się bloków mięśniowych, które powodują chorobę. Uznano wówczas, że Reich poddaje pacjentów torturom.

Co wspólnego mają ze sobą depresja, rak, impotencja i przemoc? Zgodnie z teorią napięć mięśniowych Reicha wszystkie problemy psychiczne, zdrowotne czy społeczne wynikają z „uczuciowej plagi”, czyli zablokowania przepływu energii w organizmie. W wyniku tego staje się on sztywny i nie akceptuje żadnych zmian. Reich uważał, że w chwili orgazmu uwolniona zostaje potężna energia, która jest w stanie te napięcia zniszczyć. Pod warunkiem, że zostanie dobrze pokierowana. W czasie swojego pobytu w Norwegii Reich odkrył, że w momencie podniecenia seksualnego w narządach płciowych rośnie potencjał bioelektryczny. Badając żywe organizmy, stwierdził, że energia ta znajduje się w naszej atmosferze a cała materia jest nią przesiąknięta. Swoje odkrycie nazwał energią orgonalną. Głosił, że można ją wyprodukować z sadzy i sterylizowanego węgla. Podobnie jak wcześniejsze teorie Reicha ta również nie zyskała uznania wśród kolegów po fachu.

1 Wilhelm Reich sexy fridays friday seks

Mimo dezaprobaty w świecie naukowym Reich nie miał zamiaru się poddać. Będąc w Ameryce, prowadził dalsze badania. Wierzył, że energia orgonalna może pomóc w leczeniu wielu chorób. Był przekonany, że można pobierać ją z atmosfery za pomocą akumulatora. I taki akumulator stworzył. Działał on jak jednokierunkowa sieć wychwytująca orgon podobnie jak szklarnia, gdzie promieniowanie wnika do wnętrza. Większa część promieniowania zostaje wewnątrz, co powoduje wzrost jego koncentracji. Reich wyjaśniał, że ciepło wytwarzane w jego akumulatorze to nic innego jak przepływający przez nie orgon, który jest w nim zatrzymywany. Woody Allen w swoim filmie „Śpioch” drwi sobie z urządzenia, nazywając je orgazmotronem. Wyglądem przypominał on skrzynię złożoną z kilku warstw metalu i drewna. Rozmiarem podobny było do budki telefonicznej, gdzie zamykano pacjenta na kilka godzin, zapewniając mu dopływ powietrza. Reich twierdził, że w jego skrzyni znajduje się energia orgonalna, a będący w środku człowiek podlega jej leczniczemu wpływowi. Osoby korzystające z tego wynalazku twierdziły, że faktycznie ich stan zdrowia oraz samopoczucie uległy poprawie. Pacjenci Reicha informowali, że akumulator orgonowy pomógł im w leczeniu m.in. artretyzmu czyraka. Reich uważał, że rak jamy ustnej u Freuda był spowodowany nie wypalaną codziennie paczką cygar, ale frustracją seksualną wzmożoną zabiegiem wazektomii.

Na jednym akumulatorze się nie skończyło. Reich rozpoczął produkcję i dystrybucję urządzenia. Nie spodobało się to jednak amerykańskiemu Urzędowi ds. Żywności i Leków, który uznał teorię orgazmotronu za irracjonalną i zabronił Reichowi dalszej produkcji. Orgazmotron i terapia Reicha były traktowane jako narzędzie prowadzące do seksualnego wyzwolenia. Uważano, że jego wynalazek to szatański wytwór, który zagraża moralności społeczeństwa. Niepokorny naukowiec nie miał jednak zamiaru podporządkować się żadnym zakazom. 

Reich prowadził dalsze badania i wysnuł teorię, że energia orgonalna jest w stanie zniwelować skutki wywołane działaniem energii nuklearnej. W związku z tym przeprowadził eksperyment, który okazał się katastrofalny dla niego i jego współpracowników. W skrzyni składającej się z dwudziestu warstw metalu i drewna umieścił promienotwórzczy rad. Akumulator zamiast osłabić jego promieniowanie tylko je wzmocnił, a szkodliwe skutki badania odczuli na sobie wszyscy jego uczestnicy, którzy kilka lat później zachorowali na choroby popromienne.

4 Wilhelm Reich sexy fridays friday seks

Eksperyment ten doprowadził Reicha do kolejnego odkrycia. W wyniku szkodliwego promieniowania nad miastem pojawiły się czarne, opasłe chmury. W trakcie prób ich rozpraszania Reich stworzył urządzenie, które nazwał zaklinaczem chmur. Była to wiązka pustych w środku metalowych rur jednym końcem wymierzonych skośnie w niebo. Drugi koniec zanurzony był w płynącej wodzie, ponieważ ta według naukowca miała przyciągać siły życiowe. Zadaniem zaklinacza było wyciągać z nieba orgon. Reich propagował opinię, że radioaktywne promieniowanie, jak i inne zanieczyszczenia zamieniają życiodajny orgon w martwą formę, którą nazwał DOR (Deadly Orgone Radiation – Śmiertelne Promieniowanie Orgonowe). Według niego DOR powoduje suszę na Ziemi, ponieważ powstrzymuje deszcz i uniemożliwia formowanie się chmur. Wyciągając z atmosfery za pomocą zaklinacza chmur szkodliwy DOR, odblokowuje się przepływ zdrowego orgonu, który pozwoli wrócić atmosferze do jej naturalnego porządku.

2 Wilhelm Reich sexy fridays friday seks

Podekscytowanie Reicha wynalazkiem wzrosło, kiedy w roku 1955 na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych udało mu się wywołać deszcz. Miasteczko Tuscon powoli zamieniało się w pustynię. Po wizycie naukowca pojawiły się tak intensywne opady, że trzeba było odwoływać loty samolotowe. Niestety eksperyment ten nie został dobrze udokumentowany, dlatego też nie można potwierdzić jego prawdziwości.

Seksualność jest ośrodkiem, wokół którego obraca się całe życie społeczne i wewnętrzne życie jednostki.

Niesubordynacja Wilhelma Reicha wobec zakazu amerykańskich władz doprowadziła do tego, że został on zatrzymany i umieszczony w więzieniu pod zarzutem obrazy rządu. Urząd ds. Żywności i Leków nakazał wycofać z obiegu i spalić wszystkie jego książki i publikacje. Produkcja akumulatorów orgonowych została wstrzymana. Wilhelm Reich zmarł na atak serca w więzieniu w 1957 roku. Istnieją również teorie, że został otruty. Jednak poglądy Reicha są nadal żywe. Wiele współczesnych psychoterapii czerpie z odkryć austriackiego naukowca. Po dziś dzień istnieją fanatycy, którzy podobnie jak Reich wierzą w energię orgonalną i kontynuują badania. Bo czy nie byłoby wspaniale, gdyby faktycznie udany seks był lekarstwem na wszystko?

3 Wilhelm Reich sexy fridays friday seks

Fot. flickr.com