Sopot karierę zaczął robić w wieku XIX, ale prawdziwą świetność osiągnął na początku XX wieku. Słynne, najdłuższe w Europie drewniane molo, bogata oferta kulturalna, tor wyścigów konnych – to wszystko przyciągało lokalnych i zagranicznych turystów do nadbałtyckiego uzdrowiska, w którym można było znaleźć coś dla ciała i coś dla ducha. W czasie drugiej wojny światowej zniszczeniu uległo wiele znaczących sopockich obiektów – między innymi kasyno, Kurhaus czy hotele Werninghoffa i Metropol. Przez kolejne dziesięciolecie wiele budynków nie zostało odrestaurowanych, dopiero po transformacji systemowej Sopot zaczął odzyskiwać dawny blask. Dziś jest jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk, kusi zarówno nowoczesną infrastrukturą, jak i ciekawą historią.

molo w sopocie przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Do Sopotu przyciągają też atrakcyjne wydarzenia, które mają miejsce szczególnie w okresie letnim. Bez wątpienia Sopot to dobre miejsce dla wszystkich wielbicieli żeglarstwa. A w tym roku żeglarskie zmagania zapowiadają się wyjątkowo interesująco. Już pod koniec kwietnia z okazji rozpoczynającego się sezonu żeglarskiego miał miejsce chrzest wyczynowego katamaranu Volvo-Roca. To obecnie najszybsza taka jednostka w Polsce. Katamaran wykonany został z włókna węglowego, co pozwoliło na uzyskanie wyjątkowej lekkości. Nowym statkiem od Volvo będzie pływał Team 77 Racing, którego trzon stanowią bracia Paweł i Piotr Tarnaccy. Zespół zaplanował aż 15 startów w tym sezonie, najbliższe będą mieć miejsce już w połowie maja. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej. Czas się pakować i skoczyć na weekend do Sopotu. Jakie miejsca odwiedzić?

 volvo roca przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Na pewno kultowe już molo, po którym można nie tylko spacerować. Z mola można też oglądać jachty startujące w prestiżowych regatach pucharu świataEnerga Sopot Match Race. Największa cykliczna impreza żeglarska w Polsce organizowana jest już po raz trzynasty. Do partnerów wydarzenia należą takie firmy jak Volvo, Energa czy Oshee.

hotel lalala przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Gdzie się zatrzymać przyjeżdżając na regaty? My proponujemy hotel, a raczej arthotel Lalala. Pokojów jest tylko 7, a każdy stworzony przez innego artystę. Eklektyczny, ekstrawagancki, a jednocześnie oferujący kameralną, domową atmosferę – taki jest Lalala. Na ścianach kolejnych pokoi znajdziemy murale czy arabeski, a pod ręką przydatne lektury, choćby „Sceny z życia małżeńskiego” Bergmana i „Bajki robotów” Lema. Każdy pokój to nie tylko inna historia, ale wręcz inny świat. Warto przenocować w każdym.

hipodrom przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Skoro już jesteśmy w Lalala na ulicy Rzemieślniczej, warto wybrać się do sąsiedniego Hipodromu, na którym odbywają się wyścigi konne. W maju mają tam miejsce Zawody Regionalne w Skokach przez przeszkody. Nie można też ominąć powstałej w pierwszej dekadzie XX wieku Opery Leśnej. To tam organizowane są słynne muzyczne festiwale, w tym roku czekamy Polsat SuperHit Festiwal.

opera lena przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Wielbicieli wygrzewania się w słońcu, ale i aktywnego spędzania czasu przyciągnie plaża koło Zatoki Sztuki, spragnionych wytchnienia – sopockie uzdrowisko. Wizyta nad morzem nie obejdzie się też bez świeżych ryb na talerzu. Gdzie zjeść najlepsze? Mieszkańcy Trójmiasta polecają Bar Przystań.

bar przystan przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Zjeść można też w restauracji Crudo. Nazwa nawiązuje do hiszpańskiego słowa oznaczającego surowość. W związku z tym Crudo wita minimalistycznym wnętrzem z betonowymi ścianami, drewnem i metalem, ale także proponuje proste, a zarazem kunsztowne dania. Specjalnością są mięsa smażone na kamieniach wulkanicznych, dzięki czemu mają wyrazisty smak i niesamowity aromat.

crudo przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Jaki obrać kierunek na wieczór? My polecamy imprezowo-koncertową Mewę Towarzyską lub SPATiF, czyli sopocki Klub Środowisk Twórczych. Bywali tu Roman Polański, Agnieszka Osiecka czy Kalina Jędrusik, a dziś nadal czuje się klimat bohemy. W końcu Sopot przez dekady przyciągał osobowości i zanosi się na to, że w najbliższym czasie się to nie zmieni.

mewa towarzyska przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

spatif przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

uzdrowisko plaz zdrojowy przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

plaza w sopocie przewodnik plaa batyk polish sea morze sopot lato

Fot.opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie materiałów prasowych