Byliście już w nowym MOMU? Próbowaliście potraw pieczonych dymem? Zapraszamy was tam już w najbliższą sobotę, 4 czerwca. Tym razem to my wraz z szefem kuchni będziemy gotować i przyrządzimy potrawy z menu przygotowanego specjalnie na tę okazję.

Ta sama lokalizacja, ale zupełnie nowy koncept. „Sercem nowego MOMU jest piec opalany drewnem. To fundament nowej kuchni” – opowiadał w udzielonym nam wywiadzie Marcin Wachowicz, warszawski restaurator. Rozmowę już wkrótce będziecie mogli przeczytać na enter the ROOM. Nowe MOMU czerpie z najlepszych polskich tradycji kulinarnych, ale i wpisuje się w międzynarodowe trendy. Stawia na zdrowe, lokalne produkty i przykuwa uwagę wyrafinowanym, industrialnym wnętrzem. W nowym koncepcie zakochaliśmy się i my, dlatego cieszymy się, że już w najbliższą sobotę będziemy mogli uczestniczyć w najnowszym wydarzeniu z cyklu Visiting Chef. Idea? Ekipa MOMU zaprasza gościa specjalnego, który na jeden dzień przejmuje tymczasowe stery w kuchni – pomaga w stworzeniu menu, a później wraz z doświadczonymi kucharzami z Momu gotuje. Tym razem gośćmi będziemy my. Zapraszamy was na Wierzbową 9/11, na Plac Teatralny, w kuchni będziemy od rana.

Ciekawi, jakich dań będziecie mogli spróbować? Od razu zdradzamy, że znajdą w nim coś dla siebie zarówno wegetarianie, jak i wielbiciele mięs. Będzie nam bardzo miło was zobaczyć!

1 momu pieczemy dymem visiting chef restaurant warsaw event kitchen

6 momu pieczemy dymem visiting chef restaurant warsaw event kitchen

4 momu pieczemy dymem visiting chef restaurant warsaw event kitchen

3 momu pieczemy dymem visiting chef restaurant warsaw event kitchen

2 momu pieczemy dymem visiting chef restaurant warsaw event kitchen

5 momu pieczemy dymem visiting chef restaurant warsaw event kitchen

MOMU poster

Fot. materiały prasowe MOMU, Milena Stańczak