WARSZAWA
Rafał Bujnowski. Maj 2066
Do maja 2066 jest nam bliżej, niż myślicie, o czym możecie się przekonać na najnowszej wystawie Rafała Bujnowskiego w Zachęcie. Poza dokumentacjami filmowymi, grafikami oraz obiektami zgarniętymi z życia codziennego znajdziecie też serię nigdy nie prezentowanych, namalowanych w ciągu ostatniego roku obrazów, które w wyniku naświetlania promieniami UV zostały celowo postarzone, aby przypominały płótna z pięćdziesięcioletnim stażem. W ramach tego projektu Bujnowski przełamuje praktykę fetyszyzacji obrazu, a także dotyka problemów czasu, konceptualizacji sztuki oraz zagadnienia przypadkowości.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
O 11 czerwca do 21 sierpnia
Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni . Rafael – Tycjan – Lotto.
Blisko 50 obrazów największych mistrzów północnowłoskiego renesansu znajdzie się na wystawie „Brescia”, której kuratorką jest Joanna Kilian. Warto zobaczyć ją nie tylko ze względu na prezentowane płótno Rafaela „Chrystus błogosławiący”, ale też szereg innych dzieł sprowadzonych m.in. z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych. O oprawę artystyczną wystawy zadbał scenograf teatralny Boris Kudliczka, więc przygotujcie się na coś naprawdę wyjątkowego.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Od 2 czerwca do 28 sierpnia
Arek Karapuda, Miejsca-Nie-Miejsca
„Miejsca-Nie-Miejsca” to cykl dziesięciu obrazów, na których Karapuda rozważa ideę miejsca jako fenomenu przestrzennego, rozprawia się z jego iluzorycznością i umownością w malarstwie, a także stwarza im nowe sensy dzięki nieustającej grze z widzem.
Galeria Promocyjna
Od 1 czerwca
Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
Historia Muzeum Narodowego to nie tylko historia kolekcji czy setek zorganizowanych przez lata wystaw, lecz także samego budynku przy Alejach Jerozolimskich – monumentalnego gmachu składającego się z czterech pawilonów projektu Tadeusza Tołwińskiego z 1923 roku. Na najnowszej wystawie znajdziecie niewykorzystane, przedwojenne projekty gmachu muzealnego i prace konkursowe, a także zobaczycie trendy architektoniczne panujące w latach 20. i 30., które sprawiły, że to właśnie koncepcja Tołwińskiego okazała się tą zwycięską.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Do 31 lipca
Rozpoznanie
To już kolejna wystawa prezentująca dokonania studentów warszawskiego ASP, a konkretniej – wydziału Sztuki Mediów z pracowni P. Jarnuszkiewicza. Prace czternastu autorów w tym przypadku łączy pojęcie „rozpoznanie”, dzieli zaś przede wszystkim odmienne podejście do tematu.
Ney Gallery & Prints
Od 10 do 24 czerwca
KRAKÓW
Robert Devriendt. Making Connections
„Making connections” to wystawa, która bez was nie miałaby żadnego sensu. Ekspozycję tworzą serie realistycznych obrazów olejnych składające się z kilku bądź kilkunastu miniaturowych płócien. Fragmentaryczne obrazy, postrzępione historie i zakłócone pracą wybiórczego oka artysty kadry otwierają się na interpretację widza, którego zadaniem jest dopowiedzenie przedstawionej historii.
MOCAK
Do 25 września
Kosmos. Czasów i przestrzeni jest mnóstwo, a ich dystrybucja nierównomierna
Najnowszy projekt Muzeum Archeologicznego to spekulatywna podróż przez czasoprzestrzeń, kosmos, sztukę współczesną, science-fiction, artefakty muzealne i refleksję filozoficzną. Przedsięwzięcie imponujące rozpiętością tematu? To jeszcze nic. Oprócz głównego wydarzenia, czyli wystawy „Niesamoświadomie” kuratorowanej przez Romana Dziadkiewicza, w ramach projektu odbędzie się także seria performansów, koncertów, pokazów, warsztatów i eksperymentów. Udział biorą m.in. Lem, Picasso, Wyspiański, Libera i Kuśmirowski.
Muzeum Archeologiczne
do 10 czerwca
Das ist Wiksa
Zazwyczaj jest tak, że to, co się dzieje na imprezie, zostaje na imprezie albo ewentualnie ląduje na Instagramie. Nie dla Marianny Serockiej, która przenosi sobotnie alkoholowe noce na kartkę papieru. Możecie sprawdzić, jak to robi już 18 czerwca w krakowskim Henryku albo po prostu skoczyć do Pięknego Psa na parę głębszych i przeżyć jedną z takich nocy na własnej skórze.
Galeria Henryk
Od 18 czerwca do 2 lipca
ŁÓDŹ
Ćwiczenia z autonomii
„Ćwiczenia z autonomii” to dystopijny eksperyment myślowy, w ramach którego węgierscy artyści, Tamas Kaszas i Aniko Lorant, rozważają potencjalne przyszłe formy wspólnotowego życia na Ziemi po globalnym kryzysie ekonomicznym i katastrofie ekologicznej. Wystawa jest podzielona na dwie części: Archeologię przyszłości oraz Auto-antropologię. W pierwszej z nich prezentuje się obiekty z domniemanej przyszłości jako archeologiczne artefakty, zaś w drugiej pokazany zostaje warsztat pracy samego kolektywu, czyli ex-artists’ collective.
Muzeum Sztuki
3 czerwca – 25 września
TARNÓW
Święta wojna
Legendnik / Dom
Autofocus
W Tarnowie możecie obejrzeć aż cztery wystawy fotograficzne, które dobiegają końca 5 czerwca. Przede wszystkim jest to kilkuletni co prawda projekt Wilczyka „Święta wojna”, czyli dokumentacja graffiti wykonywanego przez kibiców piłki nożnej, a także „Dom” – wystawa fotografii Joanny Bąk, dzięki którym artystka powraca we wspomnieniach do utraconych, mitycznych chwil dzieciństwa. „Legendnik” to projekt fotograficzny na pograniczu fantazji i absurdu, powstający pod okiem Tomka Sikory i Joanny Bąk, który został stworzony przez młodzież z Małopolski, zaś „Autofokus” to prezentacja fotografii i wideo uczniów Wydziału Sztuki UR, którzy pod kierunkiem Jadwigi Sawickiej i Krzysztofa Pisarka zmierzyli się z tematem autoportretu.
BWA Tarnów
Do 5 czerwca
Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na podstawie materiałów prasowych