„Post Super Dutch. Nowa architektura i jej wyzwania” to współorganizowany z Ambasadą Królestwa Niderlandów program filmów i spotkań poświęconych współczesnej architekturze holenderskiej. Odbędą się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. 

Historię architektury współczesnej w Holandii można bez wątpienia zacząć liczyć od czasu powstania słynnego biura OMA (Office of Metropolitan Architecture), założonego przez legendarnego architekta, urbanistę i teoretyka architektury – Rema Koolhaasa. Wspierany przez rząd i instytucje kultury szkoli i wypuszcza w świat pokolenia architektów, którzy zmieniają twarze miast swymi eksperymentatorskimi, dynamicznymi bryłami. Tak narodziło się zjawisko Super Dutch, którego reprezentantami była garstka architektów, która na fali prosperity architektury do końca XX wieku kształtowała przyszłe prądy tej dyscypliny i miała wpływ na swoich następców.

Przełom nastąpił około 2008 roku, kiedy znacznie spadła rola architektury na rzecz jej interdyscyplinarności, a zjawisko Super Dutch zaczęło być obiektem krytyki, zainicjowanej zresztą przez samego poruszyciela – Koolhaasa. Jak to zawsze bywa, nastąpiło wyczerpanie potencjału – wkroczono w etap „post”.

Organizatorzy wydarzenia (KINO.LAB warszawskiego CSW oraz Ambasada Królestwa Niderlandów) postanowili przybliżyć polskiej publiczności specyfikę współczesnej architektury holenderskiej, a także zadać kluczowe pytania: na jakim etapie znajduje się dziś i jakie stawiane są przed nią wyzwania? Jak został wykorzystany potencjał architektury Koolhaasa? Jaki kierunek przyjęła po 2008 roku?

Dlatego też, oprócz projekcji szeregu filmów dokumentalnych, w ogólnopolskim programie znajdziecie filmowe prezentacje studiów projektowych, spotkania i dyskusje z architektami, teoretykami i artystami (m.in. Michiel van Iersel oraz Indira van’t Klooster) oraz wystawę interaktywną („Rebuild Fukushima” w Warszawie).

Przeglądając program wydarzenia, które będzie miało miejsce w Warszawie (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski), Gdańsku (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia), Poznaniu (Centrum Kultury ZAMEK) oraz Krakowie (Kino pod Baranami), natraficie na 4 główne bloki tematyczne – poświęcone krytycznej weryfikacji spuścizny modernistów, wpływu Koolhaasa na architekturę światową, przenikaniu architektury i nowych technologii, a także problemom sektora publicznego i prywatnego, które zaszczepiają w architektach, projektantach i aktywistach postawę „zrób to sam”. W każdym z miast wydarzenie będzie miało miejsce w innym czasie, więc zachęcamy do dokładnego sprawdzenia programu. Wpadajcie, my też tam będziemy.


PROGRAM:

Wykład: Indiry van 't Klooster Reactivate! Europe

Blok 1. SUPER KOOLHAAS: OD S DO XXL  Blok tematyczny poświęcony najbardziej znanemu współczesnemu holenderskiemu architektowi, laureatowi Nagrody Pritzkera w 2000 roku.

 Koolhaas Houselife, reż. Ila Bêka i Louise Lemoine, 2008, 58 min. – dokument o słynnej willi w Bordeaux, ukazanej z perspektywy od kuchni

„Lagos / Koolhaas, reż Bregtje van der Haak, 2002., 55 min. – dokument o wieloletnim projekcie badawczym prowadzonym przez architekta w Lagos

Webdoc: Lagos Wide & Close – An Interactive Journey into an Exploding City  http://lagos.submarinechannel.com/ 


Blok 2. FANTOMY MODERNIZMU – Architektura późnego modernizmu i jej miejsce we współczesnym mieście; rewizyta utopijnych założeń architektów próbujących zbudować w latach 1970. ramy dla harmonijnego życia i lepszej przyszłości w holenderskich miastach.


Beauty and the Right to the Ugly, reż. Wendelin von Oldenborgh, 2014, 56 min.
Biljmer Odyssee, reż. Urszula Antoniak, 2004, 38 min.


Blok 3.  SAMOORGANIZACJA, PARTYCYPACJA, MIKROSKALA – Wobec kryzysu i ograniczeń inwestycji zarówno ze strony sektora publicznego, jak i prywatnego wielu architektów, projektantów i aktywistów inicjuje działania w mikroskali, oparte na strategii zrób to sam, angażujące przyszłych użytkowników już na etapie projektowania.

Urban tides, reż. Simone Eleveld, 2015, 39 min.
Case Studies NL”, reż. Beate Lendt, 2014, 95 min.


Blok. 4. PRZYSZŁOŚĆ JEST TUTAJ: WIRTUALNOŚĆ, NOWE TECHNOLOGIE I MIASTA JUTRA – Nowe technologie silnie wpływają na zmieniający się obraz architektury i urbanistyki w wielu wymiarach: począwszy od nowych sposobów pokazywania i promowania projektów, przez materiały, aż po sieciową organizację oddolnych inicjatyw aktywistów i mieszkańców miast.

Wykład Michiela van Iersel
Prezentacja 3D Print Canal House w Amsterdamie
Rotterdam 2040, reż. Gyz La Rivière, 2013, 95 min.
Wernisaż instalacji Rebuild Fukushima oraz spotkanie z twórcami: Bertem Hana i Dagmar van Wersch

Miejsce:

Warszawa: KINO.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 10-12 czerwca 2016
Gdańsk: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, 15-16 czerwca 2016
Kraków: Kino Pod Baranami, 20-23 czerwca 2016
Poznań: Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek, 23-26 czerwca 2016

Fot. materiały prasowe