Rzeczy wyjątkowe, z duszą. Jedzenie, ubrania, naczynia, zabawki. Ze śladem ludzkich rąk. Z sercem włożonym w ich stworzenie. Takimi właśnie chcemy się otaczać, takich kosztować. Rzemiosło to nośnik tradycji, kultury, spuścizna, którą warto pielęgnować. To umiejętności, które warto posiąść. Zapraszamy was na wydarzenie, które objęliśmy patronatem: Festiwal Rzemieślników, który odbędzie się w sobotę 18 czerwca w godzinach 10:00 - 20:30 w Muzeum Warszawskiej Pragi na ulicy Targowej 50/52. Wstęp jest wolny, choć na warsztaty obowiązują zapisy. Festiwal jest zwieńczeniem cyklu spotkań odbywających się pod hasłem „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”.

Dlaczego warto się wybrać na prawą stronę Wisły? Co nas tam czeka? Dzień będzie pełen atrakcji dla dużych i małych. Ciekawych tego, jak wygląda praca bohaterów festiwalu, czyli praskich rzemieślników. Na chcących spróbować własnych sił zgodnie z hasłem „zrób to sam” czekają wspomniane warsztaty, m.in. szycia maskotek, naprawy biżuterii a nawet mebli. Będzie można zrobić też coś dla urody: stworzyć mydło czy dowiedzieć się więcej o zaletach szczotkowania ciała na sucho i mokro, poznać rodzaje szczotek z naturalnego włosia. Wydarzeniu będą towarzyszyć targi wyrobów rzemieślniczych, więc będzie można sobie kupić na przykład abażur. A po zakupach i warsztatach pójść na lody rzemieślnicze (ciężkie, zwarte i gęste, które powstają na bazie mleka i śmietany, choć są i wegańskie na bazie mleka ryżowego lub kokosowego). Do tego do zdobycia będzie solidna dawka ciekawej wiedzy na temat mody w PRL-u i tej współczesnej. W panelu dyskusyjnym, który poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska udział wezmą mistrzowie rzemiosła i młodzi projektanci jak Marta Garbińska, współzałożycielka marki Elementy Wear, której szwalnia i showroom mieszczą się na Kamionku, a w politykę ma wpisaną transparentność działania, czyli otwarte informowanie, co składa się na cenę każdego z wyrobów. A na finał: pokaz mody męskiej projektantki z Katedry Mody warszawskiej ASP Eweliny Czaplickiej-Ruduchy, która stworzyła ją współpracując z praskimi mistrzami: krawcową, kuśnierzem i kaletnikiem. Zapraszamy!

1 festiwal rzemielnikw muzeum warszawskiej pragi waszawa krawcowa tkanina kunszt

PROGRAM FESTIWALU

Warsztaty z rzemieślnikiem

Od rana do wieczora będą trwały warsztaty z rzemieślnikami, w trakcie których zaprezentują swoje umiejętności i techniki, a także warsztaty w formule „Repair Cafe” (nie wyrzucaj, napraw). Będą to spotkania m.in. z modystką, krawcem, sztukatorem, konserwatorem mebli, złotnikiem, szczotkarzem.

 

„Zrób to sam” dla dzieci

Bogata oferta warsztatów dla dzieci, w trakcie których będą mogły zbudować samochodzik, skonstruować grający instrument strunowy, skomponować mydło wg samodzielnie dobranej linii zapachowej, zaprojektować i ozdobić książeczkę, uszyć maskotkę krokodyla.

 

Targi produktów rzemieślniczych

W trakcie festiwalu odbędą się targi produktów rzemieślniczych wytwarzanych ręcznie w pracowni rękawiczniczej, szczotkarskiej i kaletniczej, od modystki i z pracowni abażurów, a także ubrań projektowanych i szytych na Pradze. Przy stoisku sitodruku będzie można wykonać nadruk na ubranie z wybranymi szyldami praskich warsztatów. Przez cały dzień będzie można również skosztować rzemieślniczych lodów kręconych na Pradze.

 

Ekspozycja „Projektowanie oparte na rzemiośle”

Zaprezentowane zostaną prototypy przedmiotów zaprojektowanych przez studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach współpracy „Projektowanie oparte na rzemiośle”. Przedmioty te powstały w pracowniach praskich specjalistów.

W trakcie festiwalu prezentowany będzie również film „Stopa” (reż. Jacob Dammas) o współpracy młodej projektantki i szewców ze w Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Stopa”. Będzie można również dowiedzieć się jak studenci Uniwersytetu SWPS wspierają lokalnych przedsiębiorców w ramach projektu Kamionek Milowy. Szczegółowe informacje.

 

Rozmowa o trendach z krawcami i projektantami

W części popołudniowej spotkanie z doświadczonymi krawcami oraz współczesnymi projektantami, poświęcone warszawskiej modzie dawniej i dziś. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska, autorka książki o modzie w PRL „To nie są moje wielbłądy”.

 

Pokaz mody męskiej Eweliny Czaplickiej-Ruduchy pt. „Polonauts”

Pokaz odbędzie się na muzealnym dziedzińcu i będzie miał formę spektaklu według choreografii Irada Mazliah w wykonaniu tancerzy Warsaw Dance Department, a uświetniony będzie muzyką na żywo. Kolekcja mody powstała przy współfinansowaniu Urzędu m.st. Warszawy.

3 festiwal rzemielnikw muzeum warszawskiej pragi waszawa krawcowa tkanina kunszt

Fot. materiały prasowe