Nie tylko dobra sztuka zasługuje na uwagę, ale też ta przerabiana na gify, memy czy zestawienia w rodzaju „najgorsze obrazy: top 10”. Prezentujemy zatem najlepsze strony na Facebooku, które wykorzystują malarstwo do tworzenia nowych treści, robią z poważnej sztuki niepoważną i pokazują największe klęski z dziedziny architektury oraz designu. Przed wami 20 fanpage’y, które czekają na wasze lajki. 

Zacznijmy z wysokiego c. Sprawa jest prosta: każdy potrafi zrobić mema, nie każdy natomiast porządnego gifa, zwłaszcza takiego jak Jamess Kerr. Na jego stronie, „Scorpion Dagger”, znajdziemy coś naprawdę przedziwnego, śmiesznego i obrażającego uczucia religijne. Kerr czerpie przede wszystkim z malarstwa dawnych mistrzów holenderskich i wczesnego renesansu włoskiego – zestawia postaci świętych, mnichów, książąt, kupców i chłopów, a następnie tworzy najbardziej kuriozalne, niejednokrotnie współczesne konteksty do ich zastanawiających perypetii.

scorpiondagger11

http://scorpiondagger.tumblr.com/

Inną stroną, która aż się prosi o waszego lajka, jest „Kiszkiloszki”, czyli festiwal umierania autorstwa Kajetana Obarskiego. Bohaterem jego gifów jest uosobiona w formie szkieletu śmierć, choć od czasu do czasu pojawiają się także samobójcy Magritte’a, Saturn pożerający własne dzieci pędzla Goi czy płaczący nad cebulą mnisi. Smutek jeszcze nigdy nie był tak zabawny.

gif 1 

gif 2

http://kiszkiloszki.tumblr.com/ 

Choć „Sztuczne fiołki” bez wątpienia zasługują na pierwsze miejsce w kategorii memów czerpiących z malarstwa, tego typu stron znajdziecie na Facebooku więcej. Przykład? „Rubens był z Bytomia”, czyli kombinacja obrazów Rubensa i śląskiej gwary. Bonus w postaci prawdziwie polskiego akcentu – alkoholowe (i nie tylko) perypetie przeżywają korpulentne postaci, czyli Dżesika i jej partner. Pyskuje im czasem ich syn, mały Brajanek. Z czymś podobnym można się spotkać tylko w zapomnianych dzielnicach Katowic. 

5 funpage facebook lol content fun mems social media

Z kolei w „Sztuce rymotwórczej” malarstwo wychodzi na ulice, podwórka i dziedzińce kamienic. Tylko na tej stronie znajdziecie klasykę malarstwa polskiego razem z tekstami klasyków polskiego rapu. Poniżej Stanisław Batowski feat. W.E.N.A.

1 funpage facebook lol content fun mems social media

Na malarstwo renesansowe uparli się nie tylko twórcy strony „Ugly Renaissance Babies Fanpage”, ale i założyciele „WTF Renaissance”. Na pierwszej z nich znajdziecie najpaskudniejsze dzieci i putta, jakie tylko możecie sobie wyobrazić. Na drugiej – najdziwniejsze rzeczy jakie (nie) narodziły się w głowach renesansowych mistrzów. 

9 funpage facebook lol content fun mems social media

Zostając w anglojęzycznym kontencie, możecie rzucić okiem na „Classical Art Memes”. Znajdziecie tam przede wszystkim smutek, rozpacz i odrzuconą miłość.

2 funpage facebook lol content fun mems social media

Dobra sztuka, która staje się śmieszną poprzez stworzenie jej nowego kontekstu to jedna sprawa. Czym innym jest natomiast sztuka naprawdę zła i brzydka. Zejdźmy więc na niższe rejestry, bo tych jest znacznie więcej na Facebooku. Na początek możecie zapłakać razem z twórcami strony „Historyk sztuki płakał jak oglądał” nad najgorszymi pomnikami papieża, marmoryzowanymi kapliczkami i malarstwem smoleńskim na ołtarzach.

11 funpage facebook lol content fun mems social media

Architektura sakralna to też niezła pożywka. Na „Biskup płakał gdy konsekrował” nie znajdziecie szlachetnej prostoty i spokojnej wielkości, katedry w Chartres ani nawet Sanktuarium Licheńskiego, choć ten ostatni to materiał na osobny fanpage. Twórcy celują w świątynie oscylujące między architekturą ZUS-u a sklepem dyskontowym. 

6 funpage facebook lol content fun mems social media

Wciąż za mało? Zajrzyjcie na „Kościoły, które udają kury”.

4 funpage facebook lol content fun mems social media

Złote lwy na brukowanym podjeździe betonowych zamków, kolumnady na elewacjach bloków, sztuczne marmury na ścianach garaży w kształcie średniowiecznych baszt – na „Polisz arkitekczer” i „Architekt płakał jak szkicował” obejrzycie najdziwniejsze wybryki polskiej fantazji architektonicznej. Oprócz swobodnych interpretacji architektury pałacowej, obronnej i willowej, znajdziecie też słynną pastelozę blokowisk z wielkiej płyty, kościół w kształcie twierdzy Saurona, koloseum w okolicach Dębicy czy stację kontroli pojazdów stylizowaną na starożytną grecką świątynię.

 3 funpage facebook lol content fun mems social media

 https://www.facebook.com/POLISZ.ARKITEKCZER/

Nie tylko Polska potrafi z rozmachem projektować architektoniczne potworki. Twórca fanpage’a „Ugly Belgian Houses” przekona was, że nikt tak nie potrafi budować  piramid na działce o wielkości 300 m2 jak Belgowie [spójrzcie tylko na zdjęcie główne]. 

Może trochę polskiego designu i wyposażenia wnętrz? Choć mistrzowski fanpage „Polska szkoła dizajnu” zawiesił już swoją działalność, jego pośrednią kontynuację możecie znaleźć na „A po co mi architekt wnętrz”. Trzeba choć raz w życiu zobaczyć. To coś. 

10 funpage facebook lol content fun mems social media 

Degustatorów konkretnych elementów polskiego wystroju wnętrza odsyłamy do „Boazerii w polskim domu”, zwanej również Bursztynową Komnatą. 

 7 funpage facebook lol content fun mems social media

Jeśli mimo obejrzenia powyższych stron nadal uważacie, że sztukę uprawiać każdy może, zweryfikujcie swoje poglądy na „Museum of poor art” i „Malarstwie w paincie”. Fan art jeszcze nigdy nie był tak zły. Ostatecznie możecie też sobie poprawić humor na stronie „Podpisy pod obrazkami w MOCAK-u”. W końcu źródłem nieposkromionego parsknięcia śmiechem może być nie tylko sama sztuka, ale i to, co się o niej pisze. 

8 funpage facebook lol content fun mems social media