Już za chwilę rozpocznie się 26. odsłona Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie, święto wszystkich melomanów, fanów Mozarta i nie tylko. Jakie atrakcje tym razem zaplanowali organizatorzy? Odpowiedź znajdziecie poniżej, jedno jednak jest pewne – wybór jest naprawdę duży, a co za tym idzie, może być szalenie trudny! Enter the ROOM jest patronem tegorocznej edycji.

Czy wiedzieliście, że Wolfgang Amadeusz Mozart swoją pierwszą operę, „Apollo et Hyacinthus”, napisał w wieku 11 lat? Co więcej, będziemy mieli okazję zobaczyć ją wśród bogatego repertuaru tegorocznej edycji festiwalu. Niewątpliwy geniusz twórcy zapisał się na kartach historii, stawiając go na piedestale najważniejszych postaci w świecie muzyki, a już 23 czerwca rozpocznie się Festiwal Mozartowski, sztandarowe przedsięwzięcie Warszawskiej Opery Kameralnej. Wydarzenie to jest największym w Europie przeglądem muzyki wiedeńskiego kompozytora. Prawdziwe muzyczne święto potrwa aż do 31 lipca!

Wolfgang Amadeusz Mozart swoją pierwszą operę, „Apollo et Hyacinthus”, napisał w wieku 11 lat.

Celem organizatorów jest przedstawienie szerokiej publiczności całego dorobku scenicznego Mozarta. Jak się domyślacie – będzie w czym wybierać. Tegoroczną edycję festiwalu otworzy spektakl „Don Giovanni”. Opera opowiada o miłosnych podbojach najsłynniejszego, na wpół legendarnego rozpustnika – Don Juana. Popkultura nie raz sięgała po figurę sławnego uwodziciela, a w jego rolę wcielał się m.in. Johnny Depp. W repertuarze odnajdziemy także inne opery, które będą nas przenosić w malownicze światy: „Czarodziejski flet”, „Łaskawość Tytusa”, „La nozze di Figaro” i wiele innych. Jednak Festiwal Mozartowski to nie tylko spektakle. Zabrzmią także symfonie i koncerty. Usłyszymy między innymi pisane na łożu śmierci „Requiem”.

W czasie festiwalu nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Z myślą o najmłodszych widzach, pod nadzorem specjalistów od muzyki mozartowskiej, zostały przygotowane skrócone wersje znanych oper. Zobaczymy „Bastienkę” (na podstawie opery „Bastien und Bastienne”) oraz przedstawienie „W krainie czarodziejskiego fletu” (na podstawie opery „Czarodziejski flet”). Nieodłącznym bohaterem każdego spektaklu będzie Pan Libretto – narrator (w rolę wcieli się aktor Andrzej Ferenc), dzięki któremu młoda publiczność z łatwością będzie mogła zrozumieć, co dzieje się na scenie.

Leżak, wino, Mozart – czy to nie brzmi jak idealny plan na lato?

Co jeszcze? Festiwal Mozartowski to nie tylko muzyka, to także piękne wnętrza i sceneria. W tym roku będziemy mogli obcować z Mozartem w takich miejscach, jak Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Pałac na Wyspie i Teatr w Łazienkach Królewskich, Zamek Królewski, Kościół Seminaryjny, a także… Plac Defilad! Organizatorzy zachęceni ubiegłorocznym sukcesem, w tej edycji powracają na otwartą przestrzeń. Melomani oraz przypadkowi przechodnie po raz kolejny będą mogli posłuchać utworów Mozarta w wykonaniu artystów Warszawskiej Opary Kameralnej oraz zaproszonych gości. Leżak, wino, Mozart – czy to nie brzmi jak idealny plan na lato? A to wszystko pod Pałacem Kultury. Do zobaczenia!

Więcej informacji na: www.operakameralna.pl

1 festiwal mozartowski warszawa muzyka mozart

Fot. materiały prasowe