Kheiron, znany francuski komik irańskiego pochodzenia, debiutuje jako reżyser. Na warsztat bierze historię własnej rodziny, która przed laty uciekła z rodzinnego Iranu prześladowana przez islamską dyktaturę. Jak na komika przystało, Kheiron, podejmując nawet tak trudny temat, w filmie„Wszyscy albo nikt” nie wyzbywa się poczucia humoru.

Lata 50., mała miejscowość w Iranie, tutaj wszystko się zaczyna. Poznajemy małego chłopca o imieniu Hibat, który dorasta w wielodzietnej, szczęśliwej rodzinie. Hibat jest zdolny i ma duże ambicje, gdy tylko podrasta marzy o zostaniu prawnikiem i wyjeżdża na studia. Im bardziej dojrzewa, tym bardziej oczywiste staje się dla niego, że panująca w Iranie dyktatura szacha jest zła i o demokrację trzeba walczyć. Ta walka zaprowadza go do więzienia, w którym spędzi 7 lat. Niedługo po tym, gdy chłopak wraz z innymi więźniami politycznymi zostaje wypuszczony, dochodzi do wybuchu rewolucji. Hibat wraz z przyjaciółmi świętuje obalenie szacha, ale już niedługo okazuje się, że nie było powodów do radości. Jeden dyktator został zastąpiony drugim, jeszcze gorszym. Szybko ujawniają się różnice zdań co do przyszłości państwa między właśnie zaczynającym rządzić Chomeinim a resztą opozycji, która skłaniała się ku liberalizmowi czy marksizmowi. Iran szybko przekształca się w państwo islamskie, a życie mieszkańców, szczególnie kobiet, zmienia się diametralnie. Wszyscy przeciwnicy nowej władzy zaczynają być brutalnie tępieni. Właśnie w tym czasie Hibat poznaje miłość swojego życia – Fereshteh. Młoda para, niedługo po ślubie, z nowo narodzonym dzieckiem na ręku, decyduje się ratować i uciec z kraju. Jak potoczą się ich losy w Europie?

2 aurora film wszyscy albo nikt kheiron movie

To nie jest film luźno inspirowany losami jakiejś rodziny, ten film to prawdziwa historia, co więcej: opowiedziana przez jednego z jej bohaterów. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Kheiron, który wcielił się również w jedną z głównych ról w swojej debiutanckiej produkcji – zagrał swojego ojca. Jednocześnie złożył mu filmowy hołd. Hibat Tabit, ojciec Kheirona, to dziś ceniony prawnik i socjolog oraz europejski ekspert do spraw przemocy i mediacji. W momencie, gdy uciekł z Iranu do Paryża, wydawało się jednak, że szanse na jakąkolwiek karierę zawodową są znikome. Kheiron opowiada o buntowniczej przeszłości ojca walczącego zawsze o swoje demokratyczne ideały, ale i o próbie aklimatyzacji w obcym z początku kraju i o pracy, którą jego rodzice włożyli w integrowanie paryskich imigrantów.

6 aurora film wszyscy albo nikt kheiron movie

Obraz „Wszyscy albo nikt” bardzo szybko zaskarbił sobie uznanie francuskiej publiczności, zobaczyło go ponad 600 000 widzów. Błyskotliwy komediodramat naświetlający absurdy związane z dyktaturą, ale przede wszystkim przybliżający losy imigrantów został również doceniony przez krytyków. Doczekał się nominacji do Cezara za najlepszy debiut oraz nagrody jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio, często porównywany jest do „Kurczaka ze śliwkami” Marjane Satrapi. „Wszyscy albo nikt” to obraz dziś bardzo potrzebny, zaskakująco aktualny i pozwalający lepiej zrozumieć losy przybywających do Europy ludzi z Bliskiego Wschodu. Groteskowy, ciepły i dramatyczny jednocześnie. To kino, które zasługuje na uwagę.

„Wszyscy albo nikt” na ekrany polskich kin trafi już 24 czerwca. Redakcja enter the ROOM objęła patronat medialny nad tytułem.

8 aurora film wszyscy albo nikt kheiron movie

Fot. materiały prasowe