Wakacje to najlepszy moment, żeby nadrobić zaległości kulturalne i wybrać się do galerii. W Warszawie, Krakowie, a jeśli wakacyjne podróże zaprowadzą was dalej, to przeczytajcie o najciekawszych zagranicznych wystawach, które warto zobaczyć w lipcu.

 

WARSZAWA

Warszawa sztuka wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Tomek Sikora. Tribute To Colours

Tomek Sikora, jeden z najbardziej uznanych polskich fotografów, udowadnia, że artysta może i powinien zabierać głos w sprawach politycznych, trudnych, i takich które drażnią społeczeństwo. W czasach rosnącej ksenofobii artysta zaprezentuje serię fotografii inspirowanych bogactwem kolorów odwołujących się do pejzażu Afryki.

Ney Gallery & Prints, ul. Spokojna 5

07.07 – 30.08

 

Salon Letni 2016

Artystyczny Salon ma wielką tradycję. Impresjoniści niechętni wobec akademickiej sztuki zorganizowali swój Salon Odrzuconych. Salony organizuje się do dziś, a wystawy te to zwykle duże zbiorowe pokazy. Tak będzie też w galerii Promocyjnej, gdzie w lipcu zaprezentowane zostaną prace wszystkich artystów, którzy w ostatnim roku mieli możliwość pokazania swoich solowych wystaw w przestrzeni przy Rynku Starego Miasta.

Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2

13.07 – 31.07

 

Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji

Nie bez powodu amerykańskie blockbustery pokroju „Sparty” czy „300” tak często odwołują się do mitycznego świata Greków. Grecja, ta starożytna, to kraina, która prowokuje do fantazjowania o przeszłości. Jak wyglądała sztuka wojenna Greków, co przywdziewali na czas bitwy i jak walczyli? Odpowiedzi na te pytania nie musimy szukać jedynie w hollywoodzkich filmach. Można je znaleźć w Muzeum Narodowym na wystawie „Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji”.

Muzuem Narodowe, Al. Jerozolimskie 3

01.07 – 30.09 

 

Plakat – remediacje 

Internet wcale nie zabił plakatu, wręcz przeciwnie: postawił przed nim nowe wyzwanie, re-definiował jego rolę i działanie, a plakat dziś ma się nie gorzej niż pięćdziesiąt lat temu. Szybką zmianę, jaką nowe media wymusiły na sztuce plakatu, tropi kurator wystawy „Plakat – remediacje” David Crowley, prezentując prace zarówno zachodnich twórców, jak i tych, którzy działają na terenie Azji czy Afryki.

Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

do 25.09

 

KRAKÓW

Krakw sztuka mocak wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Olga Kisseleva. Martwa natura. Portret psychologiczny

Rosjanka Olga Kisseleva uprawia sztukę, którą moglibyśmy nazwać rozszerzoną fotografią. Na jej wystawach zdjęcia są elementem całości, na którą składają się dodatkowo teksty. Tak będzie podczas jej solowej wystawy w MOCAKu, gdzie zaprezentuje dwa cykle fotograficzne: „Nie-rozmaite historie” i „Hiper-rzeczywistość” odnoszące się do współczesnej konsumpcji i psychologii konsumowania. 

MOCAK, ul. Lipowa 4

24.06 – 25.09 

 

GDYNIA

Gdynia sztuka mocak wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Na Open'erze, 140 uderzeń na minutę

140 uderzeń na minutę – to tempo, w jakim tworzona była klasyczna muzyka techno. Tendencja, która, choć może nie wszyscy o tym pamiętają lub nie zdają sobie  z tego sprawy, odcisnęła silne piętno na polskiej kulturze: od popu po artystyczne awangardy. Te tropy w sztuce polskich artystów: Grupy Ładnie, Janka Simona czy Gregora Różańskiego prezentuje wystawa przygotowana na festiwal Open'er w pawilonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Open'er Festival, lotnisko Gdynia-Kosakowo

29.06 – 02.07

 

BYTOM

bytom sztuka mocak wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Wszystkie zmory do piwnicy

Bardzo rzadko mamy okazję, by zobaczyć wystawy takie jak ta: wynikające ze spotkań, które artyści prowadzili z ludźmi, warsztatów i badań. „Wszystkie zmory do piwnicy” to zwieńczenie projektu, w którym artyści Natalia Bażowska, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Maciej Kurak oraz dzieci i młodzież z Bytomia zajmowali się przestrzenią domu, badając przy okazji, co i jak wpływa na ich emocje i psychikę.

Galeria CSW Kronika, Rynek 26

23.07 – 01.09


BERLIN

Berlin sztuka mocak wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Berlin Biennale 9

Sztuka post-internetowa to w telegraficznym skrócie wszystko to, co w szeroko pojętej sieci inspiruje artystów, wzbudza ich niepokój i skłania do obserwacji. Nowojorski kolektyw DIS przygotował program kuratorski Berlin Biennale 9, skupiając się właśnie na tym, młodym jeszcze nurcie sztuki. Jak wygląda sztuka czerpiąca inspiracje ze stockowych zdjęć, opowiadająca o problemach prawa własności czy losie prekariatu? Przekonajcie się w Berlinie.

do 18.09 

 

WIEDEŃ

wieden mumok sztuka mocak wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Painting 2.0: Expression in the Information Age 

Nieustannie od ponad stu lat krytycy ogłaszają śmierć malarstwa. Równie często pojawiają się głosy o tym, że malowanie znów wraca do łask. Jedno jest jednak pewne: na przestrzeni ostatnich dekad malarstwo absolutnie zmieniło swoje oblicze. Dziś w dobie internetu musi radzić sobie z konkurencją biliardów obrazków, które podaje nam wyszukiwarka Google. O tym, jak klasyczna technika artystyczna radzi sobie we współczesności opowiada wystawa w jednej z najciekawszych galerii Wiednia – MUMOK-u.

MUMOK, Wiedeń

do 6.11

 

NOWY JORK

nowy jork NYC NY museum of art metropolitan museum of art mumok sztuka mocak wystawa exhibition galeria ney poromocyjna muzeum narodowe MNW art

Diane Arbus: In The Beginning 

Jej zdjęcia, jak choćby „Identyczne bliźniaczki Roselle”, to ikony fotografii, a jej biografia to światowy bestseller. Nie ma chyba fotografki bardziej znanej niż Diane Arbus. Nie znaczy to wcale, że wszystkie jej sekrety ujawniono. Najnowsza wystawa w nowojorskim MET to pokaz ponad 100 zdjęć z wczesnego okresu twórczości fotografki. Znaczna część zgromadzonych tam zdjęć zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.

The Metropolitan Museum of Art

12.07 – 27.11

 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na podstawie materiałów prasowych