Perła włoskiego renesansu, miasto, gdzie tworzyli Dante czy Michał Anioł, a Savonarola urządził słynne targowisko próżności. Florencja od lat nieustannie zachwyca nie tylko swoimi zabytkami, ale też restauracjami, gdzie można spróbować autentycznej toskańskiej kuchni; barami, gdzie miejscowi i turyści sączą prosecco czy Negroni – słynny drink na bazie wermutu, ginu i Campari, wymyślony właśnie w jednej z tutejszych knajpek. W gąszczu uliczek łatwo się pogubić, ale warto pokusić się o zboczenie z turystycznego szlaku, bo to właśnie poza nim znajdują się prawdziwe ukryte skarby miasta Medyceuszy.

Niezależnie od środka transportu, jaki wybierzecie, swoją przygodę z Florencją rozpoczniecie najprawdopodobniej na dworcu Santa Maria Novella. Mało kto przylatuje do stolicy Toskanii samolotem. Dlaczego? Otóż, z niezbadanych przyczyn, leżące całkiem blisko centrum miasta lotnisko Peretola zbudowano w poprzek doliny, zamiast wzdłuż. W związku z tym pas startowy jest tak krótki, że nie mogą na nim lądować większe samoloty odrzutowe, co dyskwalifikuje tanie linie lotnicze. Ze względu na te ograniczenia, podróżni wybierają zwykle lotniska w Pizie czy Bolonii, obydwa oddalone od Florencji o około godzinę podróży pociągiem czy autobusem. Na szczęście tutejszy dworzec należy do jednych z przyjemniejszych we Włoszech, znajduje się na nim sporo sympatycznych kafejek i sklepików, a także księgarnia włoskiego giganta wydawniczego – Feltrinelli. W okolicy dworca jest też sporo krótko- i długoterminowych parkingów, gdzie warto zostawić auto, bo wjazd do centrum miasta zarezerwowany jest tylko dla mieszkańców.

2 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

6 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

8 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

Florencja ma to do siebie, że najlepiej poruszać się po niej pieszo. Tylko w ten sposób mamy gwarancję, że nie umkną nam atrakcje, które niechybnie przeoczymy, podróżując autobusem (tramwajów miasto dorobiło się dopiero kilka lat temu i do tej pory kursuje tylko jedna, otwarta z typowo włoską pompą linia). Z dworca najlepiej udać się na plac, od którego stacja wzięła nazwę: Piazza Santa Maria Novella. Znajduje się tu kościół z pięknymi, renesansowymi freskami i jeszcze piękniejszymi ogrodami. Te ostatnie niestety otwierają swoje podwoje dla zwiedzających tylko kilka razy w roku. Za to codziennie można odwiedzić mieszczącą się na przylegającej do placu Via della Scala Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella. Produkowane tu specyfiki powstają według tajemnej, niezmienionej od kilkuset lat receptury, a wnętrza są tak urokliwe, że dla nich samych warto odwiedzić to miejsce. Minusem są pielgrzymujące tu hordy japońskich turystów, pieczołowicie fotografujących każdą precyzyjnie zdobioną buteleczkę. Ale trudno im się dziwić, bo tutejsze olejki, perfumy i inne kosmetyki nie tylko są niezwykle skuteczne, ale też pięknie opakowane. Kto zamiast czegoś dla ciała, szuka czegoś dla ducha, nie może przegapić mieszczącego się nieopodal Museo Alinari, gdzie zawsze odbywają się świetne wystawy fotografii, czy Museo Marino Marini, mieszczącego imponujące zbiory futurystycznych rzeźb i obrazów.

3 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

7 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

Nie samą sztuką jednak człowiek żyje, a skoro jesteśmy we Florencji, nie można nie spróbować słynnego Bistecca alla Fiorentina  grillowanego antrykotu, który nie ma sobie równych. Na ten najlepiej udać się do I Latini na Via dei Palchetti. Uwaga wegetarianie: trzymajcie się lepiej od tego miejsca z daleka, bo jedyne, co nie zawiera tu mięsa, to Chianti, podawane w gorliwie uzupełnianych przez przesympatycznych kelnerów półtoralitrowych fiaschi  tradycyjnych, toskańskich butelkach owiniętych słomą. Wegańskie i wegetariańskie specjały znaleźć można za to w Todo Modo na Via dei Fossi, czyli księgarni, będącej zarazem barem i mini restauracją. Praktycznie naprzeciwko mieści się Epoca Vintage  sklep, gdzie można znaleźć archiwalne projekty Pucci czy Salvatore Ferragamo. Niestety za takie perełki przyjdzie słono zapłacić. Komu na widok tamtejszych cen zrobiło się gorąco, powinien udać się na lody do Gelateria Santa Trinita, mieszczącej się po drugiej stronie rzeki Arno. Lodziarnia to pierwszy przystanek na tzw. Oltarno  dzielnicy, która od zawsze przyciągała przeróżnej maści artystów i rzemieślników. Pełno tu galerii, małych warsztatów, zajmujących się renowacją antyków, sklepów z biżuterią czy ręcznie robionymi butami i torebkami, często odbywają się koncerty niszowych zespołów czy wernisaże. Na Via Serragli mieści się Ceri Vintage – sklepik, w którym Danilo, charyzmatyczny właściciel zgromadził rzeczy z duszą, takie jak spodnie amerykańskiego farmera z czasów Wilekiego Kryzysu, spodnie lotnika z wojny w Wietnamie czy bluzkę włoskiej chłopki z przełomu wieków. Koniecznie trzeba zrobić przystanek na Piazza Santo Spirito, głównym placu tej części miasta. Na schodach tutejszego kościoła o pięknej, surowej fasadzie, w dzień i w nocy przesiadują ludzie, zajadając pizzę i pijąc wino. Co na to policja i księża? Nic, imprezę przerywa jedynie polewaczka, która w okolicy 2 w nocy pojawia się, żeby posprzątać plac. Jest na nim kilka barów i knajpek, na szczególną uwagę zasługują zawsze pełna aspirujących artystów Pop Cafe i Borgo Antico, gdzie można zjeść pyszną pastę czy owoce morza, a także Osteria di Santo Spirito, gdzie podaje się domowe makarony czy przystawki na bazie sezonowych składników.

9 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

12 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

10 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

11 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

13 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

Po tej samej stronie rzeki znajduje się Palazzo Pitti – niegdyś siedziba z jednego z najznamienitszych rodów Florencji, dziś, wraz ze spektakularnymi, przylegającymi ogrodami  okazałe muzeum, w którym można spędzić pół dnia (dodając czas spędzony w kolejce, wychodzi nawet cały dzień). Pochyły plac przed pałacem służy wiosną i latem strudzonym turystom za miejsce na piknik, gdzie można powygrzewać się na słońcu po trudach zwiedzania. Pomiędzy Palazzo Pitti a Galleria Degli Uffizi znajduje się sekretne przejście, którym w razie licznych najazdów książęta mogli się ewakuować na bezpieczniejszy brzeg rzeki. Przy specjalnych okazjach jest udostępniane zwiedzającym, najczęściej jednak na drugą stronę rzeki trzeba wrócić tradycyjną drogą, czyli przez Ponte Vecchio, dziś ze względu na liczne sklepy jubilerskie zwany Mostem Złotników. Jednak kto zna trochę historię Florencji, ten wie, że most ten w średniowieczu miał zdecydowanie mniej elegancki charakter: mieściły się tu sklepy z mięsem i rybami, a odpady, takie jak wnętrzności, lądowały w rzece. Sięgająca w lecie ponad 40 stopni Celsjusza temperatura w połączeniu z wilgotnością sprawiała, że resztki w rekordowym tempie się psuły, tworząc znakomite warunki do wylęgania się chorób takich jak dżuma czy cholera. Po najtragiczniejszej epidemii czarnej śmierci w XIV wieku, kiedy w wyniku zarazy liczba ludności spadła ze 110–120 do 50 tysięcy, jatki decyzją Ferdynanda I Medyceusza zamknięto, i dziś most jest ulubionym miejscem romantycznych schadzek florentczyków.

14 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

4 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

Po przekroczeniu mostu, po prawej stronie znajdziemy Piazza della Signoria, gdzie dumnie króluje rzeźba Davida, a raczej jej kopia, bo oryginał znajduje się w Galleria della Accademia. Można ją podziwiać z Cafe Rivoire, tak jak robił to Anthony Hopkins w słynnym filmie „Hannibal”. Naprzeciwko kawiarni znajduje się też Palazzo Vecchio, z którego okien Hannibal wyrzucił nieszczęsnego Francesco Pazziego. Kto zdążył zgłodnieć i wzorem Lectera lubi nietypowe smaki, może pokusić się o florencki specjał: Trippa alla Fiorentina, sprzedawany w licznych budkach w całym mieście. Trippa to nic innego jak bułka z krowim żołądkiem podanym z tradycyjnym ziołowym sosikiem. Miłośnicy bardziej tradycyjnych smaków mogą natomiast zjeść kanapkę w prowadzonym przez „braciszków” lokalu I Fratellini. Lokal to w ich przypadku nazwa trochę na wyrost, bo przepyszne kanapeczki z tradycyjnymi toskańskimi wędlinami i serami powstają dosłownie na 2 metrach kwadratowych. Miejsc siedzących brak, jest za to wino na kieliszki, które sprawia, że wszystko smakuje jeszcze lepiej. Tak posileni możecie udać się na Piazza della Reppubblica i albo usiąść w jednej z kawiarenek na drinka czy kawę, albo udać się dalej, w stronę Palazzo Strozzi, niegdyś siedziby znakomitego florenckiego rodu, dziś muzeum organizującego znakomite wystawy czasowe (obecnie odbywa się tam wystawa Od Kandinsky’ego do Pollocka, na której można podziwiać zbiory z Muzeum Guggenheima). Nieopodal muzeum znajduje się Cinema Odeon – jedyne we Florencji kino, gdzie można obejrzeć filmy bez dubbingu, w oryginalnej wersji z włoskimi napisami. Oprócz możliwości usłyszenia prawdziwego głosu Julii Roberts kino ma do zaoferowania sufit ze spektakularną rozetą na sklepieniu i atmosferę z początku ubiegłego wieku. Po drodze na dworzec można jeszcze wpaść na zakupy do concept store’u Louisa Via Roma z pięknym, zaprojektowanym przez znanego włoskiego architekta Felice Limosaniego, wnętrzem. W oknie wystawowym butiku zawsze można podziwiać zmieniającą się cyklicznie, ruchomą instalację.

5 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

1 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

Florencja, choć mniejsza od Rzymu czy Mediolanu, ma niezaprzeczalny urok. Jest jednak miastem, które wymaga czasu, wrażliwości i cierpliwości, żeby wyjść poza oferowane turystom wytarte szlaki i restauracje ze z góry ustalonym, nie mającym nic wspólnego z toskańską kuchnią, menu. Za to tym, którzy poświęcą czas na włóczęgę po zacienionych uliczkach, odwdzięczy się z właściwym sobie wdziękiem  pokazując swoje odwieczne piękno i ukryte skarby.

15 przewodnik florencja lato wochy italia florence summer trip travel srno todo modo oltarno santa maria novella

Fot. Natalia Jeziorek