Roztocze… Malownicza, skąpana w zieleni kraina geograficzna, ciągnąca się od Kraśnika aż po Lwów. To właśnie tam znajduje się miasto, którego nazwę wszyscy doskonale znamy z wiersza Jana Brzechwy. Gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie? W Szczebrzeszynie! Po zeszłorocznym debiucie, ta niewielka miejscowość po raz kolejny przemieni się w prawdziwą Stolicę Języka Polskiego. Wydarzenie potrwa od 31 lipca do 7 sierpnia.

Festiwal w Szczebrzeszynie to aż siedem dni literacko-kulturalnej uczty. Doskonała okazja, aby uciec od wielkomiejskiego zgiełku, mając jednocześnie zapewnioną rozrywkę na najwyższym poziomie. W zeszłym roku wśród zaproszonych gości byli m.in. profesor Jerzy Bralczyk, Jakub Żulczyk czy Katarzyna Bonda. Kogo spotkamy tym razem? Repertuaru tegorocznej edycji nie powstydziłaby się niejedna impreza z wieloletnim stażem. Będziemy mogli pójść na warsztaty wymowy z Joanną Szczepkowską oraz Krystyną Czubówną (i żaden chrząszcz w trzcinie czy tato czytający cytaty Tacyta nie będzie naszemu aparatowi mowy straszny), ćwiczyć pisanie z Grażyną Plebanek („Nielegalne związki”), a z Ziemowitem Szczerkiem („Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”) i Marcinem Wichą („Jak przestałem kochać design”) podyskutujemy w trakcie panelu pt. „Czy polska jest piękna?”.

Patronem tegorocznej edycji jest Bolesław Leśmian, a jej hasło brzmi: „Między przeszłością a przyszłością”. Na festiwalowej scenie znani aktorzy – wśród nich Jerzy Trela czy Maja Komorowska – zaprezentują własne interpretacje dzieł poety. Warto też wspomnieć, że jedną z kuratorek wydarzenia jest Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka, którą znamy m. in. z programu TVP Kultura „Tygodnik kulturalny” i tygodnika Polityka.

Organizatorzy imprezy – Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia – zadbali także o liczne spotkania autorskie. Publiczność zobaczy się z Wiesławem Myśliwski, Olgą Tokarczuk, Szczepanem Twardochem i wieloma innymi. Pojawią się także zagraniczni goście. Wśród nich – Swietłana Aleksijewicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2015. Co więcej, podczas festiwalu odbędzie się przegląd kina. Zobaczymy filmy polskiego dokumentalisty i prozaika Adama Kulika oraz rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa („Tlen”, „Euforia”). Z kolei wieczorny relaks zapewnią występy muzyków i potańcówki. Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego wystąpi Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch, orkiestrą i chórem. Usłyszymy także recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej.

Festiwal w Szczebrzeszynie to miejsce spotkania z dziennikarzami, pisarzami, artystami i krytykami literackimi. Czy to nie brzmi zachęcająco? Według nas to wydarzenie o ogromnym potencjale! Spokojna miejscowość na jakiś czas staje się literacko-kulturalnym centrum Polski. Lato to czas sprzyjający podróżom – małym i dużym. Zachęcamy więc do odwiedzenia malowniczej Stolicy Języka Polskiego! My tam będziemy!

Festiwal Stolica Języka Polskiego – 31.07-7.08.2016, Szczebrzeszyn

Więcej informacji na www.stolicajezykapolskiego.pl oraz facebook.com/SzczebrzeszynFestiwal

1 festiwal Szczebrzeszyn zapowiedz

Fot. materiały prasowe