Od 7 sierpnia miłośnicy malarstwa będą mieli niepowtarzalną okazję udać się na wystawy w najsłynniejszych i najważniejszych muzeach oraz galeriach świata bez konieczności opuszczania Warszawy. 

Dzięki twórcom cyklu „Exhibition on Screen” tylko w kinie Muranów widzowie będą mogli zapoznać się z twórczością znanych i cenionych malarzy w ramach pięciu wystaw prosto z europejskich stolic: „Manet – portrecista życia” z The Royal Academy of Arts w Londynie, „Munch 150” z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo, „Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku” z The National Gallery w Londynie, „Rembrandt” z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie oraz „Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia” z Van Gogh Museum w Amsterdamie.

Projekt przedstawia z różnych perspektyw niezwykłą twórczość malarzy, uzupełnioną wypowiedziami znawców ich historii oraz technik tworzenia. Cykl spotkań z Wielką Sztuką otwiera wystawa zatytułowana „Manet – portrecista życia” prosto z The Royal Academy of Arts w Londynie. Pokaz tej kolekcji był mocno wyczekiwanym wydarzeniem ze względu na wcześniejszy brak w historii Wielkiej Brytanii wystaw poświęconych wyłącznie twórczości Maneta. Na miejscu zostały zgromadzone dzieła nie tylko z Europy, ale również z Azji i Stanów Zjednoczonych. W ramach kinowej projekcji widzowie będą mieli szansę zobaczyć, jak wyglądały przygotowania do wystawy w The Royal Academy of Arts, zapoznać się biografią Maneta oraz repliką Paryża z czasów twórczości malarza. Całe wydarzenie komentować będzie gospodarz Tim Marlow wraz z ekspertami.

5 EXHIBITION ON SCREEN Wielkie malarstwo na ekranie Kina Muranw

Drugim zbiorem dzieł sfilmowanym w ramach projektu jest wystawa „Munch 150” z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo. Kolekcja obrazów zawdzięcza swój tytuł 150. rocznicy urodzin artysty, które Norwegia obchodziła 3 lata temu. Edvard Munch uznawany jest za jednego z najwybitniejszych europejskich malarzy, którzy mieli silny wpływ na sztukę XX wieku. Jego najsłynniejszy obraz „Krzyk” pobił rekord aukcyjny, osiągając zawrotną cenę 120 mln dolarów, jednak nie tylko to dzieło zasługuje na szczególną uwagę. Dzięki projekcji widzowie mają szanse poznać też inne, często mniej znane prace, które wyszły spod pędzla Muncha. Będą mogli zobaczyć, jak wyglądał proces realizacji wystawy oraz zapoznać się z biografią artysty. 

Kolejna projekcja może być szczególną gratką dla fanów twórczości holenderskiego malarza Johannesa Vermeera. 28 sierpnia w kinie Muranów będzie możliwość udania się do londyńskiej National Gallery i uczestniczenia w wystawie „Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku”, której ekspozycje łączy motyw muzyki. Wystawie towarzyszy materiał dotyczący życia i losów malarza oraz analiza jego najsłynniejszych obrazów.

3 EXHIBITION ON SCREEN Wielkie malarstwo na ekranie Kina Muranw

Czwarty pokaz dotyczyć będzie dzieł Rembrandta zebranych w The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie. Organizatorom wystawy zależało na uchwyceniu najlepszego okresu twórczości artysty przez pryzmat dzieł, które powstały w ostatnich latach jego życia. Tak, jak w przypadku reszty projekcji, także ta uzupełniona jest o historię Rembrandta oraz o relację z przygotowań do wystaw w londyńskiej galerii i Muzeum Państwowym w Amsterdamie.

Ostatnia sfilmowana wystawa dotyczy jednego z najsłynniejszych i najbardziej uwielbianych malarzy na świecie, Vincenta van Gogha. Prace pochodzą z muzeum w Amsterdamie, które całkowicie poświęcone jest twórczości artysty. O wszystkich dziedzinach życia, jak i o samych pracach malarza dyskutują znamienici kuratorzy oraz historycy sztuki, którzy starają się zaciekawić odbiorcę świeżym spojrzeniem i nierzadko wyjątkowo oryginalnymi interpretacjami klasycznych prac van Gogha.

2 EXHIBITION ON SCREEN Wielkie malarstwo na ekranie Kina Muranw

7 sierpnia (niedziela), g. 16.00 „Manet – portrecista życia”

21 sierpnia (niedziela), g. 16.00 „Munch 150”

28 sierpnia (niedziela), g. 16.00 „Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku”

4 września (niedziela), g. 16.00 „Rembrandt”

11 września (niedziela), g. 16.00 „Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia”

Fot. materiały prasowe