Kochamy je za niepowtarzalny zapach, za rozrywkę, mądrość i niezawodne towarzystwo. Książki. Lekkie i te ambitne, do pociągu i na spokojny wieczór. Niekoniecznie nowości, ale zawsze lektury warte polecenia. Zobaczcie, co redakcja enter the ROOM czyta w tym tygodniu!

Kochanek, Jacek Melchior. Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Rok 1995, Warszawa, do użytku oddano właśnie fragment trasy pierwszej linii metra. Właśnie w tym momencie po raz pierwszy spotyka się dwójka bohaterów. A będzie to spotkanie, które odmieni ich życie, popchnie je na zupełnie nowe tory, ukierunkuje i wpłynie także na losy bliskich im osób. Damian, intelektualista, „typ leptosomatyczny”, jest wycofany, żyje w świecie literatury i filmu i choć swobodnie porusza się w rzeczywistości utkanej z kulturowych odniesień, w konfrontacji z własną naturą pozostaje bezbronny. Alek to natomiast „cielesna potęga”, chłopak bezpośredni i bezpretensjonalny. Jacek Melchior opisuje trudną do zaszufladkowania relację mężczyzn trwającą przez dobre dwie dekady. Choć na pierwszy plan wysuwa Alka i Damiana, opowiada też o osobach z ich otoczenia i, co może najistotniejsze, o wydarzeniach kształtujących najnowszą historię Polski – jej krajobraz polityczny i społeczny. Jacek Melchior, człowiek orkiestra, krytyk kultury, dziennikarz, recenzent i scenarzysta wie, jak bawić się słowem, ale i obnażać niedostatki języka i znaczeń, które nam on dyktuje. W „Kochanku” opowiada o tym, jak duży wpływ ma na nas wychowanie, funkcjonujące wokół stereotypy oraz wzorce kulturowe. Jednocześnie snuje intymną i szczerą opowieść o bliskości, tłamszonych pragnieniach, życiowych zawodach, które podkradają się do nas cichaczem oraz o sile przyjaźni i miłości. A przy tym wszystkim świetnie obrazuje ulegający licznym transformacjom stołeczny koloryt.

Aleksandra Nowak

 

 Lato leśnych ludzi, Maria Rodziewiczówna, Wydawnictwo MG

Marii Rodziewiczówny polskiemu czytelnikowi nie trzeba przedstawiać. Już kilka pokoleń wychowało się na jej książkach. We wspomnieniach starszych osób przetrwała jako kobieta stanowcza, aktywna społecznie, wierna ideałom pozytywistycznym. „Lato leśnych ludzi” po raz pierwszy ukazało się w 1920 roku, a ostatnio Wydawnictwo MG postanowiło wznowić wydanie książki. Ta niewielkich rozmiarów powieść przenosi nas w zupełnie inny świat i zdaje się być idealną lekturą na wakacyjne, upalne dni. Troje przyjaciół – Rosomak, Pantera i Żuraw – zamieszkuje w drewnianej chacie w leśnej dziczy. Ich codzienne życie sprowadza się do wspólnego gospodarowania, uprawiania roślin, pomocy zwierzętom i bycia w symbiozie z naturą. Już na samym wstępie autorka informuje nas, kto zasługuje na miano leśnego człowieka, lecz zwraca również uwagę, że coraz więcej spośród nas zatraca się w miejskim życiu, bierze udział w postępie, korzysta z nowych wynalazków i zapomina o – najprościej mówiąc – naszej naturze. Tym, co w pierwszej chwili rzuca się w oczy, gdy zabieramy się za lekturę, jest piękna, melodyjna polszczyzna, którą posługuje się pisarka. Już od pierwszych zdań wciąga czytelnika w tok snutej opowieści i pozwala zapomnieć o otaczającym nas zgiełku. Lektura wskazana szczególnie dla tych, którzy zatracili się w miejskim życiu i zapomnieli o otaczającym nas pięknie przyrody.

Piotr Cyran

kochanek jacek melchior krytyka polityczna maria rodziewiczowna lato lesnych ludzi mg lektury ksiazka book reading

Fot. Marcos Rodriguez Velo dla enter the ROOM