W sierpniu galerie i instytucje sztuki ładują baterie przed jesiennymi premierami. Atmosfera jest nieco senna, ale to żadna wymówka. Przynajmniej kilka wystaw powinniście odwiedzić.

 

KATOWICE

6 Katowice czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

Widmo

Katowice to miasto, w którym powietrze przesycone jest dziwną energią, która niemal tętni w jego żyłach. Miasto, które stoi na progu boomu i popularności, także turystycznej, to zarazem miejsce cierpiące lata zaniedbań, które nieomal doprowadziły je na skraj ruiny. Ten stan „pomiędzy w spirytystycznym seansie odprawianym nad miastem przedstawia kuratorka wystawy „Widmo” Marta Lisok, zapraszając do działania takich artystów jak Alicja Bielawska, Bownik, Jeannette Ehlers, Karolina Freino, Tomasz Koszewnik, Karina Marusińska, Małgorzata Markiewicz, Anna Orłowska, Szymon Szewczyk, Mikołaj Szpaczyński.
Katowice

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, al. Wojciecha Korfantego 6

29.07-11.09

 

BYTOM

5 Bytom czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

Mateusz Choróbski. Powolny upadek Podróży

Choróbski to artysta, któremu zdecydowanie należy się przyglądać i śledzić jego wystawy. Ta najnowsza, w bytomskiej Kronice zwraca nam uwagę na przedmioty i obiekty jak jarzeniówki czy okna, które niby są w galeriach i muzeach, ale nikomu nie przyszło na myśl, by koncentrować na nich uwagę widza. Choróbski w pierwszym ruchu zasłania okna, a to tylko gest, resztę działań trzeba zobaczyć na własne oczy.

CSW Kronika, Rynek 26

23.07-01.09

 

GDAŃSK

4 Gdansk czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

Dlaczego boimy się zachodów słońca?

Pytanie, którym otwiera się wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej może wydawać się naiwne. Jednak w czasach, w których sztuka raczej intelektualizuje każde podejmowanie zagadnienie, tak postawione pytanie może być ożywcze. Wystawa przygotowana przez Patrycję Ryłko to opowieść o duchowości, mistycyzmie, szamanizmie, który w sztuce wciąż funkcjonuje. A doszukiwać się go będziemy w pracach między innymi Pawła Althamera, Michała Szlagi i Agnieszki Brzeżańskiej.

Gdańska Galeria Miejska

22.07–18.09

 

WARSZAWA

1 Warszawa czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

Bogactwo

„Bogactwo”, ten tytuł kojarzy się tylko z filmami internetowego trolla Testovirona. Ze sztuką, zwłaszcza polską słowo bogactwo nie kojarzy się nijak. A jednak, pomimo popularności ruchów antykapitalistycznych pozostaje jednym z największych pragnień zachodnich społeczeństw. Czym jest bogactwo dla artystów, którzy raczej boksując się z kapitalizmem, zarazem uczestniczą w skrajnie skapitalizowanym rynku sztuki? O tym w Zachęcie.

Zachęta, Plac Małachowskiego

27.08 – 23.10

 

Ćwiczenia z kreatywności

W latach 1975 – 1977 w Budapeszcie  Miklós Erdély i Dóra Maurer prowadzili warsztaty artystyczne, zbierające doświadczenia zachodnich szkół takich jak Black Mountain Collage czy Bauhaus stawiających na nowe metody edukacji, odejście od „kładzenia wiedzy” ex cathedra. Niestety takie próby wciąż nie zmieniły obrazu edukacji, a warto nad tym pracować, co pokazują „Ćwiczenia z kreatywności”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pańska 3

do 04.09

 

Ogród filozoficzny. Tomik poetycki w przestrzeni Arkadii

Wystarczy jedno słowo „Nieborów”, żeby ta wystawa była numerem jeden wśród naszych poleceń. Dlaczego? Bo wyjazd za miasto to najlepszy sposób na letni weekend w mieście, a że przy okazji można zobaczyć wystawę opowiadającą o fragmencie historii Nieborowa, jednego z najpiękniejszych polskich parków romantycznych? To wartość dodana.

Ogród Arkadyjski, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

do 31.08

 

KRAKÓW

2 Krakw czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

Odbitka próbna

Przespać wakacje to błąd i nie chodzi tu o kolejne staże. Młodzi artyści, tak samo jak inni studenci, muszą pracować podczas wakacji, bo właśnie wtedy mają czas na przykład na to, by popracować nad wystawą taką jak Odbitka próbna”. Wystawa studentów i dyplomantów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prezentuje prace z lat 2014–2016, powstałe w pracowni Miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Jaki jest stan młodej grafiki warsztatowej i czy prace nie przegrywają ze zdecydowanie popularniejszą dziś grafiką komputerową? Przekonajmy się.

MOCAK, galeria Re, ul. Lipowa 4

do 25.09

 

OSLO

3 Oslo czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

#AlexIsrael

W największym norweskim muzeum sztuki współczesnej od kilku miesięcy trwa pokaz sztuki z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jedną z gwiazd tej prezentacji jest Alex Isreael urodzony w 1982 artysta sztuki nowoczesnej, prezentujący głównie obrazy i rzeźby operujące językiem czerpiącym chociażby z kultury internetu. Kim jest Isreael i jakim jest artystą? Zanim wybierzecie się do Oslo przekonajcie się w wywiadzie, który stał się swego czasu hitem internetu. Wystarczy w przeglądarce wpisać „As It Lays”.

Astrup Fearnley Museet, Oslo

do 11.09

 

LONDYN

2 Londyn czas na sztuke zacheta bwa katowice mocak msn Tate Modern csw warsaw warszawa

Georgia O'Keeffe

Debiutująca w 1916 roku O'Keeffe od razu zabłysnęła sławą pionierki. Jej na poły abstrakcyjne obrazy koncentrowały się na przedstawieniu kwiatów, czytanych przez wielu jako freudowskie narządy płciowe. Mieszkająca w zaciszu Nowego Meksyku artystka stworzyła tak silny język wizualny, że dziś jej obrazy należą do najbardziej rozpoznawalnych płócien na świecie. W londyńskim Tate Modern zobaczymy esencję stylu O'Keeffe, a taka wystawa to dla fanów malarstwa gratka porównywalna z reaktywacją Beatlesów... w pełnym składzie.

Tate Modern

do 30.10

 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na podstawie materiałów prasowych