Ten skarb to… muzeum. Na całym świecie powstają tzw. Art Islands, czyli miejsca, w których natura wraz z dziełami światowej kultury tworzą zupełnie nowe środowisko. Jednym z takich miejsc jest Fogo Island Arts w Kanadzie – na wschodnim wybrzeżu Nowej Fundlandii i Labradoru. Celem tego projektu jest odnowienie obszaru, w którym wymarł handel i tradycyjne rzemiosło. Dziś na wyspę zapraszani są twórcy filmowi, pisarze, malarze, muzycy – mogą się tu zatrzymać na miesiąc albo pomieszkać dłużej, nawet przez rok. Wyludniona przestrzeń powoli odradza się, ziemia odpoczywa, a twórcy mają czas, by wymyślić, jak wykorzystać naturalne piękno i niepowtarzalny charakter tego miejsca. Wystawy, które odbywają się na wyspie, są dokumentowane, a następnie – we współpracy z berlińskim wydawnictwem Sternberg Press – prezentowane opinii publicznej.
Wyspa Fogo, Kanada
Bardziej dostępna dla miłośników kultury jest szwedzka Artipelag na półwyspie oddalonym od stolicy o zaledwie 20 km, w sztokholmskich szkierach. Na miejscu znajduje się jedno z największych szwedzkich muzeów sztuki, które prezentuje szeroką gamę dzieł sztuki z całego świata w ramach wystaw tymczasowych. Twórcy muzeum wkomponowali galerie obrazów, rzeźb i zdjęć między malownicze skupiska skał i leśne polany, chcieli bowiem zaskoczyć widzów i tym samym pobudzać ich do kreatywności. Niecodzienne tło dla sztuki tworzą również ponure i melancholijne krajobrazy Wysp Normandzkich. Prezentowane są tutaj dzieła brytyjskich artystów – tymczasowe instalacje przyciągają gości z całego świata.
Kaviar Factory, Norwegia
Od sześciu lat własną wyspę sztuki mają także nowojorczycy. Grupa twórców przekształciła baraki wojskowe na Governors Island w swoiste… podwórko artystyczne. Pieczę nad wyspą i organizowanymi tam wydarzeniami sprawuje Governors Island Art Fair, które działa od 2008 roku. Codziennie odbywają się tam kreatywne spotkania, otwierane są wystawy. Wyspa kipi sztuką przez siedem dni w tygodniu.
Być może również Polska doczeka się własnej wyspy sztuki. Twórcy skupieni wokół szczecińskiej Trafostacji Sztuki wpadli na pomysł, by takim wyjątkowym miejscem stała się Wyspa Jaskółcza położona na Odrze Zachodniej w Szczecinie. Chcą osiedlić tu artystów nie tylko z Polski i Berlina, ale i z całego świata. Marzy im się, by stworzyć tu wioskę artystyczną, a opuszczoną szkołę przebudować na halę wystaw, studia dla malarzy i klimatyczne restauracje dla gości.
Artipelag, Szwecja
Wspa Arken, Dania
Fot. anothermag.com