Niestety chyba nie ma na świecie kobiety, która nie usłyszała w swoim życiu chociaż jednego seksistowskiego żartu, nie spotkała się z nieprzyjemną zaczepką o podłożu seksualnym, nie została obrażona z powodu swojej płci, nie odczuła na własnej skórze próby czy wręcz realnego ograniczenia jej praw do podejmowania decyzji, snucia marzeń i planów. Żyjemy w świecie, w którym przedstawicielki żeńskiej części społeczeństwa traktowane są gorzej ze względu na płeć.

Röra Blue to artystka, której prace konfrontują nas ze słowną dyskryminacją i seksizmem. Autorka projektu „Handle with Care” zmusza odbiorców do dyskusji i zwraca uwagę na to, że „sztuka jest dla wszystkich i każdy może być jej częścią”.

 

Jak wpadłaś na pomysł projektu „Handle with Care”?

Projekt „Handle with Care” rozpoczęłam wiosną, w trakcie zajęć, w których brałam udział. Zaczęłam wtedy myśleć o wszystkich seksistowskich rzeczach, które mi powiedziano w ciągu całego mojego dotychczasowego życia. Zastanawiałam się, jak mogłabym artystycznie o nich powiedzieć, przedstawić je, aby zwrócić na nie większą uwagę społeczeństwa. Mam wrażenie, że wypowiedzenie seksistowskiego żartu często rozpływa się w powietrzu, puszczamy je mimo uszu i idziemy dalej. Ale te słowa w nas zostają, one wpływają na kształt rzeczywistości, w której żyjemy. Chciałam, aby wiodącym elementem projektu była wyrazista, rzucająca się w oczy, krzykliwa czerwień. Pierwsze zdjęcie z serii, które zrobiłam, przedstawia miskę z czerwoną zupą, a napis głosi, że miejsce kobiety jest w kuchni. 

1 Handle With Care red color femi feminism girl

 Co cię inspiruje poza oczywiście seksistowskimi doświadczeniami?

Przede wszystkim bardzo inspiruje mnie kolor. Uwielbiam łączyć specyficzne odcienie barw z różnymi pomysłami, aby przekazać główną myśl. Inspirację kolorami odnajduję we wszystkim, co mnie otacza. Kiedy tworzyłam projekt „Handle with Care” fotografowałam tylko czerwone budynki i ubierałam się jedynie na czerwono. Patrzę na rzeczy wokół mnie i pozwalam na to, żeby stały się „paliwem” mojej pracy.

2 Handle With Care red color femi feminism girl

 Co znaczy dla ciebie feminizm?

Feminizm znaczy dla mnie po prostu wiarę w całkowitą równość między kobietami i mężczyznami. Równość dla wszystkich.

3 Handle With Care red color femi feminism girl

 Co chcesz przede wszystkim pokazać w swoich pracach? 

Chciałabym poprzez moją pracę poruszyć ludzi i zachęcić ich do dyskusji. Dlatego też interesują mnie tematy społeczne, wyłuskane z naszej codzienności, sprawy, które w codziennym biegu często nam umykają. Bardzo istotna jest dla mnie także interakcja, bo uwielbiam kontakt z odbiorcami i angażowanie ich w proces tworzenia. Chciałabym pokazać, że sztuka jest dla wszystkich i każdy może być jej częścią.

4 Handle With Care red color femi feminism girl

Nad czym teraz pracujesz? Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Aktualnie pracuję nad projektem, w którym układam słowa z ponad 14 000 zapałek. Powstały 4 prace, każda z nich wyraża jakąś myśl, która przyszła mi do głowy o danej porze dnia. Pierwsza praca to napis „A więc zgaduję, że tak wygląda dorastanie”, stworzony wyłącznie z zielonych zapałek. Ta myśl przyszła mi do głowy o 17:01 i planuję odpalić zapałki dokładnie o tej samej godzinie. Mam dużo planów na przyszłość, w tym ważne projekty artystyczne na dużą skalę. Chcę dalej tworzyć sztukę i nieustannie się rozwijać.

5 Handle With Care red color femi feminism girl

Fot. ze strony rorablue.com/handlewithcare publikujemy dzięki uprzejmości naszej rozmówczyni