Już niedługo, w dniach 20-28 sierpnia, odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Jaka jest twoja opowieść?” i sugeruje skupienie się na własnej, indywidualnej historii twórców prezentowanych monodramów. Dotychczasowe edycje odbywały się m. in. w Teatrze Warsawy i Starej Prochowni, tegoroczna, czternasta edycja odbędzie się na scenach Malarni i Modelatorni Teatru Studio. Czeka nas sporo wrażeń.

Monodram od zawsze stanowił integralny element teatru. Od niego właściwie wszystko się zaczęło. W starożytności, jeszcze zanim Ajschylos wprowadził drugiego aktora, całe przedstawienie opierało się na wystąpieniu pojedynczej osoby, opowiadającej swoją historię. Organizatorzy Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego właśnie na ten sposób wyrazu kładą nacisk, starając się promować i uaktualniać formułę teatru jednego aktora.

Podczas 14. edycji zobaczymy 10 spektakli konkursowych, podczas prezentowania których aktorzy będą mogli podzielić się swoją historią oraz przekroczyć granicę sceny tak, aby dotrzeć do widza i zainteresować go wybranym tematem. Ostatniego dnia trwania OPMW jury w składzie: Marta Malikowska (aktorka), Witold Mrozek (krytyk teatralny) i Jacek Poniedziałek (aktor i reżyser) ogłosi swój werdykt.

1 OPMW 14 ogolnopolski przeglad monodramu wspolczesnego warszawa teatr sztuka art

Monodram nie należy do utworów dramatycznych, które są proste w odbiorze. Nierzadko wysoka forma artystycznego wyrazu wymaga dużego skupienia oraz zaangażowania ze strony widza. Z tego powodu podczas trwania festiwalu przewidziane są warsztaty dotyczące monodramu i jego specyfiki.

Przegląd oferuje również możliwość przenikania i konfrontowania się różnych środowisk teatralnych. Wśród uczestników trafimy na ludzi ze środowiska teatrów zawodowych, nieformalnych grup artystycznych czy innych instytucji kultury. Jakiekolwiek podziały są niwelowane i każdy ma prawo zmierzyć się z każdym, warunek jest tylko jeden: wysoki poziom artystyczny prezentowanego monodramu.

3 OPMW 14 ogolnopolski przeglad monodramu wspolczesnego warszawa teatr sztuka art

Ciekawym urozmaiceniem programu są spektakle towarzyszące głównemu konkursowi, w tym pokaz zeszłorocznego laureata 13. edycji, monodramu pt. „toniejestpostawartystyczna” ze wspaniałym Łukaszem Pawłowskim w roli głównej – gratka dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć aktora w akcji. 20 sierpnia spektakl ten zainauguruje tegoroczny przegląd. Oprócz tego przewidziane są pokazy równie znakomitych monodramów, takich jak „I będą święta” w reżyserii Piotra Ratajczaka albo „Rewolucja Balonowa” w reżyserii Sławomira Batyry. Organizatorzy zadbali także o wydarzenia aktualne – swoją premierę będzie miał spektakl pt. „Tata wiesza się w lesie”, w którym główne role zagrają Piotr Żurawski i Karolina Staniec. Całość urozmaicona zostanie wydarzeniami skupiającymi się wokół festiwalu, jak na przykład: działania performatywne odnoszące się do idei monodramu, debaty na temat współczesnego teatru jednego aktora, słuchowisko pod gołym niebem na Placu Defilad czy kontynuacja projektu „Portret Prywatny, czyli bliskie spotkania z…” dotyczącego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami.

4 OPMW 14 ogolnopolski przeglad monodramu wspolczesnego warszawa teatr sztuka art

5 OPMW 14 ogolnopolski przeglad monodramu wspolczesnego warszawa teatr sztuka art

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego rozwija się z roku na rok, zaskakuje otwartością na nowe propozycje i pokazuje, że polski monodram ma znaczenie. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym unikatowym wydarzeniu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: przegladmonodramu.pl

6 OPMW 14 ogolnopolski przeglad monodramu wspolczesnego warszawa teatr sztuka art

Fot. materiały prasowe