Moskwa to ogromna, dynamiczna metropolia. Energię czuć już od pierwszej chwili, a w wir tętniącego życiem miasta wpada się momentalnie. Weekend w Moskwie może stać się niezapomnianym przeżyciem, ale także dużym wyzwaniem. Jak zatem zrozumieć i uchwycić unikalnego ducha jednego z największych miast w Europie? Podpowiadamy.

Zwiedzanie Moskwy warto rozpocząć od spaceru w jednym z parków w centrum miasta. Najlepszym wyborem będzie udanie się do Parku Gorkiego, który mieści się w samym sercu Moskwy. Kilka lat temu park został odnowiony i obecnie jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc, gdzie można odpoczywać. Latem zwłaszcza część plażowa cieszy się popularnością wśród mieszkańców rosyjskiej stolicy, jak i turystów. 

5 park gorky moskwa moscow trip discover podroze travel

Kristina Okan dla enter the ROOM

W zeszłym roku do Park Gorkiego na stałe przeniesiono Muzeum Sztuki Współczesnej Garage – jedyne takie miejsce w Moskwie, gdzie wystawiane są prace wielkich artystów sztuki współczesnej z całego świata, takich jak Yayoi Kusama czy Katharina Grosse, a także wielu rosyjskich twórców. Tam też znajduje się najlepsza w mieście artystyczną księgarnię gwarantującą świetny wybór przenikliwych pozycji na temat sztuki klasycznej i współczesnej.

4 garage museum muzuem sztuka art moskwa moscow trip discover podroze travel

3 inside garage book store ksiegarnia moskwa moscow trip discover podroze travel

3 garage book store ksiegarnia moskwa moscow trip discover podroze travel

Kristina Okan dla enter the ROOM

Jeśli planujecie odwiedzić Park Gorkiego w nocy, musicie przygotować się na to, że dacie się uwieść imprezowej części Statku Brusov, zlokalizowanego przy nabrzeżu Krymskaya w Parku Muzeon Art. To niezwykła publiczna przestrzeń i wspólnota mieszkańców, która wprowadza w życie nowe pomysły na sztukę współczesną. Designerskie showroomy, małe galerie, przytulne punkty gastronomiczne, do tego najlepsi DJ-e moskiewskiej sceny techno, którzy przywitają was dźwięków na pokładzie mieszanką oryginalnych.

1 statek brusov ship brusov moskwa moscow trip discover podroze travel

Kristina Okan dla enter the ROOM

Jeśli chcecie poczuć prawdziwego ducha kreatywności i dowiedzieć się więcej o rosyjskiej sztuce współczesnej, odwiedźcie Winzawod. Moskiewskie Centrum Sztuki Współczesnej mieści się na terenie starej fabryki i jest jedną z pierwszych tego typu przestrzeni galeryjnych w mieście i zdecydowanie najbardziej znaną. Znajdują się tam też mniejsze galerie, takie jak Triumph, Rigina, XL Gallery.

13 vinzavod moskwa moscow trip discover podroze travel

commons.wikimedia.com

Również w tej okolicy mieści się klimatyczna kawiarnia Hitrye Lyudi (Przebiegli ludzie), gdzie dostaniecie jeden z najlepszych domowych serników w mieście, a grzejąc się przy kominku w rytmie jazzu, soulu i funku, poczujecie atmosferę Ameryki lat 70.

W Moskwie wszyscy zdecydowanie wiedzą, jak i gdzie imprezować. Mieszkańcy mają obecnie mnóstwo opcji do wyboru. Na pewno polecić można Denis Simachev Bar, który ma reputację najlepszego luksusowego baru i klubu w mieście. Pięknie zaprojektowane, bardzo drogie miejsce dla tych, którzy szukają „prawdziwej” Moskwy.

6 krasny oktyabr moskwa moscow trip discover podroze travel

Kristina Okan dla enter the ROOM

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić jest Bar Strelka zlokalizowany na terenie Krasny Oktyabr, czyli starej fabryki słodyczy na samym środku rzeki Moskwy. Teraz jest to miejsce usiane hipsterskimi barami i restauracjami, usytuowanymi obok mostu prowadzącego do Katedry Chrystusa Zbawiciela – jednego z najważniejszych punktów na mapie Moskwy. Latem w Strelce otwierany jest bar na tarasie na dachu, skąd rozpościera się fascynujący widok na rzekę, tworząc niesamowitą atmosferę zarówno po południu, jak i późno w nocy. Regularnie wieczorami odbywają się tu koncerty i inne imprezy.

8 strelka bar moskwa moscow trip discover podroze travel

Kristina Okan dla enter the ROOM

Aby na własne oczy przekonać się o spektakularności miasta, poczuć łagodną świeżość wiatru i zjeść pyszną kolację z niezapomnianym widokiem, koniecznie wybierzcie się do podniebnego Time Out Baru na dachu Hotelu Pekin.

Kolejna propozycja, czyli Krysha Mira (dokładnie Roof of Piece) będzie idealna dla tych, którzy chcą spróbować wystawnego, moskiewskiego życia. Dach z widokiem na Biały Dom (siedziba Rządu Federacji Rosyjskiej), panoramę miasta i Kreml, pozwala spojrzeć na Moskwę z zupełnie innej perspektywy, uniknąć panującego w mieście pośpiechu. A wszystko w myśl zasady „Komfortowy taniec – komfortowa muzyka – komfortowi ludzie”.

11 krysha mira moskwa moscow trip discover podroze travel

kryshamira.ru

Znalezienie miejsca do spędzenia nocy może nie być takie łatwe, jak w innych miastach Europy. Na weekendową wycieczkę idealnym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się w miejscu zlokalizowanym w centrum miasta, aby nie spędzać za dużo czasu w korkach, które niestety są bardzo częstym zjawiskiem w Moskwie. Szczególnie polecamy Golden Apple Boutique Hotel, będący jednym z pięciu najlepszych w mieście. Ten designerski hotel w samym centrum Moskwy (zaraz obok ulicy Tverskaya) oferuje pokoje w historycznym 7-piętrowym budynku z XIX wieku.

9 apple hotel moskwa moscow trip discover podroze travel

goldenapple.ru

Aby poczuć pełny smak życia w Moskwie, koniecznie musicie skorzystać z metra i zobaczyć jego naprawdę robiące wrażenie stacjePloshchad Revolyutsii, Mayakovskaya, Komsomolskaya, Novoslobodskaya i Kurskaya to pięć najlepszych z nich, gdzie znajdziecie unikalne działa sztuki Związku Radzieckiego, które spokojnie mogą konkurować z muzealnymi eksponatami.

7 metro stacja underground moskwa moscow trip discover podroze travel

10 metro kievskaya moskwa moscow trip discover podroze travel

comons.wikimedia.com

2 christ the savior moskwa moscow trip discover podroze travel

Żelaznym punktem wycieczki po Moskwie jest oczywiście odwiedzenie Placu Czerwonego z jego wręcz bajkową architekturą, między innymi Katedrą Świętego Bazylego, która wygląda jak ciastko z piernika. Miłego zwiedzania!

12 St Basils Cathedral moskwa moscow trip discover podroze travel

commons.wikimedia.com