Jeśli czytacie enter the ROOM w miarę regularnie, to pewnie zauważyliście, że wśród szczególnie ważnych dla nas tematów są te, które dotyczą mniejszości, równości, wszelkich Innych, niedocenianych marginesów, seksualności, przełamywania tabu, ale nie dla skandalu, a akceptacji, zwłaszcza siebie, jak i tolerancji inności. W tym zestawie bardzo ważne są dla nas zagadnienia związane z kobietami. Nie tylko dlatego, że uważamy, że w kwestii równości między płciami zostało sporo do zrobienia, ale i dlatego, że to kobiety nas fascynują w każdym wymiarze, wierzymy w girl power, taki prawdziwy, a nie sztucznie, marketingowo nadmuchany. Wierzymy, że kobiety mają siłę, zwłaszcza razem, że powinny się wspierać, że razem możemy zrobić dużo dobrego.

Dlatego przez kilka najbliższych tygodni będzie u nas jeszcze więcej o kobietach. Przyjrzymy się zwłaszcza kobiecym relacjom: rodzinnym (to w końcu nasze babcie i mamy były dla nas przykładem, to one dały nam siłę, że możemy wszystko, nawet jeśli same nie mogły) czy przyjacielskim. Zastanowimy się nad tym, jakie obecnie jesteśmy, jak nam się żyje jako kobietom. Czego pragniemy, co robimy, co nas ogranicza i jak te ograniczenia pokonujemy. Czy musimy być we wszystkim świetne? Czy musimy ciągle coś udowadniać sobie i innym, bo jesteśmy kobietami? Kobieta też człowiek. Dziewczyny na politechnikach to nie powinna być mniejsza lub większa sensacja, a norma, standard. Kobieta może być świetnym inżynierem, a mężczyzna cudownym opiekunem przedszkolnym. Biologiczne różnice między płciami nie powinny być dla nas podstawą do rywalizacji czy dyskryminacji. Biologia nie powinna wpływać na to, czy mamy prawo do wyboru, prawa do decydowania o własnym życiu.

A zaczęło się od Pedro Almodóvara, który robi filmy o kobietach i dla kobiet. Jego bohaterki to święte i dziwki, silne i słabe, na skraju załamania nerwowego, ulegające namiętnościom, zawsze magnetyzujące przez ekran. Objęliśmy patronat nad nowym filmem hiszpańskiego reżysera. Tytułowa Julieta to kobieta wydawałoby się silna, poukładana, spełniona. A jednak nosi w sobie tajemnicę, a zwłaszcza dręczona jest poczuciem winy. W sumie nie tak do końca to jej wina, raczej splot przypadków, które miały tragiczny finał. A jednak ona winę bierze na siebie, wina rzutuje na jej relację z córką, która częściowo zostaje winą zarażona. Czy to kwestia uczuć, że wina się pojawia? Czy raczej obciążenie kulturowe, które wciąż sprawia, że kobiety łatwiej biorą winę na siebie?

Tak zaczęłyśmy się więc jeszcze bardziej zastanawiać nad pozycją kobiet dzisiaj, nad naszymi relacjami, nad kobiecą rywalizacją i przyjaźnią, nad współczesnym feminizmem, nad wyzwaniami stojącymi przed kobietami, nad tym, jak postrzegamy siebie same, i jak postrzegają nas inni. O tym wszystkim przeczytacie w najbliższych dniach. Ale jedno jest pewne już teraz: kobiecość jest super. A słabości czy wady mogą być tylko siłą.

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM