W ramach naszego cyklu krótkich wywiadów z artystkami z całego świata chcemy przedstawić wam Camillę Storgaard. Ta duńska fotografka, na stałe mieszkająca w Berlinie zdecydowanie nie boi się trudnych tematów. W swoich pracach eksperymentuje z ciałem, prowokuje tematyką homoseksualizmu i gender, nie szczędzi nagości. Inspiracje czerpie zarówno z obserwacji mieszkańców niemieckiej stolicy, ich życia oraz chaotyczności, jak i zamiłowania do natury.

Jak wyglądały twoje początki z fotografią?

Swoją przygodę z fotografią rozpoczęłam, gdy przeprowadziłam się do Berlina w 2009 roku. Oczywiście już wcześniej kochałam eksperymentować z różnymi środkami przekazu, ale dopiero kiedy przeniosłam się do Berlina, moje prace nabrały kształtu, a fotografia stała się dla mnie głównym zajęciem. To miasto mnie zainspirowało, bo sama przyjechałam z małej farmy położonej w Danii. Dużo imprezowałam, często chodziłam do klubów. Spędzałam czas z ludźmi, których wtedy ledwo znałam, ale zaczęłam im robić zdjęcia. Parę z tych osób stało się moimi bliskimi przyjaciółmi, innych prawie w ogóle nie widuję. Tych ludzi łączyło to, że byli dla mnie pewnego rodzaju lustrem, w którym mogłam się przejrzeć.

1 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

Co cię inspiruje?

Dzisiaj moją inspiracją jest wciąż to wszystko, co zawiera w sobie miejskie środowisko i niechlujność ludzi mieszkających w Berlinie. Wciąż jednak czuję też silne przywiązanie do natury i Północy, więc zaczęłam łączyć te dwie sprzeczności jeszcze bardziej. Czuję, że miasto wpływa na moje myślenie i umysł, inspiruje. Natomiast natura i wiejskie obszary są wizualnym natchnieniem. Jestem z tych osób, które mocno wierzą, że wszystko silniej na nas oddziałuje, kiedy pokazane jest kontrastowo. 

2 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

Co znaczy dla ciebie feminizm?

Feminizm jest dla mnie ważny, ale według mnie nie chodzi tylko o to, abyśmy śmiało mogły pokazywać sutki czy rezygnować z golenia się. Najważniejsza dla mnie jest wolność w byciu sobą i pokazywaniu siebie innym, jakkolwiek chcemy. Nie ważne, czy to oznacza pełny ubiór, zakrycie od stóp do głów, czy kompletną nagość. Nie wiem, czy zawsze pokazuję to w swoich pracach, ale w życiu prywatnym stale staram się prezentować takie myślenie.

3 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

Nad czym aktualnie pracujesz? Jakie masz plany na najbliższą przyszłość? 

Obecnie pracuję nad moim finalnym projektem BA („Bachelor of Arts”, licencjat z kierunków humanistycznych), który mam nadzieję zmieni sposób postrzegania przez nasze społeczeństwo obecnych kanonów, standardów piękna. Tworzę także serię kobiecych portretów, w których dużą rolę odgrywa różnorodność i seksualne napięcie. Oprócz tego pracuję także nad innym projektem, który polega na tym, że podróżuję w odległe miejsca i gdzieś na świecie fotografuje dziewczyny na tle różnych krajobrazów. Ten projekt jest takim trochę autoportretem łączącym moje korzenie i obecne życie w Berlinie. Podróżowałyśmy już z dziewczynami do Australii, Danii i Niemiec, a teraz planujemy wyprawę do Ameryki Południowej. 

8 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

4 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

5 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

6 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

7 camilla storgaard gotografmia feminism kobieta nagosc nude sztuka

Więcej na: http://www.camillastorgaard.com