Spacer po pałacu w Otwocku Wielkim, maraton po warszawskich galeriach. We wrześniu nie ma wymówek od sztuki.

 

WARSZAWA

Warszawa czas na sztuke imago krajewska csw warsaw gallery weekend sztuka art galeria wystawa muzeum

Zuza Krajewska i Anna Grzelewska, Imago

Zuza Krajewska to jedna z tych fotografek, które kojarzyć trzeba. Nie ma chyba liczącej się w Polsce gazety, która nie opublikowałaby jej zdjęcia na okładce. Anna Grzelewska to również fotografka, której portfolio zapełniają sesje dla najlepszych czasopism. Obie są więc kojarzone przede wszystkim z lifestylową fotografią, tym razem jednak z pomocą kuratora Michała Suchory pokazują projekty stricte artystyczne. Grzelewska stworzyła cykl, którego bohaterką jest jej córka, jego tytuł to Julia Wannabe”, a kolejne zdjęcia pokazują przemianę z dziewczynki w nastolatkę, która zaczyna być coraz bardziej świadoma swojej kobiecości. Krajewska też skupia się na dzieciach i nastolatkach, jednak jej bohaterowie są mocno naznaczeni przez warunki, w których dorastają, czyli izolację w poprawczaku. W ich twarzach, ich spojrzeniach można dopatrzyć się wielu historii, tego wszystkiego, co zaprowadziło ich właśnie do tego miejsca, w którym są, do ośrodka w Studzieńcu, który przez kilka miesięcy odwiedzała Krajewska. 

Dom Słowa Polskiego, ul. Miedziana 11, Warszawa

16–25.09

 

Warsaw Gallery Weekend

Nie ma chyba ważniejszego wydarzenia we wrześniowym kalendarzu artystycznym. Ponad dwadzieścia galerii prywatnych z Warszawy otwiera się w jeden weekend, tworząc jasną i widoczną mapę sztuki współczesnej. Informacje o wydarzeniach można znaleźć zaglądając na stronie wydarzenia i Facebooku i przygotować się na długi, ale jakże owocny spacer. Punkty obowiązkowe: Galeria Leto, Kasia Michalski Gallery, BWA Warszawa, Fundacja Galerii Foksal.

23–25.09


Duchy Wspólnoty

Globalizacja to trudny proces rodzący się w bólach, unaoczniający konflikty kultur. Nietrudno to zauważyć, mając wgląd chociażby w aktualną sytuację krajów Europy Środkowej i Wschodniej, wciąż negocjujących swoje warunki uczestnictwa we wspólnocie europejskiej. Jeszcze wyraźniej takie sytuacje widać na Wschodzie. Tym razem kuratorzy zabiorą nas jednak na Daleki Wschód, by pokazać czym jest duch wspólnoty i z jakimi przeciwnościami musi się mierzyć w krajach, o których na ogół nie słyszy się w wiadomościach.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 1, Warszawa

22.09.2016-08.01.2017

 

Muzeum Wnętrz Otwocku Wielkim

Historia tego budynku sięga XVII wieku a jego autorstwo przypisuje się największym architektom, jacy gościli wówczas na polskich dworach. Pałac w Otwocku Wielkim to perła architektury ukryta w malowniczy parku, oddalona od Warszawy zaledwie kilkadziesiąt kilometrów i schowana przed turystami. To wystarczy, żeby jeden z ciepłych wrześniowych weekendów zaplanować właśnie tam. A jeśli nie czujecie się dostatecznie zmotywowani, to ekspozycja prezentująca meble barokowe i rokokowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, powinna was przekonać.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

 

KRAKÓW

Krakow warhol bukier sztuki czas na sztuke imago krajewska csw warsaw gallery weekend sztuka art galeria wystawa muzeum 

Węże, sztylety i płatki róży

Ilustracja w dobie memów stała się jeszcze trudniejsza. Skoro każdy może być ilustratorem, kompilować obrazek i tekst, to jaką rolę mają spełniać profesjonaliści? Młodych ilustratorów we wspólnej wystawie z tuzami polskiej sztuki łączy kuratorka Anna Bargiel. Zobaczymy i Edwarda Krasińskiego, i Tymona Borowskiego i świeżo upieczonych absolwentów akademii plastycznych. Ciekawe, kto bardziej przekona do siebie odwiedzających.  

Bunkier Sztuki, plac Szczepański 3A, Kraków

17.09–11.12

 

Anna Zaradny, Rondo znaczy koło

Zaradny tworzy zwykle prace na przecięciu muzyki i sztuk wizualnych, nie ukrywając też swoich fascynacji realizacjami architektonicznymi. Przy okazji najnowszej wystawy podąża śladami Witolda Lutosławskiego, jak i architektki  Krystyny Tołłoczko-Różyskiej – autorki budynku Bunkra Sztuki – a to nie wszyscy bohaterowie, których echo odbija się w pracach artystki. Podczas wernisażu (piątek 16.09.2016) rozpocznie się też performans Anny Zaradny „Go Go Theurgy” i to chyba najlepszy moment, na to by odwiedzić wystawę.

Bunkier Sztuki, plac Szczepański 3A, Kraków

17.09–11.12

 

Warhol by Lupa (ekspozycja stała)

Warhol by Lupa, czyli opowieść o geniuszu sztuki słowami i gestami jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów współczesnego teatru, poparta sporymi zbiorami zarówno MOCAK-a, jak i teatru to świetna propozycja na wrzesień, a przede wszystkim dobra lekcja dla tych, którzy chcą poznać króla pop-artu z działań mniej słynnych niż kolorowe obrazy Mao i Marylin Monroe.

MOCAK, ul Lipowa 4, Kraków

 

GDAŃSK

Gdansk csw laznia csw laznia liudas parulskis barok i beton warhol bukier sztuki czas na sztuke imago krajewska csw warsaw gallery weekend sztuka art galeria wystawa muzeum

Liudas Parulskis. Barok i Beton

Słowa barok i beton mogą świetnie opisywać urbanistykę europejskich miast, na których piętno odcisnął okres powojennej radzieckiej okupacji. Miast, których wiekowa tradycja zmieszała się z powojennymi przebudowami. Ilustracją tytułowego hasła „Barok i Beton” jest Wilno, miasto pereł architektury i smutnych blokowisk. Te skrajności tropi, obserwuje i uwypukla fotograf Liudas Parulskis. Artysta tworzy kolaże fotograficzne łączące betonową płytę z barokowymi detalami czy wciskając pomiędzy nobliwe kamienice kilkupiętrowe bloki.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul.Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

2.09-30.10

 

BILBAO

Bilbao blowin from a paradise csw laznia csw laznia liudas parulskis barok i beton warhol bukier sztuki czas na sztuke imago krajewska csw warsaw gallery weekend sztuka art galeria wystawa muzeum 

But a Storm Is Blowing from Paradise

Mało jest miast, których popularność zbudowana jest na sztuce i architekturze. Bilbao jest jednym z nich. Miasto stało się atrakcyjnym miejscem turystycznym właśnie dzięki centrum sztuki: oddziałowi Muzeum Guggenheima. Jako atrakcja turystyczna ma też swoje zadania, prezentuje sztukę trudną, polityczną, co widać na wystawie But a Storm Is Blowing from Paradise. Kilkudziesięciu artystów pokazuje sztukę Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, kreśląc tym samym inną wizję świata, niż ta, którą chce nam wmówić jednolita antyislamska propaganda.

Guggenheim Muzeum, Bilbao

Wystawa jest czynna do 5.10

 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na podstawie materiałów prasowych