Kochamy je za niepowtarzalny zapach, za rozrywkę, mądrość i niezawodne towarzystwo. Książki. Lekkie i te ambitne, do pociągu i na spokojny wieczór. Niekoniecznie nowości, ale zawsze lektury warte polecenia. Zobaczcie, co redakcja enter the ROOM czyta w tym tygodniu!

Wojna, która zmieniła Rondo, Roman Romanyszyn i Andrij Łesiw, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 

Wojna, czyli zorganizowana walka zbrojna między państwami, narodami lub grupami społecznymi, jak definiuje ją Encyklopedia PWN. Ci, którzy ją przeżyli nie potrzebują żadnej definicji, słowa nie są w stanie oddać cierpienia, bólu i strachu. Jak wytłumaczyć dziecku zjawisko całkowicie jasne dla dorosłych? Najnowsza publikacja Wydawnictwa Krytyki Politycznej z pewnością przychodzi z pomocą. Co więcej podbije serca nie tylko najmłodszych. Autorzy, Roman Romanyszyn i Andrij Łesiew, są absolwentami Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz grafikami i projektantami książek. Ich nowy projekt zaowocował przepiękną książką, którą od maja możemy podziwiać na polskim rynku. 

Tytułowe Rondo to nieistniejąca miejscowość, w której każdy jest szczęśliwy, a mieszkańcy oddychają czystym powietrzem. I nagle zjawia się Wojna. Czoła stawiają jej trzej przyjaciele: Danek, Fabian oraz Gwiazdka. Rzucają wyzwanie bezlitosnej sile, której nigdy wcześniej nie zaznali, w obronie tego, co kochają.  

Wojna, która zmieniła Rondo to książka o tym, że wojna nie ma serca, nie zna litości i zadaje rany, które nie zawsze się zagoją. Wydana na specjalnym papierze, wzbogacona o autorskie rysunki autorów, staje się pozycją obowiązkową na półce. Książka została nagrodzona w konkursie Bologna Ragazzi Award 2015. Nie trzeba o lepszą recenzję. 

Marta Cyzio

 

Połącz kropki. Niesamowite miejsca, Patricia Moffett. Wydawnictwo MUZA SA

Umiecie radzić sobie ze stresem, wiecie jak go redukować? Na pewno nie jest to łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko musi być za bardzo i za szybko. Stres jest reakcją naszego umysłu i ciała na zagrożenie, trudności z wykonaniem jakiegoś zadania, niemożność sprostania wyznaczonym sobie celom, stratę. Niestety nastały takie czasy, że z każdej strony atakowani jesteśmy informacjami, które przeciążają nasz system poznawczy, przytłaczając treścią, przez co nasz organizm powoli się wyniszcza, nie daje rady. Oczywiście mówienie osobie zestresowanej, żeby starała się wyciszyć, odciąć od problemów i zdystansować od otaczającej rzeczywistości jest banalne i często niemożliwe do wykonania. Jest jednak parę sposobów na to, aby chociaż przez chwilę skupić się na czymś neutralnym i uporządkować myśli, redukując tym samym poziom stresu, obniżając ciśnienie i uspokajając oddech. Kilka miesięcy temu świat oszalał na punkcie kolorowanek dla dorosłych, które idealnie koją nerwy, ale także pobudzają wyobraźnię. Teraz natomiast powróciła moda na łączenie kropek, co wbrew pozorom wcale nie jest rozrywką tylko dla dzieci.

„Rysowanie po śladzie sprawia ogromną frajdę także dorosłym. Pozwala ćwiczyć spostrzegawczość i cierpliwość, pobudza kreatywność, a jednocześnie wycisza, pozwala się skupić i doskonalić rękę niewprawną w rysowaniu.”

„Połącz kropki. Niesamowite miejsca” to książka składająca się z 42 makiet przedstawiających cuda architektury i przyrody z całego świata, które odkryć można dopiero po połączeniu wszystkich punktów w odpowiedniej kolejności. Wystarczy do tego chwila spokoju, skupienia uwagi, ciekawość oraz dobrze zatemperowany ołówek.

Aleksandra Krajewska

1 ksiazki book to czytamy polacz kropki wojna ktora zmienial rondo kolorowanka

Fot. Marcos Rodriguez Velo dla enter the ROOM