W sztuce „Być jak Elizabeth Taylor” zręcznie przeplatają się pierwiastki komiczne z tragicznymi. Jakub Przebindowski analizuje jeden z najsłynniejszych związków w historii kina i pokazuje jego ludzką twarz. W efekcie może się okazać, że świat hollywoodzkich gwiazd wcale nie jest wieczną idyllą, a wręcz przeciwnie – bywa bardzo zgubny.

Elizabeth Taylor i Richard Burton tworzyli niegdyś najsłynniejszą parę Hollywood. U swojego boku wystąpili aż w 11 produkcjach. Poznali się w 1962 roku na planie filmu „Kleopatra”. Aktorka miała już za sobą cztery małżeństwa, on wraz z żoną wychowywał dwójkę dzieci. Taylor i Burton przypieczętowali swój związek ślubem dwa razy – w roku 1964, a następnie (po rozstaniu) w 1975. Ekscentryczne usposobienie aktorki nie ustępowało wybuchowemu charakterowi Burtona. Owocem tego były głośne, publiczne skandale i awantury. Wszystko zakrapiane dużymi ilościami ubóstwianego przez nich alkoholu. Inną wspólną cechą pary było zamiłowanie do luksusu – oboje słynęli z wydawania olbrzymich sum pieniędzy na ubrania, obrazy, jachty, samochody i biżuterię. Zresztą sama Taylor przeszła do historii jako ikona mody tamtych czasów, a jej zbiór kosztowności do dzisiaj jest owiany legendą.

Spektakl rozpoczyna się w roku 1976 w hotelowym apartamencie Tony’ego Slawersa (w tej roli Sambor Czarnota), będącego psychologiem, a także bliskim przyjacielem Elizabeth (Małgorzata Foremniak) i Richarda (Paweł Deląg). Wtedy to właśnie po raz kolejny dochodzą do wniosku, że związek wpływa na nich zbyt destruktywnie.

1 By jak Elizabeth Taylor premiera teatr sztuka delg foremniak kaliszewska czarnota spektakl

W sztuce przenosimy się w kilka miejsc – od Londynu po Nowy Jork. W każdym z tych miast trafiamy do apartamentów takich hoteli New York Palace czy Ritz – Carlton, których wnętrza przypominają o zamiłowaniu głównych bohaterów do przepychu. Liczne retrospekcje i skoki akcji między latami sześćdziesiątymi i siedemdziesiątymi umożliwiają pokazanie przekroju związku Taylor i Burtona. Dzięki takiemu zabiegowi możemy obserwować ich emocjonalne wzloty i upadki. Postacią, która posłużyła do wyeksponowania problemów małżeńskich był wspólny psycholog pary, wspomniany Tony Slawers. Z czasem widzimy, że toksyczne relacje zaczynają oddziaływać również na jego życie prywatne. Czy będzie wstanie udźwignąć ciężar problemów przyjaciół i swoich własnych?

2 By jak Elizabeth Taylor premiera teatr sztuka delg foremniak kaliszewska czarnota spektakl

Konstrukcja spektaklu sprawia, że widz na zmianę ma powody do śmiechu i współczucia, bowiem komizm swobodnie przenika się tu z tragizmem. Do jednej z zabawniejszych scen należy ta, w której Liz gubi wielki diament, który dostała w prezencie od Richarda. O jego kradzież zostaje posądzona pokojówka, a tymczasem sprawcą całego zamieszania okazuje się ulubiony czworonóg Taylor. Dodatkowo każda scena dopełniana jest pełnymi ironii komentarzami aktorki, słynącej z ciętego języka.

Jakub Przebindowski (scenariusz i reżyseria) doskonale ukazał związek dwojga ludzi, których łączyła wielka miłość, a w której oboje nie potrafili się odnaleźć. Aktorzy bardzo dobrze sprawdzili się w swoich rolach, Małgorzata Foremniak co nie należało do najprostszych zadań – sprostała roli swej utalentowanej poprzedniczki. Do mocnych stron spektaklu należą również starannie dobrane stroje – ze szczególnym uwzględnieniem kreacji Taylor – za które odpowiedzialny był Tomasz Ossoliński.

3 By jak Elizabeth Taylor premiera teatr sztuka delg foremniak kaliszewska czarnota spektakl

„Być jak Elizabeth Taylor” jest sztuką zmuszającą widza do refleksji nad światem wielkich gwiazd. Okazuje się, że sława może stanowić poważną przeszkodę na drodze do udanego życia i nierzadko przychodzi zapłacić za nią wysoką cenę. Przykład Elizabeth Taylor bez wątpienia to potwierdza.

Spektakl skierowany jest do osób, które poszukują ciekawej i niebanalnie opowiedzianej historii. Całość okraszona jest dużą dawką ironicznego humoru, który sprawia, że z wyrozumiałością spoglądamy na kolejne perypetie pary, ale jednocześnie zastanawiamy się nad miejscem, do którego zmierza ich związek. Kto wybierze się na spektakl, ten na pewno nie będzie tego żałował. Serdecznie polecamy.

7 By jak Elizabeth Taylor premiera teatr sztuka delg foremniak kaliszewska czarnota spektakl

4 By jak Elizabeth Taylor premiera teatr sztuka delg foremniak kaliszewska czarnota spektakl

W rolach głównych występują:

Elizabeth Taylor – Małgorzata Foremniak

Richard Burton – Paweł Deląg

Tony Slowers – Sambor Czarnota

Norma Perins – Martyna Kliszewska 

Realizacja:

Scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski

Scenografia – Witek Stefaniak

Kostiumy – Tomasz Ossoliński

Fot. Monika Pastuszak