Fot. Ola Walków

Fotograf w trakcie sesji robi setki ujęć, aby uchwycić ten jeden, idealny moment. Tych kilka ostatecznie wybranych zdjęć do projektu jest wynikiem długiej i mozolnej pracy, skupienia, wielu godzin przygotowań i skrupulatnego kadrowania. A co z pozostałymi?

Selekcja ujęć, które tworzą spójną całość i niosą za sobą pewną historię jest zadaniem wymagającym doświadczenia i świeżego spojrzenia. Oglądając prace fotografów wystawiane w galeriach na całym świecie, często nie zdajemy sobie sprawy, ile zdjęć powstało w ramach danego projektu, ile zostało odrzuconych, zapomnianych i dlaczego tak się stało. Teraz niektóre z nich mają szansę ujrzeć światło dzienne i opowiedzieć swoją historię.

ALLISON MORRIS the hidden photo galeria artysta fotografia photography camera work art

Fot. Allison Morris

Miesiąc temu wystartował oryginalny projekt The Hidden Photo, który ma dać drugie życie nieupublicznionym dotąd fotografiom. Inicjatorka przedsięwzięcia Ewa Mielczarek tworzy nietypowy zbiór prac, które nigdy wcześniej nie zostały pokazane, a są w jakiś sposób istotne dla autora. Na taki pomysł wpadła, pracując w warszawskiej Ney Gallery&Prints, kiedy zobaczyła ile wysiłku wymaga dobór odpowiednich zdjęć w taki sposób, aby wszystkie prezentowane kadry tworzyły spójną całość.

RAFA ZAJDEL the hidden photo galeria artysta fotografia photography camera work art

Fot. Rafał Zajdel

Fotografie zebrane w ramach projektu The Hidden Photo mogły być natchnieniem do dalszej pracy, początkiem zupełnie innych, większych projektów, czy po prostu są zdjęciami z prywatnych kolekcji, które miały silny wpływ na twórczość autora.

AGATA WROSKA the hidden photo galeria artysta fotografia photography camera work art

Fot. Agata Wrońska

FILIP SKROC the hidden photo galeria artysta fotografia photography camera work art

Fot. Filip Skrońc

MICHA SMANDEK the hidden photo galeria artysta fotografia photography camera work art

Fot. Michał Smandek

Więcej o The Hidden Photo dowiecie się na stronie projektu, a zwłaszcza poczytacie historie, które kryją się za każdym z na nowo odkrytych zdjęć!