Faktem jest, że w życiu po prostu warto być dobrym człowiekiem. Dla najbliższych, dla otoczenia, dla siebie. Bezinteresowne pomaganie ma jednak swoje niekwestionowane plusy, nie tylko dla osób, które wierzą, że karma wraca. Naukowcy zauważyli właśnie, że altruiści mogą pochwalić się… większą ilością partnerów seksualnych.

Dobrze być altruistą. Osoby, które pomagają innym z własnej nieprzymuszonej woli, są pełne empatii i zrozumienia dla innych, przeważnie osiągają dzięki temu spełnienie i spokój ducha. Zgodnie z nowymi badaniami altruiści dostają w zamian za swą dobroć coś jeszcze – ogólnie mówiąc: mają bardziej udane życie seksualne. I wcale nie chodzi o stałe związki i jakość pożycia, lecz przede wszystkim seks bez zobowiązań. Badacze dowiedli także, że altruizm jest silniej powiązany z większą liczbą partnerek seksualnych mężczyzn. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, zważywszy na historię naszego gatunku. Kiedyś samiec miał największe powodzenie u kobiet, a tym samym częstszą możliwość na przekazanie swoich genów wtedy, kiedy nie tylko skutecznie polował, ale i co istotne: dzielił się jedzeniem z innymi.

1 Altruistic people altruizm couple love bedroom kissing

Otrzymane wyniki są zbieżne z prowadzonymi dotychczas badaniami nad altruizmem i seksualnością. Wynika z nich, że nie tylko preferujemy spędzanie czasu z ludźmi przejawiającymi dobroduszne cechy, ale także wolimy z takimi sypiać. Psycholog Steven Arnocky, twórca tego doświadczenia przyznaje jednak, że ze względu na przyjętą procedurę badawczą, nie należy wyciągać jednoznacznych wniosków. Dlaczego? Osoby badane zostały poproszone o ocenę własnych zachowań i postaw w różnych sytuacjach życiowych, a także o wydanie opinii na temat swojej atrakcyjności w oczach innych osób. Miały także ujawnić liczbę swoich partnerów, ocenę kontaktów seksualnych oraz ich częstość. Jak można się łatwo domyślić, ze względu na formę pytań, tego typu kwestionariusze nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Uczony uważa także, że dopiero przyszłe badania na temat dorastania i osiągania seksualnej dojrzałości pokażą, jak faktycznie altruizm wpływa na seksualne relacje. Według niego warto także pochylić się nad wpływem uwarunkowań kulturowych i społecznych w tym obszarze. 

2 Altruistic people altruizm couple love bedroom kissing

Nawet jeżeli wyników tych badań nie można brać całkowicie na poważnie, to jak widać, bycie bezinteresownym w niesieniu pomocy może nieść za sobą bardzo przyjemne konsekwencje. Jasne, nie każdy urodził się altruistą, a nawet najlepszej osobie zdarza się zachować egoistycznie. Może jednak warto starać się być jak najlepszą wersją siebie? Traktowanie innych z szacunkiem, służenie pomocą i dobrym słowem sprawia, że jesteśmy po prostu w oczach innych osób bardziej atrakcyjni, a jeżeli seks nie jest w stanie do tego przekonać, to już chyba nic innego nie pomoże…