Czasy, gdy miejsce kobiety było w domu, odeszły w niepamięć. A jednak awangardowa polska marka Acephala postanowiła zagrać na stereotypach i swoją najnowszą kolekcję oraz towarzyszący jej krótkometrażowy film modowy osnuć wokół domowych obowiązków, które przez stulecia były udziałem kobiet. Tylko że u Acephali te obowiązki mają już zupełnie inny wydźwięk.

Co robi kobieta, gdy zostaje sama w domu? Gdyby pytanie to padło kilkadziesiąt lat temu, można by oczekiwać, że większość osób odpowie: pierze, gotuje, myje podłogę, sprząta… Film „Femme Maison” towarzyszący premierze jesienno-zimowej kolekcji marki Acephala zadziornie drwi z tej wizji kobiecej aktywności w mieszkaniu. Dla bohaterki filmu dom nie jest już więzieniem czy miejscem wykonywania nieprzyjemnych obowiązków, a przestrzenią dla artystycznej kreacji. Sprzęty, takie jak odkurzacz czy suszarka tracą swoją funkcjonalność, stają się symbolicznymi narzędziami performansu. Bo bohaterka „Femme Maison” po prostu się nimi bawi, nadaje im nowego znaczenia, igra z konwenansami i konsumpcjonistycznymi przyzwyczajeniami. Swoje mieszkanie zmienia w galerię sztuki godną instalacji Louise Bourgeois, Daniela Spoerri i Jeffa Koonsa. Premiera filmu promującego jesienno-zimową kolekcję będzie mieć miejsce 22 września o godzinie 19:00 w Acephala Concept Store (al. 3 Maja 14/94, Warszawa).

Krótkometrażowy film to idealne dopełnienie wizji przedstawionej w kolekcji „Femme Maison”. Nazwa kolekcji, w dosłownym tłumaczeniu „kobieta domowa”, nawiązuje do cyklu prac malarskich i rzeźbiarskich Louise Bourgeois. Acephala gra z utrwalonym w kulturze wizerunkiem kury domowej. Konstrukcją ubrań nawiązuje do różnorodnych fartuchów, podomek i szlafroków. Bawi się konwencjami, manipuluje kształtami ubrań, nowoczesne podomki szyje z luksusowych materiałów, a w formie aplikacji i haftów na ubrania nanosi obrazy pralek i innych domowych sprzętów. Jednocześnie marka zachęca do dialogu na temat tego, gdzie mieści się granica między tym, co prywatne a publiczne oraz między tym, co kobiety pokazywały i pokazują innym, a tym jakie są naprawdę. Acephala przekonuje, by rzucić w kąt nie tyle odkurzacz i brudne talerze, ale przede wszystkim wpajany kobietom przez dekady sztuczny perfekcjonizm.

Reżyseria: Wojciech Tubaja

W roli głównej: Julia Kijowska

Zdjęcia: Mikołaj Syguda

Scenariusz: Monika Kędziora

Montaż: Bartek Korzeniowski & Wojciech Tubaja

Kierownik produkcji: Dominika Burkacka-Brzezińska

Aktor: Daniel Szczypa

Lektorka: Anna Podolak

Scenografia: Ania Witko

Muzyka: Marta Knaflewska

Dźwięk: Remek Zawadzki / Studio 7

Kostiumy: Acephala

Stylizacja: Vasina

Włosy: Kamil Pecka / Jaga Hupało _born to create

Make-up: Magdalena Ciecierska / Inglot

Paznokcie: Monika Jastrzębska / The Esthetic Group

Fot. materiały prasowe