Na pewno kojarzycie te wszystkie amerykańskie filmy i seriale, w których główny bohater siedzi załamany w pracy, coraz bardziej nienawidzi miejsca, w którym się znajduje, nie może na niczym skupić swojej uwagi, jest wiecznie sfrustrowany i święcie przekonany, że oszaleje, jeśli jeszcze raz usłyszy odgłosy dobiegające z drukarki, o rozmowach współpracowników nie wspominając… Czy miejsca pracy rzeczywiście muszą doprowadzać do szału?

Filmowe postaci z reguły mają problemy życiowe natury ogólnej, jednak w większości przypadków otoczenie biurowe – najczęściej jakże popularny open space – nie pomaga. Pamiętacie biuro i ten okropny, anonimowy box, w którym Thomas Anderson, znany szerszej publiczności, jako Neo z filmu Matrix odbiera przesyłkę poleconą z telefonem, od czego zaczyna się jego przygoda? A miejsce, w którym pracował główny bohater filmu „Fight Club”? Istny koszmar, podkreślony odpowiednim doborem kolorystyki wnętrz, nijakością otoczenia i monologiem o bezsenności bezbłędnego w roli narratora Edwarda Nortona.

1 miejsce pracy workspace work freelancer

Amerykańskie filmy oczywiście bywają przerysowane, jednak odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa jest niezwykle istotna, gdyż wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie pracowników, ale także na wyniki samej firmy. Pozytywne transformacje w tym zakresie są obecnie możliwe dzięki rozwojowi nowych technologii oraz odwróceniu trendów w architekturze i designie. Sam rynek wymusza na pracodawcach zmiany postaw w podejściu do pracowników oraz możliwości realizowania przez nich zleconych zadań. I nie chodzi tu tylko o elastyczne formy zatrudnienia, ale przede wszystkim o samo miejsce pracy – fizyczną przestrzeń zarezerwowaną wyłącznie dla pracowników.

Coraz silniejszym trendem na polskim rynku, zwłaszcza w dużych miastach, jest praca zdalna, najlepiej z własnego mieszkania bądź ulubionej kawiarni, bez ściśle określonych ram czasowych. Taki sposób działalności sprawdza się głównie wśród osób wykonujących tzw. „wolne zawody”, ponieważ regularne korporacje nie mogą sobie pozwolić na taki „odpływ” pracowników z biur. Poza tym, jak zauważa Bogusz Parzyszek z Workplace Solutions – studia architektonicznego, dzięki któremu biura między innymi mBanku, Provident Polska czy SKANSKA w Warszawie całkowicie zmieniły swój charakter i stały się bardziej przyjazne dla pracowników – „jest mała szansa na to, że pracownicy będą pracować tylko zdalnie. Relacje między ludźmi i wymiana wiedzy są nadal kluczowe i szybko się to nie zmieni. Dodatkowo bardzo ważne stało się to, żeby wykonywać powierzone zadania w gronie ludzi, których lubimy i którzy podzielają te same wartości. Zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, zaczęło zależeć na tym, by prowadzone przez nich projekty nie były traktowane tylko w kategoriach finansowych, a ich realizacja stanowiła także źródło satysfakcji.”

4 miejsce pracy workspace work freelancer

I tu właśnie rodzi się pytanie, co zrobić, aby zapewnić jak największy komfort zatrudnionym osobom, aby chciały w biurze przebywać i pracować. Duże międzynarodowe firmy już dawno temu zaczęły reorganizować otoczenie biurowe, aby zatrzymać pracowników zmęczonych otwartą przestrzenią, brakiem komfortu i intymności, wiecznym hałasem, sztucznym oświetleniem czy niedostatkiem świeżego powietrza. „Zdrowie, komfort i produktywność są nieodłącznymi wypadkowymi miejsca pracy w zrównoważonym budynku. Pomieszczenia, w jakich przebywamy powinny sprzyjać rozwojowi tych filarów, ponieważ bezpośrednio przekłada się to na poziom zadowolenia pracowników, a co za tym idzie tempo rozwoju organizacji przez bardziej efektywną pracę” – uważa Alicja Kuczera, CEO Polish Green Building Council.

Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) roślinność ma znaczący wpływ na wydajność i lepsze samopoczucie pracowników, dzięki obniżaniu poziomu stresu, uspokajaniu i mobilizowaniu do działania.

Projektując przestrzeń biurową, niezwykle ważne jest to, aby zachować równowagę między obszarem przeznaczonym do pracy w ciszy i spokoju przy całkowitym skupieniu, a otoczeniem dającym możliwość spotykania się z innymi pracownikami w mniej formalnych sytuacjach i miejscach. Podstawą funkcjonowania korporacji jest wymiana pomysłów oraz wiedzy, pracownicy muszą mieć miejsce, aby w sprzyjającej ku temu atmosferze, spotykać się, dyskutować i pobudzać kreatywność. „Niezależnie od branży charakter pracy zmienił się na bardziej projektowy, dlatego dostosowanie do niego biura wydaje się być oczywiste. Typowa przestrzeń składająca się z open space’u, zróżnicowanych salek konferencyjnych i kolorowej kuchni to dziś za mało” – uważa Bogusz Parzyszek z Workplace Solutions. Biuro przyszłości musi być także... zielone. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) roślinność ma znaczący wpływ na wydajność i lepsze samopoczucie pracowników, dzięki obniżaniu poziomu stresu, uspokajaniu i mobilizowaniu do działania.

„Nowo powstające wnętrza w zielonym standardzie są idealną synergią designu na najwyższym poziomie z przyjaznymi dla zdrowia i środowiska rozwiązaniami. Zielone dachy aranżowane na ogrody, w których można wypocząć bez konieczności wychodzenia z budynku, przyjazne środowisku materiały budowlane, jak również wykończeniowe… Ludzie chcą pracować i żyć w zrównoważonych, zielonych budynkach. Jeśli dodatkowo przestrzenie wzmagają kreatywność, pobudzają do działania i inspirują to myślę, że nie można znaleźć właściwszego kierunku” – dodaje Alicja Kuczera.

2 miejsce pracy workspace work freelancer

Czy w Polsce trendy dotyczące reorganizacji przestrzeni biurowych mają szanse się w pełni rozwinąć? Czy nasz rynek i sami pracownicy są na to przygotowani? Wszyscy chyba zdajemy sobie doskonale sprawę, że świat się zmienia, idzie do przodu, a młodsze pokolenia wchodzące na rynek pracy mocno się do tego przykładają. Na szczęście pracodawcom zaczyna powoli w równym stopni zależeć na wynikach firmy, jak i na samopoczuciu oraz zdrowiu pracowników. Może kiedyś w Polsce biura też będą tak atrakcyjne, jak siedziby największych gigantów z Doliny Krzemowej?

Fot. unsplash.com, materiały prasowe