Wizerunek kobiety w sztuce od wieków wykorzystywany jest przez artystów z każdego zakątka świata. Jednak pełnego dostępu do twórczości, wyrażania się przez malarstwo, literaturę czy wiersze płeć żeńska nigdy nie miała. Na nasze szczęście czasy się zmieniają, chociaż przed nami jeszcze długa droga do równouprawnienia także w tym obszarze. 

Kobiety chcą być widziane i słyszane. Są coraz bardziej zdeterminowane w swoich działaniach, silne i pewne siebie. Jednak często zderzają się z rzeczywistością, która potrafi brutalnie pokazać im, gdzie jest ich miejsce. Mimo wyraźnych różnic w traktowaniu ze względu na płeć, zewsząd słychać głosy, że walka o równość kobiet i mężczyzn to wymysły sfrustrowanych feministek. Problem w tym, że zjawisko dyskryminacji ze względu na płeć istnieje i ma się bardzo dobrze. Wciąż za mało kobiet zasiada w zarządach wielkich firm, odnosi sukcesy na polu naukowym, o polityce w ogóle nie wspominając. Warto jednak zauważyć, że trochę inaczej sprawa wygląda w popkulturze. O ile walka o sprawiedliwe zarobki na planach filmowych dopiero nabiera rozpędu, tak kobiety wyraźnie zdominowały rynek muzyczny. Pozytywnym zjawiskiem jest przy tym również to, że większość artystek jawnie wspiera swoje koleżanki po fachu. A przynajmniej my tak mamy to widzieć.

1 milkandhoneyzin milk and honey girl power

Kobiety solidaryzują się, bo wiedzą, jak ciężko jest zaistnieć w świadomości odbiorców, jak zaprezentować siebie, swoje pomysły i twórczość. Wciąż za mało słyszy się o malarkach, fotografkach czy rzeźbiarkach odnoszących sukcesy. Powszechny zachwyt wzbudzają debiuty literackie kobiet, co oczywiście jest bardzo pozytywne, wskazane i w wielu przypadkach jak najbardziej zasłużone, jednak sam fakt, że kobieta napisała dobrą książkę nie powinien wywoływać zdziwienia. Z tego względu tak ważne są wszelkiego rodzaju inicjatywy wspierające i promujące działalność kobiet. Jedną z nich jest Milk & Honey, czyli kreatywna platforma internetowa, którą stworzyła Celia Wickham. Głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych dziewczyn do kreatywności, tworzenia sztuki i dzielenia się nią z innymi użytkownikami sieci. Inicjatorka projektu prezentuje twórczość artystek z całego świata, dając im wolną przestrzeń do zabierania głosu wyrażonego przez zdjęcia, filmy, ilustracje, eseje, opowiadania, wywiady itp. Milk & Honey jest szansą na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców także dzięki drukowanemu kwartalnikowi, który pełen jest kobiecej sztuki oraz słowa pisanego. Dzięki Celi młode artystki mają swoje własne miejsce tworzone z myślą o kobietach, w którym mogą być w pełni sobą, dzieląc się swoją wizją otaczającej nas rzeczywistości.

2 milkandhoneyzin milk and honey girl power

Fot. materiały prasowe