W październiku czekają nas najważniejsze jesienne wernisaże. Do Krakowa przyjadą prace klasyka awangardy Daniela Spoerriego, w warszawskim Muzeum Narodowym prezentowana jest historia chińskiej kultury tworzonej przez dawnych uczonych, a twórczość wybitnych polskich artystów Edwarda Krasińskiego i Oskara Hansena prezentują dwie retrospektywy w Tate Liverpool i Yale School of Architecture.

Tym, którym rok „dobrej zmiany” dał się we znaki, proponuję wizytę w Nowym Sączu, na wystawie Intermarium opowiadającej o mrzonkach Wielkiej Polski. Do jesiennej melancholii dopasowuje się krakowska wystawa Sławka Czajkowskiego, zatytułowana przewrotnie „Liberations”. Gdybym z całej listy miał wybrać tę jedną wystawę, na którą trzeba się wybrać (tu warunkiem jest wycieczka do Londynu), byłaby to solowa wystawa Alicji Kwade, której międzynarodowa kariera szybuje lotem wznoszącym, choć w Polsce niewielu kojarzy jej nazwisko.

WARSZAWA

2 Warszawa czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1

„Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego”

Gdy w średniowiecznej Europie rządziły rycerskie, brutalne zwyczaje, w Chinach rozmiłowana w pięknie kasta urzędników i uczonych rozwijała jedną z najciekawszych kultur w historii. O filozofii życia chińskiego uczonego opowiadają przedmioty z Muzeum Narodowego w Pekinie, wśród których znalazły się dzieła ceramiczne, kamienie, wyroby metalowe zwoje malarskie i kaligrafie. Odległą nam kulturę Dalekiego Wschodu popularyzuje ostatnio serial „Marco Polo”, wystawa w Muzeum Narodowym może być świetnym dopowiedzeniem filmu, albo zachętą do jego obejrzenia. 

Muzeum Narodowe, al. Jerozolimskie 3 Warszawa

Do 07.01.2017 

7 Adam Michno czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1 

Adam Machino, Time is on my side

Adam Machino to malarz ekspresjonista, którego prace mogą przywodzić na myśl twórczość Jeana-Michela Basquiata. Są dynamiczne, rozedrgane, łączą w sobie szkicowe rysunki, gęste plamy i sporządzane jakby naprędce notatki. Wystawa „Time is on my side” prezentuje obrazy, które najlepiej oglądać w spokoju, już po wernisażu, by wgłębić się w rozbudowaną strukturę prac i dostrzegać w nich kolejne elementy, ich sploty i połączenia.

Galeria Kuratorium, Sienna 43A, Warszawa

14.10-27.10

 

KRAKÓW 

1 Krakw czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1 

Daniel Spoerri, „Sztuka wyjęta z codzienności”

Daniel Spoerri to pierwsza liga światowej sztuki, artysta, którego prace śnią się po nocach krytykom sztuki i kolekcjonerom. W MOCAKu zobaczymy najsłynniejsze działa artysty, między innymi te z cyklu Stoły-obrazy, instalacje odwołujące się do kuchni i jedzenia, a także resztek i odpadków. Prace chociaż mogą wydawać się zabawne niosą za sobą bardzo gorzki egzystencjalny wydźwięk. Człowiek i jego działania zredukowane są u Spoerriego do tego co zostaje na stole. Wystawa to doskonała lekcja najnowszej historii sztuki i jeden z punktów obowiązkowych w październikowym kalendarzu wystaw.

MOCAK, Lipowa 4, Kraków

20.10.–2.4.2017

 

Sławek Czajkowski, „Liberations”

Sławek Czajkowski od kilku lat przekonuje publiczność, że jest przede wszystkim malarzem, a murale, które malował jako Zbiok to tylko część jego dorobku. Tym razem  zobaczymy cykl obrazów zatytułowanych „Liberations”. Tytułowe wyzwolenia to tak naprawdę stany przejściowe, momenty zmian, które mają dać nam wytchnienie i nadzieję, to ścinane włosy po rozstaniu z ukochaną, to używki, którymi próbujemy się zaspokoić, to chęć wyzwolenia, które nigdy nie nadchodzi.

Galeria Nova, Stefana Batorego 2, Kraków

Od 14.10

 

NOWY SĄCZ

3 Nowy Scz czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1

„Intermarium”

A gdyby tak Polska znów była wielka, potężna i od morza do morza? Takie marzenie to niestety element aktualnego kursu politycznego, dryfującego coraz bardziej na prawo. Fantazje wyrażone kiedyś w książce „Rzeczpospolita zwycięska” Ziemowita Szczerka komentuje wystawa „Intermarium” skonstruowana przez dwóch młodych kuratorów Łukasza Białkowskiego i Piotra Sikorę. Zobaczymy między innymi portret Metroseksalnego Husarza – odpowiedź na ciążącą nam ostatnio modę na wszystko co patriotyczne.

BWA Sokół, Nowy Sącz

Do 4.12


LONDYN

4 Whitechapell Gallery London czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1

Alicja Kwade: Medium Median

Alicja Kwade to artystka urodzona w Katowicach, której sukces zagraniczny przeszedł w Polsce niemal bez echa. Kwade ma za sobą dziesiątki wystaw między innymi w Nowym Jorku i Londynie. To właśnie w stołecznej brytyjskiej galerii Whitechapell zaprezentuje swoją najnowszą wystawę. Medium Median to refleksja artystki na temat postrzegania czasu i przestrzeni, które pomimo rozwoju nauki wciąż pozostają mistyczne i nieodgadnione.

Whitechapell Gallery, 77-82 Whitechapel High St, Londyn

Do 25.01.2017

 

LIVERPOOL 

5 Tate Liverpool czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1

Edward Krasiński

Retrospektywa prac Edwarda Krasińskiego w Tate Modern w Liverpoolu to prezentacja historii jednego z najciekawszych artystów Europy Wschodniej, twórcy niezależnego, nie patrzącego na prądy w sztuce i artystyczne mody. Krasiński znany szerzej ze swojej ikonicznej realizacji wieloletniego oklejania wszystkiego niebieską taśmą na wysokości 130 cm, miał też w swoim dorobku dziesiątki prac, instalacji obrazów. Europa powinna się o tym wreszcie dowiedzieć, a nie ma ku temu lepszego miejsca niż mury galerii Tate.

Tate Liverpool

21.10 - 5.03.2017

 

 NEW HAVEN

5 Yale school czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1

Oskar Hansen, Forma Otwarta

Warszawa wstydzi się jego projektów, ludzie nie chcą w mieszkać w jego domach, a historycy architektury stawiają mu pomniki. Dlaczego? Oskar Hansen to wybitny umysł, architekt wizjoner, który razem z żoną Zofią tworzył architekturę pomimo PRL-owskiej biedy i braku podstawowych środków budowlanych. Jego koncepcja Formy Otwartej  zakładała, że architektura ma być tłem dla ludzkich aktywności, eksponować człowieka i jego potrzeby. Wystawa w Yale School of Architecture prezentuje dokładne założenia tej koncepcji i próby, często nieskuteczne, jej realizacji.

Yale School of Architecture, New Haven

Wystawa trwa do 17.12

 

POZNAŃ 

6 biennale poznan czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1 

5 Mediations Biennale

Mediations Biennale to festiwal sztuki, który już po raz piąty stara się prezentować dialog między kulturami Europy Wschodnej i Zachodniej. Pierwsza odsłona festiwalu zadebiutowała w Poznaniu w 2008 roku. Niestety po ośmiu latach okazuje się, że pęknięcia między dwiema Europami są głębsze niż nam się wówczas wydawało, a festiwale takie jak Mediations są jeszcze bardziej potrzebne. „Odnosimy się do fundamentów wolności, tożsamości oraz dążenia do integralności społeczności i ich kultury” – tłumaczy dyrektor festiwalu Tomasz Wendland. Tegoroczna edycja zatytułowana „Fundametal" odnosi się właśnie do wartości podstawowych, takich jak wolność, godność, więzi rodzinne, tak silnie dziś dyskutowanych.

Poznań

1-30.10

 

ŁÓDŹ

8 grupa zero 61 czas na sztuke pazdziernik art gallery mocak bWA Whitechapell tate yale school of architecute ms1

Grupa Zero-61

Zawiązali się w 1961 roku. Grupie studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nie wystarczała licha edukacja fotograficzna. Istnieli zaledwie 8 lat, ale w tym czasie stworzyli swój autonomiczny język fotografii oparty na nowych technologiach fotografii czy pionierskiego podejścia do fotomontażu. Dziś należą do kanonu naszej kultury, a historię Grupy Zero-61 przypomni wystawa zorganizowana w łódzkim ms1.

ms1, Łódź, ul. Więckowskiego 36

7.10-08.01.2017

 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska