Jeśli w roku 1989 otworzyło się jedną z bardziej poczytnych niemieckich gazet, można się było natknąć na szokującą z różnych indywidualnych względów reklamę, na której wszem i wobec widniał penis. Penis we wzwodzie. Ale i w kondomie. Szok był zamierzony, chciano przykuć uwagę. Przede wszystkim jednak podkreślić konieczność stosowania prezerwatyw w celu ochrony przed wirusem HIV. Wydaje się, że we współczesnym świecie jedną z podstawowych kwestii jest dostęp do taniej antykoncepcji, która nie tylko zapobiega niechcianym ciążom, lecz także chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zwłaszcza kiedy spojrzymy na niepokojące statystki, pokazujące wzrost zarażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV. Jednak my wciąż przede wszystkim myślimy o zabezpieczaniu się przed ciążą, więc jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną, uprawiamy seks po menopauzie, ze stałym partnerem czy stałą partnerką, oralny, homoseksualny itd., to często rezygnujemy z kondomów. Do tego dochodzi myślenie romantyczne, że nam się to nie przytrafi, ufamy sobie i partnerowi, a przecież są i zdrady, i zarażenia nie tylko poprzez kontakt seksualny, więc bez wykonywania co jakiś czas kontrolnych badań, nie można mieć pewności, że nie jest się nosicielem wirusa. 

2 seks penis sex man nude erekcja

Według statystyk UNICEF-u na świecie każdego dnia 2100 osób zostaje zarażonych wirusem. W Niemczech co roku jest to 3200 osób. Dlatego też Fundacja Schirner Zang (założona przez żonę i męża, Kexin Zang i Michaela Schirnera) postanowiła zainspirować się kampanią z roku 89, aby zapobiegać kolejnym infekcjom poprzez edukowanie i promowanie bezpiecznego seksu. Tak powstał projekt „Artists for Safer Sex“, któremu towarzyszy hasło: #SafySex Is Super Sex. Do współpracy zaprosili 24 fotografów, których zadaniem była interpretacja motywu dłoni trzymającej penis we wzwodzie z nałożoną na niego prezerwatywą. 

Tylko czy zdjęcia tego typu mogą jeszcze budzić żywe reakcje? Dziś, kiedy wystarczy kliknąć i oglądać penisy w sieci? Jednak przestrzeń publiczna wciąż nadaje nagim genitaliom innego kontekstu niż oglądanie ich sam na sam w domu. W dodatku nie takie nagie te genitalia, skoro w prezerwatywie. A to jest już znacznie rzadszy widok, na pewno nie uświadczymy go w mainstreamowym porno i innych tego typu materiałach. Rzadko też porusza się temat bezpiecznego seksu u lekarza. Edukacja seksualna powinna promować taki seks, ale tej na przykład w Polsce nie ma lub jest, ale na żenującym poziomie i pod hasłem: wychowanie do życia w rodzinie.

1 seks penis sex man nude erekcja

Michael Schirner w wywiadzie udzielonym Dazed and Confused powiedział, że jego fundacja rozpoczęła intensywne prace na różnych polach, obserwując drastyczny wzrost zakażeń HIV, zwłaszcza wśród młodych ludzi i malejące używanie prezerwatyw. Matt Lambert, jeden z fotografów biorących udział w projekcie, powiedział z kolei, że uważa, że penis we wzwodzie dla wielu ludzi wciąż jest czymś szokującym, że w ogóle obserwuje problem z rozmawianiem o seksualności, a co za tym idzie o bezpiecznym seksie. Schirner ma nadzieję, że zaproszenie artystów i pokazanie penisów w prezerwatywach w kontekście sztuki pozwoli ludziom inaczej spojrzeć na tę formę zabezpieczania się. Chodzi o to, żeby prezerwatywa nie była czymś na porządku dziennym, a wręcz czymś cool.

Co tydzień do końca grudnia będą ujawniane prace kolejnych fotografów biorących udział w projekcie, dlatego warto zaglądać na safy-sex.de i oczywiście pamiętać o prezerwatywie!

Fot. materiały prasowe, flickr.com