Wzlecieć, wznieść się ponad przeciętność. Ku marzeniom i ku poznaniu. Nowy orientalno-transparentny zapach dla mężczyzn od Cartiera czerpie inspiracje z lotnictwa, mitologii i sztuki szkła stołowego. A jego flakon wygląda, chciałoby się powiedzieć, odlotowo!

 2 CARTIER LENVOL new perfume france

Futurystyczna szklana kopuła szybuje na tle obłoków. W jej środku wypełniony złotem nabój. Wszystko, co ważne w nowym zapachu L’Envol (wzlot) widzimy jak na dłoni. Powietrzna przejrzystość. Miodowa esencja. Nowoczesny design.

1 CARTIER LENVOL new perfume france

Mathilde Laurent, która dla francuskiego domu stworzyła ostatni męski zapach w 2008 roku (Roadster) tym razem inspirację zaczerpnęła z mitycznego napoju bogów – ambrozji. Nektar, który, jak wierzono, nadawał nieśmiertelność, tu ma za zadanie uaktywniać, stymulować i uwalniać. Kreatorka oddała go za pomocą nuty miodu, ale nie tego słodko-lepkiego ze słoika, a tego pitnego z odrobiną alkoholu i buzującym posmakiem wysokogatunkowego, słodkawego piwa. Obok akordu miodowej ambrozji do głosu dochodzi irys – zielonkawy, tylko lekko pudrowy i lekki. Lekkość bowiem jest wpisana w DNA nowego zapachu, który zakwalifikowano do nowej rodziny olfaktorycznej – orientalno-transparentnej. Podstawy, cielesności i ciepła dodaje kompozycji w dalszym etapie mariaż ziemistej, nieco wilgotnej paczuli i doskonale korespondującego z miodowym aspektem drewna gwajakowego. Całości dopełniają dodające głębi i zarazem przestrzenności lotne piżma. L’Envol to kontrastowa woda perfumowana łącząca moc z łagodnością, świeżość z pełnią. Swoją dualnością inspiruje i dodaje witalności, a jej siła leży w prostocie i ominięciu tego, co już znane.

„Dalej niż sięgają sferyczne przestworza,

Unosisz się, mój duchu, i lżejszy od tchnienia,

- Jak doświadczony pływak niesiony na falach –

Nurzasz się w bezgranicznych i bezdennych dalach

Z samczą pożądliwością nie do wysłowienia (…)”

 

5 CARTIER LENVOL new perfume france

L’Envol jest nieomylnie męski, ale z dala trzyma się od terytoriów macho. Ponad cielesność przedkłada duchowość. Uskrzydla i inspiruje do wielkości, wyzwalając pionierskiego ducha w ślad za jedną z najsłynniejszych legend domu Cartier – konstruktorem i pilotem brazylijskiego pochodzenia Albertem Santos-Dumont’em. To jemu Cartier zadedykował pierwszy w historii seryjny zegarek-bransoletę, nazwany „Santos”. W 1981 powstał natomiast pierwszy męski zapach marki o tym samym imieniu. W L’Envol Cartier ponownie przywołuje jego wizjonerską legendę.

3 CARTIER LENVOL new perfume france

Flakon L’Envol nie jest zwykłym flakonem. To nowoczesne, a zarazem klasyczne dzieło sztuki designerskiej łączy w sobie elementy stabilności i mobilności. Nektar o kolorze miodu zawarty w kapsule otacza transparentna szklana kopuła demonstrująca ekspertyzę sztuki szkła Cartier i nawiązująca do wykwintnego szkła stołowego. Wszak spożywanie ambrozji wymaga odpowiedniej oprawy. Podwójna funkcjonalność pozwala na stacjonarne przechowywanie zapachu w szklanej kopule lub zabieranie ze sobą samej kapsuły z zapachem. Istnieje też możliwość wymiany wkładu. Flakon wieńczy srebrny korek zdobiony słynnym motywem Cartier w technice guilloche, który tradycyjnie wykorzystywany jest do zdobienia piór i zegarków. I na koniec jeden drobny element, ale jakże ważny w zapachu-gadżecie dla mężczyzny. Technologia umożliwiająca mechaniczny ruch zgodny z kierunkiem wskazówek zegarka dla odblokowania i uwalniania kapsuły. Mała rzecz, a cieszy. Mężczyzna L’Envol jest kreatywnym duchem na wielu polach.

„Duch tym czystszy się staje, im wyżej ulata –

Ogniem, który płonie w kielichu wszechświata,

Zachłyśnij się i upij, jak boskim likworem.”

*W tekście pojawiają się fragmenty wiersza „Wzlot” Charles’a Baudelaire’a w tłumaczeniu Wisławy Szymborskiej

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM