Jesienią wybierzemy się  do Chin. Wystawa „Życie wśród piękna” przybliży nam postać urzędnika erudyty. Pośród obrazów, waz i konfucjańskich inskrypcji zgłębimy jego twórczość i pasje. Zajrzymy także w zakamarki jego prywatności. Dowiemy się, co pił, w co grał i gdzie się bawił. Ten odległy i egzotyczny świat do zobaczenia po raz pierwszy w Polsce, od października do stycznia w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Urzędnik erudyta. Takie zestawienie brzmi dziś raczej jak uroczy oksymoron. Jednak chińscy literati tworzyli zupełnie niespotykaną w innych kręgach kulturowych warstwę społeczną. Mieli niebagatelny wpływ na rozwój życia kulturalnego i społecznego Chin. Urzędnikiem mógł zostać każdy młody mężczyzna, bez względu na status i pozycję. Wieloetapowy proces edukacji czynił z nich ludzi ze wszech miar wykształconych, cieszących się w społeczeństwie szacunkiem i traktowanych jako wzór do naśladowania. To oni kreowali mody i gusta, byli prawdziwymi trendsetterami swoich czasów. Poza działalnością urzędniczą literati byli także wielozadaniowymi artystami. W wolnym czasie stawali się kaligrafami, poetami, malarzami i muzykami. Tworzeniu sztuki oddawali się z pasją i zaangażowaniem, odpoczywając w ten sposób od monotonii codziennych obowiązków.

2 ycie wrd pikna. wiat chiskiego uczonego. Sztuka z Chiskiego Muzeum Narodowego.jpg

„Myślą zasadniczą tej wystawy jest pokazanie rozwoju kultury chińskiej z punktu widzenia kariery i życia osób wykształconych, ludzi kultury” – mówi chiński kurator wystawy Zhao Jong. Podzielona na trzy części ekspozycja przybliża nam świat urzędnika erudyty. Wchodzimy głęboko w jego prywatność, zapoznajemy się z pasjami i rozrywkami, którym się oddawał, widzimy, z jakich naczyń pił herbatę i w jakie gry strategiczne grywał.

Na szczególną uwagę zasługuje gabinet urzędnika, miejsce, w którym barykadował się  przed zgiełkiem otaczającego świata i w którym oddawał się lekturze, pisaniu i kontemplacji sztuki. Zgromadzone tam przedmioty codziennego użytku są najlepszym przykładem gustu i upodobań ich właścicieli. Cztery skarby pracowni uczonego to: pędzel, tusz, papier i kamień do rozcierania tuszu. Każdy z nich zachwyca precyzją, subtelnością i pięknem wykonania. To samo można powiedzieć o utensyliach do ceremonialnego parzenia herbaty, cechujących się mnogością barw, kształtów i dekoracji.

3 ycie wrd pikna. wiat chiskiego uczonego. Sztuka z Chiskiego Muzeum Narodowego.jpg

Wystawa daje również możliwość zapoznania się ze słynną na całym świecie chińską porcelaną, zwłaszcza z czasów dynastii Ming i Quing, Możemy zobaczyć także przykłady malarstwa. Pejzaże urzędników są swoistym przykładem pełnej ekspresji, indywidualnej interpretacji rzeczywistości, dzięki czemu różnią się mocno od przepełnionych realizmem dzieł europejskich.

„Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego jest efektem współpracy Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie i Muzeum Narodowego w Warszawie. Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda. Jak twierdzi Huang Zhenchun, zastępca dyrektora pekińskiej placówki, jest to największa zagraniczna wystawa ich muzeum w tym roku. Poza samą ekspozycją Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało również wiele innych atrakcji. Odbędą się liczne inspirowane kulturą chińską wykłady, między innymi „Wino i alkohole w starożytnych Chinach”, a także „Legendy i rytuały tradycyjnych świąt chińskich”. Muzeum zaprasza również na chińską ceremonię parzenia herbaty, malowanie tuszem na wachlarzach oraz lekcje kuchni chińskiej.

Wystawa potrwa o 1 października do 8 stycznia. Redakcja enter the ROOM objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

6 ycie wrd pikna. wiat chiskiego uczonego. Sztuka z Chiskiego Muzeum Narodowego.jpg

Fot. materiały prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie