Pracując na pełen etat, 5 dni w tygodniu, stale zmagając się z problemami życia codziennego, z utęsknieniem wyczekujemy piątkowego wieczoru, wolnej soboty i niedzieli, traktując weekend, jak największe zbawienie. Planujemy sobie czas, załatwiamy ważne sprawy, oddajemy się ulubionym aktywnościom lub po prostu błogiemu lenistwu. Jak się jednak okazuje, końcówka tygodnia może nie być wcale taka przyjemna, bo bywa niestety i tak, że dla wielu jest wręcz… zabójcza.

Czy wiecie, że według danych zebranych w przeciągu 15 lat w całych Stanach Zjednoczonych, sobota jest dniem, kiedy istnieje największe ryzyko śmierci? Od 1999 do 2014 roku Centers for Disease Control and Prevention zbierało informacje na temat wszystkich przypadków zgonów w całym kraju. Z ich analizy wynika, że w pierwszy dzień weekendu umiera najwięcej osób. Dlaczego? Główne przyczyny to wypadki samochodowe, przedawkowanie leków/narkotyków oraz kontakt z jadowitymi zwierzętami lub roślinami. Pierwsze dwa powody nie powinny raczej dziwić, biorąc pod uwagę to, jak wiele osób preferuje mocne świętowanie skończonego tygodnia pracy. Jak widać zamiłowanie do jazdy samochodem pod wpływem alkoholu lub na kacu nie należy do rzadkości na całym świecie.

680x459 zabjcza sobota

Na podstawie zebranych danych określono także, jakie są najczęstsze przyczyny zgonów każdego dnia tygodnia. I tak w poniedziałki najwięcej osób umiera z powodu chorób serca, we wtorki w najgorszej sytuacji są osoby walczące z powikłaniami po grypie i zapaleniu płuc, natomiast w środę dochodzi do największej liczby samobójstw. Czwartek jest dniem wyjątkowo spokojnym, z najniższym odsetkiem zgonów. W piątek liczby powoli zaczynają rosnąć, zwiastując nadejście zabójczej soboty, natomiast ostatniego dnia tygodnia lepiej nie korzystać z broni palnej.

680x452 zabjcza sobota

Wysoka śmiertelność w soboty wynika najprawdopodobniej z silnej potrzeby rozładowania emocji, rozluźnienia się i odreagowania stresów minionego tygodnia. Nie od dziś wiadomo, że najłatwiejszym i najszybszym sposobem na reset jest sięgnięcie po kieliszek i/lub narkotyki. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, a używki przynajmniej na chwilę pomagają zapomnieć o problemach, zmęczeniu i obowiązkach. Należy natomiast pamiętać, że wszystko trzeba robić z głową.